Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. august 2023, 07:55

Vladyka Cyril Vasiľ v Indii

Rebelujúcim kňazom pohrozil cirkevným trestom. Ste s pápežom alebo proti nemu?

Rebelujúcim kňazom pohrozil cirkevným trestom. Ste s pápežom alebo proti nemu?

Foto: youtube.com

„Využívajú vás vo svojej svätokrádežnej vzbure,“ prihovoril sa veriacim pápežský vyslanec. Vyzval na poslušnosť Svätému Otcovi.

Pápežský delegát pre katolíkov Sýrsko-malabarskej cirkvi v Indii arcibiskup Cyril Vasiľ sa obrátil na rebelujúcich kňazov a veriacich archieparchie Ernakulam-Angamaly s výzvou na poslušnosť voči pápežovi, inak hrozia cirkevné tresty.

V archieparchii Ernakulam-Angamaly sa časť kléru a laikov búri voči zavedeniu liturgickej reformy, ktorá prináša do bohoslužby pôvodné prvky – kňaz má byť počas bohoslužby obety otočený chrbtom k ľudu.

Arcibiskup Vasiľ vo štvrtok 17. augusta sprostredkoval rebelujúcim kňazom stanovisko Svätej stolice, v ktorom sa uvádza, že ich neposlušnosť voči cirkvi si vyžiada kánonický trest.

Informuje o tom Košická eparchia na svojej stránke.

V liste adresovanom kňazom archieparchie Ernakulam-Angamaly arcibiskup Cyril Vasiľ nariadil, aby od 20. augusta praktizovali synodou a pápežom schválené slávenie svätej liturgie, a uviedol, že akékoľvek neuposlúchnutie tohto príkazu sa bude považovať za „dobrovoľnú, osobnú a zavinenú neposlušnosť voči Svätému Otcovi“.

Taktiež im prikázal, že v liturgii musia spomínať aj meno svojho biskupa vymenovaného pápežom Františkom. V prípade, že má nejaký kňaz problém sláviť svätú liturgiu podľa synodálneho rozhodnutia z dôvodu zastrašovania, vyhrážania sa fyzickým násilím a podobne, je povinný od tohto dátumu zaviesť neverejné slávenie liturgie podľa schválených predpisov cirkvi.

Vladyka Vasiľ zároveň nariadil, aby sa list pápeža Františka z marca 2023 povinne prečítal 20. augusta vo všetkých farských a filiálnych chrámoch.

V závere vyzval kňazov, aby sa vážne zamysleli nad sľubom poslušnosti prijatým pri svojej posvätnej vysviacke. „Poslúchnutie legitímnej autority zo strany kňazov by bolo dobrým príkladom pre veriacich,“ dodal.

„Využívajú vás vo svojej svätokrádežnej vzbure,“ kázal veriacim

V utorok 15. augusta slávil arcibiskup Vasiľ svätú liturgiu v sídle tejto cirkvi na Hore svätého Tomáša v meste Kochi. Vo svojej homílii vyzval podľa príkladu Panny Márie na poslušnosť Bohu a cirkvi a dôrazne naznačil skupine odbojných kňazov, že by mohli byť zbavení kňazstva pre neochotu rešpektovať rozhodnutie pápeža Františka.

Homília vladyku Cyrila Vasiľa (v anglickom jazyku)

Na kňazov sa vladyka v homílii obrátil s otázkou, ktorá je podľa neho súčasťou jeho osobitného mandátu v Indii:

„Ste so Svätým Otcom, chcete zostať kňazmi a členmi Katolíckej cirkvi a vašej Sýrsko-malabarskej cirkvi alebo chcete dať prednosť hlasu výtržníkov, ktorí vás vedú k neposlušnosti voči Svätému Otcovi, legitímnym pastierom vašej Sýrsko-malabarskej cirkvi a Katolíckej cirkvi?“

Ďalej sa pýtal, či chcú aj naďalej sláviť svätú Qurbanu (Eucharistiu) nezákonným spôsobom alebo ju chcú sláviť podľa pravidiel stanovených cirkvou. „Chcete radšej počúvať svojho pápeža alebo radšej počúvate – v mene falošnej solidarity alebo preto, že ste boli zastrašení – niektorých kňazov, ktorí vás vedú k faktickej odluke od Katolíckej cirkvi?

Inzercia

Dáte sa zastrašiť malými skupinami násilných demonštrantov, ktorí plnia plány niektorých temných síl a prichádzajú narušiť alebo dokonca zabrániť sláveniu Qurbany (Eucharistie) podľa synodálneho rozhodnutia? Ste s pápežom alebo proti nemu?“

Laickým veriacim archieparchie Ernakulam-Angamaly kládol rovnakú otázku. „Ste pripravení nasledovať Svätého Otca a Katolícku cirkev alebo radšej dôverujete niektorým svojim kňazom, ktorí chcú pod svojím menom zakryť osobnú neposlušnosť voči Svätému Otcovi?“

„V podstate vás zneužívajú tým, že vás pozývajú na protesty; snažia sa z vás urobiť svojich prívržencov s ich dlhoročným učením a napokon vás využívajú ako nedobrovoľných a často nevedomých rukojemníkov vo svojej svätokrádežnej vzbure,“ hovoril.

V závere homílie arcibiskup Vasiľ pokľakol a vyhlásil, že na neposlušnosť voči pápežovej vôli nikdy nemôže byť Božie požehnanie. „Nikdy nebude Božie požehnanie na nezákonné protesty a vzburu,“ povedal.

„Pred naším Pánom vás prosím na kolenách a osobne prosím o odpustenie za čokoľvek zo strany kohokoľvek, kto mohol uviesť akýkoľvek dôvod na skutočné alebo domnelé ospravedlnenie tejto vzbury. Rovnako vás na kolenách žiadam, aby ste sa už viac nepodieľali na tomto hriechu proti nášmu Pánovi a Katolíckej cirkvi, a to na odmietaní sláviť svätú Qurbanu (Eucharistiu) jediným legitímnym spôsobom, spôsobom schváleným Svätým Otcom,“ dodal.

Museli ho chrániť desiatky policajtov

Vasiľova kázeň prišla len niekoľko hodín po búrlivom proteste, ktorý sprevádzal jeho návštevu Katedrály Panny Márie v Ernakulame. Pápežský vyslanec chcel do chrámu v pondelok večer priniesť Eucharistiu, keďže pre spomínané spory sa v nej osem mesiacov nekonala bohoslužba a Oltárna sviatosť v nej nebola.

Na televíznych záberoch bolo vidno, ako vladyka kráča obkolesený policajtmi, ktorí mu rukami chránia hlavu. Z davu počuť výkriky, piskot, niekto smerom k nemu hodil aj plastovú fľašu.

V archieparchii Ernakulam-Angamaly pretrváva spor o viacerých otázkach, z ktorých najsilnejší sa týka liturgie. Synoda tejto cirkvi rozhodla o prijatí jednotného spôsobu slávenia liturgie, ktorý je kompromisom medzi starobylou tradíciou, v ktorej kňaz hľadel na východ (ad orientem), a praxou po Druhom vatikánskom koncile, keď kňaz počas celej liturgie stojí tvárou k ľudu (versus populum).

V novom spôsobe je kňaz počas liturgie slova otočený tvárou k ľudu, pri liturgii Eucharistie sa obracia smerom k oltáru a po prijímaní sa obracia späť k ľudu.

Napriek priamej výzve pápeža Františka na prijatie jednotného spôsobu drvivá väčšina kňazov a laikov v eparchii Ernakulam-Angamaly zmenu odmieta a chce, aby sa ich uprednostňovanie liturgie tvárou k ľudu uznalo ako legitímny variant používaný už viac ako 50 rokov.

Z Indie by sa mal vladyka Cyril Vasiľ vrátiť na Slovensko budúci týždeň.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.