Cirkevný právnik Spôsob a miesto ohlásenia nového spišského biskupa sú prekvapením

Spôsob a miesto ohlásenia nového spišského biskupa sú prekvapením
Foto: Postoj/Martin Buzna

Odoberať autora e-mailom

Nezmeškajte žiaden článok.

Kánonické právo bližšie nešpecifikuje, ako má byť oznamované meno nového biskupa, hovorí profesor Ján Duda.
Imrich Gazda
Imrich Gazda
Venuje sa náboženským témam, najmä aktuálnemu dianiu v kresťanských cirkvách. Vyštudoval dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. V minulosti pôsobil na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku.
Ďalšie autorove články:

Nielen lefèbvristi Chystá sa ďalšia biskupská vysviacka bez súhlasu pápeža. Problémy so schizmatickými kňazmi hlásia viaceré krajiny

Nedovolíme, aby sa to zamietlo pod koberec

Čo sme sa dozvedeli z kauzy zneužívania Zlyhávame pri preberaní zodpovednosti a klerikalizmus je stále problém

Veriaci Spišskej diecézy sa v piatok napoludnie dozvedia meno nového diecézneho biskupa. Diecézu od smrti biskupa Štefana Sečku v roku 2020 spravuje diecézny administrátor Ján Kuboš.

Práve on v stredu informoval, že meno nového biskupa bude oznámené v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie v Poprade a kňazov, diakonov, zasvätené osoby a všetkých veriacich pozval na túto udalosť.

„Uvedomujem si, že pre viacerých je to dlhšia cesta a pôjde o krátky liturgický obrad, ale po dlhých mesiacoch modlitieb a očakávania pôjde o dôležitú udalosť v živote našej Spišskej diecézy,“ uviedol diecézny administrátor.

Cirkevný právnik a bývalý súdny vikár Spišskej diecézy Ján Duda si myslí, že spôsob a miesto oznámenia mena nového spišského biskupa sú istým prekvapením.

„Ohlásenie, ako sa zdá, uskutočňovalo sa vždy v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule. Osobne sa pamätám na oznámenie menovania pána biskupa Sečku v roku 2011. Bolo to v komornej atmosfére v katedrále,“ hovorí pre Svet kresťanstva Ján Duda.

Zároveň však pripomína, že platné kánonické právo neurčuje spôsob oznámenia mena nového biskupa. „Zo základnej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou z roku 2000 vyplýva, že apoštolská nunciatúra oznamuje meno nového biskupa diplomatickou cestou štátnym úradníkom Slovenskej republiky vopred. Pravdepodobne o mene nového biskupa vedia aj otcovia biskupi a zainteresovaní kňazi. Zverejnenie totiž treba nejako predpripraviť,“ vysvetľuje cirkevný právnik.

Prekvapením je podľa neho aj samotný spôsob ohlásenia. „Na tento úkon sa doposiaľ nepozývali kňazi a veriaci celej diecézy. Ale ani spôsob oznámenia mena nového biskupa nie je predpísaný platným kánonickým právom. Teda zvolať na oznámenie mena nového biskupa široké zhromaždenie kléru a Božieho ľudu nie je ani zakázané, ale ani prikázané. Takže je to v poriadku,“ objasňuje Duda.

V prípade, že novým diecéznym biskupom sa stane už vysvätený biskup, biskupský stolec musí podľa nariadení Kódexu kánonického práva obsadiť do dvoch mesiacov od prijatia menovacej listiny. Ak je za diecézneho biskupa vybraný kňaz, biskupská vysviacka a prebratie úradu sa musia uskutočniť do troch mesiacov.

Okrem Spišskej diecézy je v súčasnosti neobsadený aj biskupský stolec v Prešovskej archieparchii. Od rezignácie arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka v roku 2022 ju ako apoštolský administrátor spravuje bratislavský eparchiálny biskup Peter Rusnák.

Zobraziť diskusiu
Imrich Gazda

Imrich Gazda

Nezmeškajte relácie a texty, ktoré inde nenájdete.

Súvisiace témy
Slovensko Ján Duda
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Krátke správy

16. júl 2026

Za nového generálneho riaditeľa Inštitútu pre náboženské diela (IOR) bol vymenovaný Giovanni Boscia. Funkcie šéfa tzv. vatikánskej banky sa ujme 1. októbra 2026. V pozícii vystrieda Giana Franca Mammìho, ktorý po 11 rokoch ukončí svoje pôsobenie po dosiahnutí zákonom stanoveného dôchodkového veku. Päťdesiatpäťročný Boscia pracuje od roku 2023 ako zástupca generálneho riaditeľa IOR. Väčšinu kariéry pôsobil v Londýne v popredných investičných bankách. (vatican news) 

15. júl 2026

Kardinál Matteo Zuppi je po druhýkrát ako pápežský vyslanec na Ukrajine. Ide o štvordňovú cestu so zastávkou v Kyjeve. V utorok navštívil stredisko Zachid-1 vo Ľvovskej oblasti, kde sú zajatci z ruskej armády, medzi nimi aj mladí z Bieloruska, Konga, Kórey, Peru, Nigérie či Filipín. „Pápež sa za vás modlí,“ povedal im kardinál a odovzdal im aj kľúčenku ako znak nádeje, že sa čoskoro vrátia domov. (vatican news)

Kardinál Matteo Zuppi je po druhýkrát ako pápežský vyslanec na Ukrajine.
14. júl 2026

Návšteva pápeža v Anglicku je „pravdepodobná, žiaduca a dokonca by som povedal, že nevyhnutná“, vyjadril sa apoštolský nuncius vo Veľkej Británii arcibiskup Miguel Maury Buendía. Španiel, ktorý slúži v pápežskej diplomacii skoro 40 rokov, poukázal na štátnu návštevu Vatikánu, ktorú absolvoval vlani kráľ Karol III., takže by mohol Lev XIV. túto návštevu opätovať. Posledným pápežom, ktorý oficiálne zavítal do Spojeného kráľovstva, bol Benedikt XVI. v roku 2010. (ewtn news)

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť