Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. september 2023, 17:03

Vyhlásenie KBS k voľbám

Nevoľte tých, ktorí podporujú potraty, genderovú ideológiu alebo šíria nenávisť

Nevoľte tých, ktorí podporujú potraty, genderovú ideológiu alebo šíria nenávisť

Predseda KBS arcibiskup Bernard Bober pred novinármi v Košiciach. Ilustračná fotografia: TASR/Ján Krošlák

„Cirkev nevstupuje do politickej kampane, výber strany a kandidátov je na každom jednotlivcovi,“ uvádza KBS.

Katolícki biskupi vo vyhlásení, ktoré sa bude čítať v nedeľu v kostoloch, vyzývajú veriacich, aby nevolili strany alebo poslancov, ktorí súhlasia s potratmi, registrovanými partnerstvami, eutanáziou či genderovou ideológiou alebo šíria dezinformácie, nenávisť a rozdelenie.

Biskupi píšu, že cirkev nevstupuje do politickej kampane a výber strany a kandidátov je na každom jednotlivcovi. „Povzbudzujeme vás však, aby ste sa dobre oboznámili s programom konkrétnej politickej strany a nerozhodovali sa na základe emócií či zjednodušených úvah,“ apelujú katolícki pastieri.

Slovenskí biskupi pripomínajú, že sme povolaní pridŕžať sa evanjeliových hodnôt a na dobro každého sa pozerať cez Ježišovo posolstvo.

„Kresťan nech teda nevolí strany alebo poslancov, ktorí – povedané slovami pápeža Františka – podporujú ‚ideologickú kolonizáciu‘, čiže súhlasia s potratmi, registrovanými partnerstvami, eutanáziou či genderovou ideológiou, alebo šíria dezinformácie, nenávisť a rozdelenie.“

Na záver vyhlásenia biskupi píšu, aby sme prosili o múdrosť Ducha. „Rozlišovanie prebieha v tichu modlitby, ale je tiež spojené s našimi skutkami.“

Vyhlásenie k voľbám v piatok vydalo aj vedenie ECAV.
 

Plné znenie vyhlásenia KBS k predčasným voľbám:
Milí veriaci, drahí bratia a sestry,
sme bezprostredne pred voľbami, keď si mnohí kladú nielen otázku, koho voliť, ale aj či má vôbec zmysel pristúpiť k volebným urnám. Napriek tomu, že sa medzi ľuďmi rozmohla ľahostajnosť a rezignácia voči celospoločenskému a politickému dianiu, povzbudzujeme vás, aby ste nepodliehali nezáujmu a pasivite, ale rozhodovali sa pre zodpovednosť za spoločné dobro a blaho každého občana Slovenskej republiky.
Cirkev nevstupuje do politickej kampane, výber strany a kandidátov je na každom jednotlivcovi. Povzbudzujeme vás však, aby ste sa dobre oboznámili s programom konkrétnej politickej strany a nerozhodovali sa na základe emócií či zjednodušených úvah.
Sme povolaní používať rozum, pridŕžať sa evanjeliových hodnôt a na dobro každého muža a ženy sa pozerať cez Ježišovo posolstvo. Kresťan nech teda nevolí strany alebo poslancov, ktorí – povedané slovami pápeža Františka – podporujú „ideologickú kolonizáciu“, čiže súhlasia s potratmi, registrovanými partnerstvami, eutanáziou či genderovou ideológiou, alebo šíria dezinformácie, nenávisť a rozdelenie.
Pre správne rozlišovanie je potrebná múdrosť Ducha, ktorého máme prosiť, aby nás osvietil svojím poznaním. Rozlišovanie prebieha v tichu modlitby, ale je tiež spojené s našimi skutkami. Konať spravodlivo a čestne prináleží každému človeku, o to viac kresťanovi. Ježiš nám hovorí: „Ak ma milujete, budete zachovávať moje prikázania.“ (Jn 14, 15) Ak sa dáme viesť pravou Kristovou láskou voči blížnym, Duch pravdy nám otvorí oči a myseľ.
My biskupi Slovenska sa za vás modlíme a zároveň pozývame všetkých k modlitbám za voľby. Vyprosujeme vám požehnanie i svetlo Ducha Svätého pre správne rozhodnutia.
Bratislava 14. septembra 2023
Zdroj: tkkbs.sk

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

02. október 2023, 14:03

Vo veku 68 rokov zomrel kňaz Trnavskej arcidiecézy Peter Rúčka. Zosnulý bol známy aj ako páter Leo a v rokoch 1992-1999 pôsobil ako provinciálny minister Františkánov na Slovensku. Po odchode z rehole pôsobil v Plaveckom Mikuláši, Dlhej pri Trnave, Moravanoch nad Váhom, Pastúchove a naposledy v Šulekove, kde zomrel. (tkkbs)

02. október 2023, 10:14

Kardinál Kurt Koch priznal chyby pri riešení zneužívania, keď pôsobil ako biskup

Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov po zverejnení švajčiarskej štúdie o zneužívaní priznal, že vo funkcii bazilejského biskupa nenahlásil Vatikánu ani polícii obvinenia voči kňazovi, ktorého obviňovali zo zneužívania. Koch sa dnes za tento postup ospravedlňuje a tvrdí, že nič nezakrýval, len chcel tento prípad osobne spracovať a vyriešiť na personálnom úrade diecézy.

01. október 2023, 18:27
01. október 2023, 16:44

Na niekoľko stoviek miliónov eur vyčíslili vatikánske inštitúcie škody v rámci súdnej kauzy londýnskej nehnuteľnosti. V záverečnej fáze súdneho procesu s desiatkou obžalovaných zazneli finančné nároky, keď Správa dedičstva apoštolskej stolice požaduje 270 miliónov eur, Štátny sekretariát 98 miliónov a tzv. Vatikánska banka viac ako 206 miliónov eur. Súd bude pokračovať záverečnými rečami obhajoby. (aci stampa)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.