Homília kardinála Parolina v Klokočove
Panna Mária plače pre nezmyselnú vojnu na susednej Ukrajine

Foto: TK KBS/Michal Lipiak
Mária plače pre vojny aj pre množstvo kresťanov, ktorí sú prenasledovaní v mnohých kútoch sveta, povedal kardinál Parolin.
Plné znenie homílie kardinála Pietra Parolina, štátneho sekretára Svätej stolice, ktorú povedal počas gréckokatolíckej liturgie v Klokočove, priniesla TK KBS.
Zastav sa a popočúvaj, blízky i ďaleký, znameniam Boha a divom preveľkým.
Drahí bratia a sestry, s týmito slovami starobylej piesne z Klokočova na perách prichádzame ako pútnici, aby sme si uctili svätú ikonu Panny Márie Klokočovskej v historickom regióne Zemplín, na brehu Zemplínskej šíravy, ktorá je známa aj ako „východoslovenské more“. Do gréckokatolíckej svätyne v Klokočove ročne prichádzajú tisícky pútnikov, ktorí u Najsvätejšej Panny nachádzajú útechu a podporu do života.
Aj my sme sa dnes zastavili, počúvame a uctievame si veľké zázraky Panny Márie z Klokočova, ktorá nám skrze svoj materinský pohľad dodáva nádej na našej životnej ceste. Veď Najsvätejšia Panna osvetľuje našu cestu ako znamenie útechy a istej nádeje (4. Prefácia Panny Márie).
Srdečne pozdravujem J. E. Mons. Cyrila Vasiľa, košického eparchu, ako aj ďalších prítomných gréckokatolíckych biskupov spolu s biskupmi latinského obradu, osobitne pozdravujem aj J. E. Mons. Bernarda Bobera, košického arcibiskupa a predsedu Konferencie biskupov Slovenska. S bratským pozdravom sa obraciam aj na početných zástupcov kléru, seminaristov, rehoľníkov a rehoľníčky. Pozdravujem aj predsedu parlamentu, predsedu košického samosprávneho kraja, ako aj všetkých prítomných zástupcov občianskych a vojenských orgánov. Mám veľkú radosť, keď vidím, koľko ľudí dnes prišlo k Najsvätejšej Panne.
Táto svätyňa, duchovné a kultúrne dedičstvo Cirkvi a gréckokatolíckych veriacich, zjednocuje v uctievaní Ikony Panny Márie Klokočovskej všetkých kresťanov – gréckokatolíkov, rímskokatolíkov i pravoslávnych. Na základe spoločnej iniciatívy Gréckokatolíckej, Rímskokatolíckej a Pravoslávnej cirkvi Dikastérium pre východné cirkvi vyhlásilo v jubilejnom roku 2020 Pannu Máriu z Klokočova za patrónku Zemplína.
Drahí moji, prinášam vám srdečné pozdravy od pápeža Františka, ktorý má k Panne Márie Klokočovskej vrúcny vzťah. Ikonu Najsvätejšej Panny totiž pápež František privítal v Bazilike sv. Petra a 29. júla 2021 ju vystavil na hlavný oltár. Okrem toho pápež František počas apoštolskej cesty na Slovensko 14. septembra pred dvoma rokmi korunoval ikonu Panny Márie z Klokočova korunami, ktoré sám niekoľko mesiacov predtým požehnal vo Vatikáne.
Jednotu tohto miesta so Svätou stolicou podčiarkuje aj to, že v roku 2019 bola svätyňa Panny Márie Klokočovskej pripojená k pápežskej bazilike Santa Maria Maggiore.
História Panny Márie Klokočovskej nám hovorí, že Madona prejavila svoju materinskú ochranu a útechu prostredníctvom sĺz. Klokočovská Panna Mária vyjadrila dojatie a prijala bolesť ľudu, ktorý ju vzýval a prosil o mier a jej nebeskú ochranu.
Bratia a sestry, v súčasnosti prežívame veľmi ťažké obdobie, lebo zúria vojny a ľudia trpia. Vidiac túto bolesť, Panna Mária naďalej roní slzy plné súcitu a milosrdenstva. Panna Mária plače pre vojnu na susednej Ukrajine, pre nezmyselnú vojnu, ktorá rozsieva smrť a bolesť, ale aj pre mnohé vojenské konflikty, ktoré svet zalievajú krvou. Najsvätejšia Panna plače, lebo množstvo kresťanov v mnohých kútoch sveta čelí prenasledovaniu pre vieru. Panna Mária plače, keď vidí toľko chudobných, utečencov a bezdomovcov, ktorí potrebujú našu pomoc.
Sviatok, ktorý dnes slávime, sa vo vašom liturgickom kalendári označuje ako Sviatok Presvätej Bohorodičky Spolutrpiteľky. Evanjelium, ktoré sme práve čítali, potvrdzuje, že Mária stála pod krížom a na Kalvárii prijala úlohu stať sa Matkou všetkých veriacich. Mária chápala Kristovo utrpenie a chcela mať na ňom účasť; s materinským srdcom sa spojila s jeho obetou, keď s láskou súhlasila s obetovaním obety, ktorú porodila (LG 58). Bolesť Panny Márie objíma bolesť celého sveta a má aj obetnú hodnotu, lebo Bohu a Jeho Synovi predkladá všetky naše bolesti a utrpenie celého ľudstva.
Prvé čítanie (Flp 2, 5 – 11) nás pozýva k tomu, aby sme napodobňovali poníženého Ježiša, ktorý bol poslušný až na smrť na kríži. V chválospeve Magnifikat Mária hovorí, že Boh zhliadol na poníženosť svojej služobnice (Lk 1, 48), a naznačuje nám, že na to, aby sme sa dôstojne priblížili k Bohu, potrebujeme pokoru. Ježiš na kríži nám ukázal, že pokora nie je znakom slabosti tak, ako sa to často chápe v súčasnom živote spoločnosti, ale spočíva v účasti na Kristovom utrpení. Ponižovanie, s ktorým sa stretávame zvlášť pre našu vieru a preto, že svedčíme o kresťanských hodnotách, sú odtlačky Ježišových stôp na ceste nášho života. Vďaka poníženiu si uvedomujeme, že sme pokorní služobníci a poníženie nás očisťuje od pýchy. Musíme sa teda tak ako Ježiš „uponížiť“. Práve poníženie nás robí podobnými Kristovi a tým, že Kristus trpel za nás, šiel nám príkladom (porov. 1 Pt 2, 21).
Drahí bratia a sestry, slová, s ktorými sa obrátil ukrižovaný Kristus na svoju Matku, priniesli náboženskej situácii ľudstva novú dimenziu. Prítomnosť matky v živote je zdroj útechy a radosti. Kresťania v Máriinej materskej tvári rozpoznávajú osobitný výraz milosrdnej lásky Boha (pápež Ján Pavol II., generálna audiencia 11. mája 1983). Pútnici a veriaci už pár storočí v tejto svätyni si uvedomujú a nachádzajú Máriinu ochranu. Príkladom je svedectvo tisícok pútnikov, ktorí pokračovali v uctievaní Panny Márie Klokočovskej aj počas obdobia, keď bola Gréckokatolícka cirkev prenasledovaná a musela sa skrývať, lebo komunistický režim ju postavil mimo zákona a tak boli do roku 1968 zakázané aj púte. Úcta k Panne Márii Klokočovskej prekročila aj oceán vďaka Slovákom, ktorí sa usadili v Severnej Amerike, a neskôr, po návrate slobody, znova začala prekvitať, keď sa obnovila intenzita a rozvoj pastoračných aktivít, ktorých počet v posledných rokoch sa rapídne zvýšil, najmä po založení Košického exarchátu a neskôr Košickej eparchie.
Rád by som sa pri tejto príležitosti poďakoval všetkým ľuďom z Košického kraja a zvlášť rodinám za ich príkladnú pohostinnosť a pomoc, ktoré ste ponúkli vojnovým utečencom z Ukrajiny, ktorej hranice sa z geografického hľadiska nachádzajú veľmi blízko. Takisto by som sa chcel poďakovať J. E. Mons. Cyrilovi Vasiľovi a všetkým vám za všetky snahy, ktoré vyvíjate na dokončenie Pútnického domu. Dom stojí hneď pri svätyni a už teraz sa vďaka nemu zabezpečuje pastoračná a sociálna služba potrebná pre prijímanie núdznych a pútnikov. Centrum takisto poskytuje veľkú pomoc utečencom z blízkej Ukrajiny. Svätá stolica a medzinárodné agentúry sa nedávno zaviazali, že poskytnú príspevok na dokončenie Pútnického domu, čo je vyjadrenie solidarity a milosrdenstva, ktoré cítiť na tomto požehnanom mieste, kde je prítomná Panna Mária.
Keď si dnes uctievame Ikonu Panny Márie Klokočovskej, povedzme jej: „Ty si naša Matka.“ Ako Matku ju musíme vždy vyhľadávať, myslieť na ňu a modliť sa k nej. Už stáročia v jednej starobylej modlitbe opakujeme Ad Jesum per Mariam, teda k Ježišovi prostredníctvom Márie. Ona je Matkou Cirkvi a Cirkev je tiež Matkou. V Máriinom materstve kontemplujeme aj materstvo Cirkvi, ktorá prijíma a objíma všetkých (porov. homília pápeža Františka, 3. apríl 2020).
Drahí bratia a sestry, aj dnes si po tejto slávnosti prinesme Pannu Máriu do našich domovov, snažme sa Najsvätejšiu Pannu ako vernú učeníčku Pána napodobňovať a predovšetkým ju milovať ako Matku. Ježiš na kríži nám odporučil, aby sme stále zostávali s Máriou, aby sme ju prijímali a ako Matku nasledovali. Amen.
Preložila Stanislava Moysová
Dnes treba vedieť
Pápež František sa bude venovať problematike umelej inteligencie. Téma budúcoročného Svetového dňa komunikácie znie Umelá inteligencia a múdrosť srdca: pre plne ľudskú komunikáciu. (vatican news)
Novým predsedom Správy majetku Svätej stolice (APSA) sa stal taliansky salezián Giordano Piccinotti. Vo funkcii šéfa vatikánskej „centrálnej banky“ po piatich rokoch nahradí biskupa Nunzia Galantina. Piccinotti je prvým nebiskupom, ktorý povedie túto inštitúciu. (aci stampa)
Barcelonská Sagrada Família sa blíži k dokončeniu, veže evanjelistov sú hotové
Poslednú, hlavnú vežu by mali dokončiť v roku 2026 – na sté výročie Gaudího smrti.
Pápež František sa 6. novembra v Aule Pavla VI. vo Vatikáne stretne s deťmi z celého sveta. Podujatie s názvom Učme sa od chlapcov a dievčat oznámil po nedeľnej modlitbe Anjel Pána v spoločnosti detí z piatich kontinentov. (vatican news)
Vo veku 68 rokov zomrel kňaz Trnavskej arcidiecézy Peter Rúčka. Zosnulý bol známy aj ako páter Leo a v rokoch 1992-1999 pôsobil ako provinciálny minister Františkánov na Slovensku. Po odchode z rehole pôsobil v Plaveckom Mikuláši, Dlhej pri Trnave, Moravanoch nad Váhom, Pastúchove a naposledy v Šulekove, kde zomrel. (tkkbs)
Predseda KBS arcibiskup Bernard Bober zablahoželal víťazovi volieb a „všetkým zástupcom politických strán, ktorí v demokratických voľbách získali dôveru ľudu a budú ho zastupovať v NR SR“. Košický arcibiskup dodal, že v modlitbe vyprosuje a želá „celému Slovensku upokojenie, rozvahu, úspech a všestranný rozvoj obyvateľov našej krásnej vlasti“. (tkkbs)
Kardinál Kurt Koch priznal chyby pri riešení zneužívania, keď pôsobil ako biskup
Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov po zverejnení švajčiarskej štúdie o zneužívaní priznal, že vo funkcii bazilejského biskupa nenahlásil Vatikánu ani polícii obvinenia voči kňazovi, ktorého obviňovali zo zneužívania. Koch sa dnes za tento postup ospravedlňuje a tvrdí, že nič nezakrýval, len chcel tento prípad osobne spracovať a vyriešiť na personálnom úrade diecézy.
V Mexiku sa počas omše prepadla strecha kostola, hlásia deväť mŕtvych
Miestny biskup uviedol, že strecha sa prepadla v momente, keď farníci v kostole v meste Ciudad Madero na východnom pobreží Mexika prijímali Eucharistiu.
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Pápež kreoval 21 nových kardinálov, vyzval na synodálnu cirkev.
- Potrestali rehoľníčku, ktorá s Markom Rupnikom zakladala komunitu v Slovinsku.
- Francúzsky kardinál Jean-Pierre Ricard bol Vatikánom natrvalo suspendovaný pre zneužívanie dievčaťa v roku 1987.
- Na modlitbovú vigíliu do Vatikánu prišli tisícky mladých aj pravoslávni patriarchovia.
- Ján Bystriansky a Ján Dubecký vystúpili ako prví katolícki kňazi na Manaslu – ôsmu najvyššiu horu sveta.
Na niekoľko stoviek miliónov eur vyčíslili vatikánske inštitúcie škody v rámci súdnej kauzy londýnskej nehnuteľnosti. V záverečnej fáze súdneho procesu s desiatkou obžalovaných zazneli finančné nároky, keď Správa dedičstva apoštolskej stolice požaduje 270 miliónov eur, Štátny sekretariát 98 miliónov a tzv. Vatikánska banka viac ako 206 miliónov eur. Súd bude pokračovať záverečnými rečami obhajoby. (aci stampa)