Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2023, 12:42

Arcibiskup Nicola Girasoli

Nuncius slúžil omšu v leopardom ornáte, fotky obleteli internet

Nuncius slúžil omšu v leopardom ornáte, fotky obleteli internet

Mons. Nicola Girasoli na jednej zo snímok, ktoré sa šíria internetom.

Talianska katedrála vysvetľuje, že išlo o poctu chudobnému africkému ľudu a poďakovanie Bohu za misie.

V posledných dňoch sa internetom šíria fotografie, na ktorých apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli slúži svätú omšu v ornáte s leopardím vzorom.

Stalo sa tak v jeho rodnom meste Ruvo di Puglia v provincii Bari začiatkom septembra, kde koncelebroval omšu spolu s biskupom z Molfetty Domenicom Cornacchiom pri príležitosti 40. výročia pôsobenia kňaza Salvatoreho Summa na poste farára v katedrále.

Lokálne vydanie denníka Corriere della Sera píše, že apoštolský nuncius na Slovensku si vybral ornát a mitru so zvieracím vzorom, čo sa rozšírilo na sociálnych sieťach. Fotografie boli pôvodne publikované na webstránke miestnej katedrály, neskôr ich však odstránili.

Portál Catholic Herald poukazuje na to, že mnohé komentáre na internete boli voči voľbe liturgického rúcha kritické a označovali ho za „nedôstojné“, „znepokojujúce“ či „stratu štýlu“.

Objavili sa aj kreatívnejšie názory, keď niekto navrhol, že Girasoli by možno v odeve behal rýchlejšie ako leopard, zatiaľ čo iný naznačil, že mohol byť inšpirovaný Disneyho postavičkou Cruella de Vil.

Inzercia

Jeden z komentátorov sa však arcibiskupa Girasoliho zastal a poznamenal, že keď pápež František v septembri 2019 celebroval omšu v Mozambiku, mal na sebe ornát posiaty hnedými ornamentmi, ktoré mali evokovať obrazy leopardej kože.

Neskôr na facebookovom profile miestnej katedrály zverejnili vysvetľujúce stanovisko. To objasňuje, že „ornát, ktorý sa nosil na bohoslužbe, je súčasťou oficiálnej liturgie chudobného afrického ľudu, o ktorý sa celebrant (Mons. Girasoli, pozn.) vždy zaujímal v rámci svojho pastoračného poslania a mal ho oblečený, aby poďakoval Pánovi za výstavbu domu pre najnúdznejších z týchto území.“

„Uvedomujeme si, že neúctivé komentáre sú spôsobené nedostatkom vedomostí,“ uzatvára stanovisko a žiada o nápravu nevhodných interpretácií.

Arcibiskup Girasoli celý prípad nekomentoval. Catholic Herald pripomína, že 66-ročný kariérny diplomat má za sebou pôsobenie v Zambii a Mali medzi rokmi 2006 a 2011, neskôr bol v krajinách Karibiku (2011 – 2017) a potom reprezentoval Vatkán v Peru až do svojho príchodu na Slovensko v roku 2022.

Dnes treba vedieť

28. november 2023, 19:49

Pápež František zo zdravotných dôvodov zrušil plánovanú cestu do Dubaja. Koncom tohto týždňa sa tam mal zúčastniť na klimatickej konferencii COP28. V uplynulých dňoch pápež obmedzil svoje aktivity pre zápal na pľúcach. (tasr)

28. november 2023, 11:00

Najvyšší predstaviteľ Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Sviatoslav Ševčuk vyzval na novú encykliku o mieri. „Už dávno tu nebola autentická sociálna encyklika o mieri, hoci Laudato si’ a Fratelli tutti sa dotýkali rôznych aspektov. Avšak encyklika o mieri nebola, pričom by poslúžila na načrtnutie vývoja sociálnej náuky cirkvi v dnešných súvislostiach,“ povedal kyjevský arcibiskup v rozhovore pre agentúru ACI Stampa.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.