Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2023, 16:43

Bulharsko vyhostilo ruského a dvoch bieloruských pravoslávnych kňazov

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vydala vyhlásenie, v ktorom odsúdila vyhostenie duchovných a označila ho za nepriateľský čin.

Bulharsko vyhostilo rektora Chrámu svätého Mikuláša v Sofii, ktorý patrí Ruskej pravoslávnej cirkvi, a tiež dvoch bieloruských kňazov. Dôvodom je ich údajná činnosť v prospech geopolitických záujmov Moskvy. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Národná bezpečnostná služba Bulharska obvinila troch duchovných zo zavádzania "hybridnej stratégie cieľavedomého ovplyvňovania spoločensko-politických procesov v Bulharsku v prospech geopolitických záujmov Ruska." Identitu mužov zverejnila iba podľa národností a iniciál. Muži majú zakázaný vstup do krajiny na päť rokov.

Ruské veľvyslanectvo v Sofii vo svojom príspevku na Facebooku uviedlo, že medzi vyhostenými je archimandrita Basián.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vydala vo štvrtok večer vyhlásenie, v ktorom odsúdila vyhostenie duchovných a označila ho za "do očí bijúci nepriateľský čin."

"Sme pobúrení a šokovaní tým, čo sa stalo. Opäť sa ukazuje, že súčasné vedenie Bulharska sa vydalo na cestu ničenia nielen politických kontaktov, ale aj kultúrnych a humanitárnych väzieb medzi našimi národmi," vyhlásila. "Znova zdôrazňujeme, že zodpovednosť za rýchle zhoršenie bilaterálnych vzťahov medzi Ruskom a Bulharskom je výlučne na bulharskej strane," dodala.

Bulharsko, ktoré je členom EÚ a NATO, je prevažne pravoslávne a s Ruskom ho spájajú historické a kultúrne väzby. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sú však vzťahy medzi krajinami napäté. Bulharsko minulý rok vyhostilo 70 zamestnancov ruského diplomatického zastúpenia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.