Bulharsko vyhostilo ruského a dvoch bieloruských pravoslávnych kňazov
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vydala vyhlásenie, v ktorom odsúdila vyhostenie duchovných a označila ho za nepriateľský čin.
Bulharsko vyhostilo rektora Chrámu svätého Mikuláša v Sofii, ktorý patrí Ruskej pravoslávnej cirkvi, a tiež dvoch bieloruských kňazov. Dôvodom je ich údajná činnosť v prospech geopolitických záujmov Moskvy. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.
Národná bezpečnostná služba Bulharska obvinila troch duchovných zo zavádzania "hybridnej stratégie cieľavedomého ovplyvňovania spoločensko-politických procesov v Bulharsku v prospech geopolitických záujmov Ruska." Identitu mužov zverejnila iba podľa národností a iniciál. Muži majú zakázaný vstup do krajiny na päť rokov.
Ruské veľvyslanectvo v Sofii vo svojom príspevku na Facebooku uviedlo, že medzi vyhostenými je archimandrita Basián.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vydala vo štvrtok večer vyhlásenie, v ktorom odsúdila vyhostenie duchovných a označila ho za "do očí bijúci nepriateľský čin."
"Sme pobúrení a šokovaní tým, čo sa stalo. Opäť sa ukazuje, že súčasné vedenie Bulharska sa vydalo na cestu ničenia nielen politických kontaktov, ale aj kultúrnych a humanitárnych väzieb medzi našimi národmi," vyhlásila. "Znova zdôrazňujeme, že zodpovednosť za rýchle zhoršenie bilaterálnych vzťahov medzi Ruskom a Bulharskom je výlučne na bulharskej strane," dodala.
Bulharsko, ktoré je členom EÚ a NATO, je prevažne pravoslávne a s Ruskom ho spájajú historické a kultúrne väzby. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sú však vzťahy medzi krajinami napäté. Bulharsko minulý rok vyhostilo 70 zamestnancov ruského diplomatického zastúpenia.
Dnes treba vedieť
Mexický exorcista Eduardo Hayen varuje pred „upírmi“, ktorí odvádzajú človeka od Boha. Sú nimi alkohol, sexuálne neresti či závislosť od sociálnych médií. Najlepším „repelentom“ proti nim je Božie slovo, ktoré odpudzuje útoky nepriateľa a veriaceho človeka udržiava v bdelosti. (cna)
Štefan Kuffa dal na envirorezorte požehnať átrium aj svoju kanceláriu
Na požehnanie priestorov upozornil bývalý štátny tajomník Michal Kiča.
Pápež sa po dvoch týždňoch bronchitídy už cíti lepšie
„Cítim sa omnoho lepšie, ale keď veľa rozprávam, unavím sa,“ uviedol pápež, ktorý sa pri príchode na pódium vo vatikánskej audienčnej sále podopieral paličkou.
Dekan Katolíckej teologickej fakulty Karlovej univerzity v Prahe Vojtěch Novotný zo zdravotných dôvodov rezignuje na svoju funkciu. Stane sa tak po zvolení jeho nástupcu, najneskôr však k 1. máju 2024. Dekan v rezignačnom liste odmietol, že by jeho rozhodnutie bolo dôsledkom turbulentného diania na fakulte, o ktorom sme písali aj na Svete kresťanstva. (christnet)
Do plánovaného znovuotvorenia Notre-Dame v Paríži zostáva už len rok
„Postupujeme v súlade s časovým harmonogramom. Veríme si a sme odhodlaní dodržať termín, ale je to každodenný boj,“ povedal úradník zodpovedný za obnovu pamiatky Philippe Jost.
Spolok svätého Vojtecha vydal kompletné Sväté písmo vo forme audioknihy. Audiobibliu načítali slovenskí herci Štefan Bučko, Michaela Čobejová, Ján Gallovič, Slávka Halčáková a Jozef Šimonovič. Vyše 3 300 strán biblických textov nahrávali dva roky. Audiobiblia má viac ako 112 hodín a sprevádza ju hudba, ktorú zložil slovenský skladateľ Lukáš Borzík.
Klimatickí aktivisti narušili nedeľnú omšu v talianskom Turíne, ktorú celebroval miestny arcibiskup Roberto Repole. Demonštranti využili chvíľu ticha pred začiatkom homílie, postavili sa a začali nahlas čítať z diel pápeža Františka o životnom prostredí. Arcibiskup vo vyhlásení ocenil ich záujem o ochranu stvorenstva, no zároveň vyjadril ľútosť nad narušením liturgie. (cna)
Rada kardinálov C9 sa v pondelok zišla s pápežom Františkom na poslednom tohtoročnom zasadnutí. Jednou z tém bola úloha žien v cirkvi. O tejto téme Svätý Otec hovoril koncom novembra aj na stretnutí s Medzinárodnou teologickou komisiou, kde upozornil na výraznú prevahu mužov nad ženami. (vatican news)
Možno práve „útok“ na Františkovu srdcovku, čím synodálny proces určite je, bol tou pomyselnou poslednou kvapkou, keď sa pápež rozhodol zakročiť voči najprominentnejšiemu zo svojich oponentov. Píše Pavol Rábara.
V centre Prešova pribudol drevený betlehem od Juraja Antoňáka
Tvoria ho postavy v životnej veľkosti.