V Essene demontovali sochu kardinála, ktorého obvinili zo zneužívania

Foto: TASR/AP
Na mieste, kde dielo stálo, vznikne pamätník obetiam sexuálneho zneužívania.
Sochu postavenú v roku 2011 v západonemeckom meste Essen na pamiatku zosnulého nemeckého kardinála Franza Hengsbacha demontovali spred miestnej katedrály. Dôvodom sú obvinenia zo sexuálneho zneužívania, ktorých sa tento kňaz za svojho života dopustil a ktoré boli zverejnené len nedávno. Na svojom webe o tom informoval týždenník Der Spiegel.
Na mieste, kde socha stála, vznikne pamätník obetiam sexuálneho zneužívania, informovala už minulý týždeň agentúra DPA s odvolaním sa na Thomasa Zandera, dekana katedrály mesta Essen. Kontroverzia okolo sochy, ktorá stála v bezprostrednej blízkosti katedrály, sa rozpútala minulý utorok, keď diecézy Essen a Paderborn oznámili, že začali vyšetrovanie najmenej troch obvinení zo sexuálneho zneužívania vznesených proti Hengsbachovi.
Dve z obvinení pochádzajú z 50. a 60. rokov. V prvom prípade Hengsbach údajne zneužil 16-ročné dievča. Došlo k tomu v roku 1954, keď bol pomocným biskupom v Paderborne. Druhý prípad sa datuje do roku 1967, keď počas svojho pôsobenia v Essene, keď už bol biskupom, údajne napadol inú ženu. Tretie obvinenie bolo vznesené v októbri 2022, teda až po kardinálovej smrti.
Minulý týždeň essenská diecéza vyzvala veriacich, aby ju kontaktovali, ak majú poznatky o ďalších možných prípadoch zneužívania. Hovorca diecézy dnes ráno uviedol, že sa objavili nové podozrenia zo zneužívania. Podobne sa včera večer v televízii WDR vyjadril aj súčasný essenský biskup Franz-Josef Overbeck. Nové prípady sa teraz preverujú, uviedol hovorca diecézy.
Hengsbach, ktorého vymenovali za kardinála v roku 1988, bol jedným z najznámejších duchovných v Nemecku. V roku 1958 stál pri zrode essenskej diecézy, ktorú viedol až do svojej smrti v roku 1991. Bol spoluzakladateľom katolíckej organizácie Adveniat a 17 rokov pôsobil aj ako biskup nemeckej armády.
Ak by sa obvinenia voči Hengsbachovi ukázali ako pravdivé, stal by sa prvým vysoko postaveným duchovným v Nemecku uznaným za vinného zo sexuálneho napadnutia, informovala stanica Deutsche Welle.
Dnes treba vedieť
Vedúceho farského speváckeho zboru, ktorý sexuálne zneužíval svojich zverencov, odsúdil pražský súd na štvorročné väzenie. Muž v rokoch 2002 – 2012 zneužil 16 chlapcov, tí jeho počínanie neohlásili, keďže sa priatelil s ich rodičmi. Všetko sa prevalilo až v poslednom období, keď sú už obete dospelé. (christnet)
K bombovému útoku na účastníkov omše na Filipínach sa prihlásil Islamský štát
Pri útoku podľa polície zahynuli najmenej štyria ľudia.
Žilinský a banskobystrický biskup napísali na 1. adventnú nedeľu svojim veriacim pastiersky list, kde vyzvali na akceptovanie svätého prijímania do úst aj do ruky. Biskupi Chovanec a Galis apelujú na veriacich, aby mali k Eucharistii úctu. „Je úlohou konferencie biskupov, aby určila, ako majú veriaci prijímať Eucharistiu. Či na kolenách alebo postojačky,“ píšu pastieri veriacim.
Vlani v Českej republike prijalo katolícky krst 17 712 osôb, sviatosť manželstva si vyslúžilo 4 400 párov a 20 660 pohrebov viedli kňazi. Náklady na mzdy a réžiu farností predstavovali 1,9 miliardy korún, čo je asi 78,26 milióna eur, a náklady na duchovnú činnosť predstavovali spolu 3,367 miliardy korún, teda približne 138,69 milióna eur. (katyd)
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Pápež František sa údajne rozhodol vziať kardinálovi Burkeovi plat aj vatikánsky byt.
- Ničenie životného prostredia je urážkou Boha. Františkov odkaz na klimatickej konferencii prečítal kardinál Parolin. Pápež zo zdravotných dôvodov do Dubaja necestoval.
- Od roku 2018 do roku 2022 eviduje Katolícka cirkev na Slovensku 33 nahlásených prípadov sexuálneho zneužívania.
- V diecézach Žilina a Banská Bystrica sa čítali pastierske listy.
- Novým biskupom Apoštolskej cirkvi na Slovensku bude pastor bratislavského zboru Pavol Zsolnai.
- Pri bombovom útoku na katolíckej omši na Filipínach prišli o život traja ľudia.
Pri bombovom útoku na katolíckej omši na Filipínach prišli o život traja ľudia
K explózii došlo počas pravidelnej bohoslužby v telocvični Štátnej univerzity Mindanao v Marawi, najväčšom moslimskom meste v krajine.
V aktuálnom súhrne diania v kresťanskom svete sa dozviete:
- čo ponúka denník Postoj svojim čitateľom na začiatku Adventu,
- ako zareagoval kardinál Burke na správy o krokoch pápeža voči nemu
- a aké čísla priniesla historicky prvá štatistika KBS o prípadoch zneužívania.
Pápež František sa po pľúcnej infekcii zotavuje a jeho stav sa zlepšuje. Takmer 87-ročný pontifex už nemá horúčku a pokračuje v liečbe. Aby nebolo ohrozené jeho zotavovanie pre teplotné výkyvy, nedeľnú modlitbu Anjel Pána vykoná zo svojej rezidencie. Prechod medzi teplom a klimatizáciou je aj dôvodom, prečo František necestoval do Dubaja. (kathpress)
Slová pápeža na klimatickej konferencii
Ničenie životného prostredia je urážkou Boha. Františkov odkaz prečítal Parolin
Túžba vyrábať a vlastniť podľa pápeža pretvára životné prostredie na predmet nespútaného vykorisťovania. Účastníkov konferencie vyzval na dosiahnutie pokroku pri riešení klimatickej krízy s cieľom zastaviť globálne otepľovanie.
V Guatemale sa špekuluje o možnom zatykači na kardinála Alvara Ramazziniho. Správy prišli potom, ako sa kardinál postavil na stranu víťaza volieb. V Guatemale je momentálne politická kríza, keďže doterajšia vládna strana odmieta uznať porážku vo voľbách. Nunciatúra v krajine dokonca dostala list s vážnymi obvineniami voči 76-ročnému prelátovi, no o čo konkrétne ide, nie je známe. (kathpress)