Tomáš Halík
Modlime sa za budúcnosť ohrozeného Slovenska, vyzýva český kňaz

Tomáš Halík. Foto: Člověk a víra/Josef Polehna
Podľa Halíka sú voľby na Slovensku „nielen osudovou morálnou skúškou kultúry slovenského národa, ale majú veľký význam pre budúcnosť celého nášho kontinentu“.
Český kňaz a teológ Tomáš Halík vyzval na „modlitby za budúcnosť ohrozeného Slovenska“.
V texte na svojej webovej stránke píše najprv o svätom Václavovi a ukotvení v západnej civilizácii, ďalej o svojom vzťahu k Slovensku, ktoré „nikdy nebude schopný vnímať ako cudzinu“, až napokon prejde k slovenským parlamentným voľbám.
Podľa neho sú tieto voľby na Slovensku „nielen osudovou morálnou skúškou kultúry slovenského národa, ale majú veľký význam pre budúcnosť celého nášho kontinentu“.
„Ak sa vlády na Slovensku zmocnia klany nacionalistov a fašistov napojených na zločinecké podsvetie, môže to znamenať odlúčenie Slovenska od európskej civilizácie a politickej kultúry smerom k chaosu divokého Východu,“ varuje profesor.
Populistická vláda na Slovensku by podľa Halíka okrem iného znamenala, že medzi proeurópskou Českou republikou a Slovenskom, ktoré sa posúva do područia Putinovho Ruska, by pravdepodobne vyrástla nová železná opona.
Teológ Halík ďalej spomína február 1948 a plánovaný prevrat, ktorý by krajinu odtrhol od Západu a na desaťročia pripravil o slobodu a demokraciu. Halík pripomína, že vtedy sa proti tomuto nebezpečenstvu jasne vyslovil pražský arcibiskup Beran svojím odvážnym textom Nemlč, arcibiskup!
„Bolo však už neskoro,“ konštatuje Halík.
Podľa vlastných slov sa modlí „za česť a prorockú odvahu slovenskej cirkvi a jej predstaviteľov v tejto hodine veľkej morálnej skúšky a osudovej historickej križovatky“.
„Cirkev musí veľmi dobre zvážiť, kedy nastane výnimočná situácia vo verejnom živote, kedy je nielen jej právom, ale aj morálnou povinnosťou vyjadriť sa a jasne sa postaviť proti šíriteľom deštruktívnych ideológií populizmu, nacionalizmu a fašizmu, ktoré ohrozujú štát a spoločnosť,“ napísal český teológ.
Na záver textu vyzval: „Prosím: modlime sa za budúcnosť ohrozeného Slovenska!“
Dnes treba vedieť
Františkánska rodina si v stredu pripomína 800 rokov od schválenia rehole františkánov. Pri tejto príležitosti bude za účasti generálnych ministrov svätá omša v Lateránskej bazilike, pri ktorej sídlil pápež Honorius III., ktorý rád schválil. (cirkev.cz)
Vizitácia v seminároch
Pápež František si do Vatikánu predvolal všetkých španielskych biskupov
František s biskupmi z Pyrenejského polostrova hovoril v utorok ráno, aby ich informoval o výsledkoch vizitácie v španielskych seminároch. Pápež a biskupi viedli asi dvojhodinový rozhovor. Potom sa biskupi stretli s členmi Dikastéria pre klérus.
Od roku 2018 do roku 2022 eviduje Katolícka cirkev na Slovensku 33 nahlásených prípadov sexuálneho zneužívania. Z toho sa päť prípadov zneužívania klerikmi ukázalo ako nepravdivých, dvanásť je otvorených a zvyšné prípady sa uzavreli. Tieto údaje zmapovala Komisia KBS pre ochranu maloletých v Cirkvi na Slovensku, ktorá vznikla v roku 2018. (tkkbs)
Súčasťou panorámy Paríža je opäť aj silueta sanktusníka Chrámu Matky Božej
Katedrála bude pre verejnosť znovuotvorená ôsmeho decembra 2024, teda až po letných olympijských hrách v Paríži.
Pápež František zo zdravotných dôvodov zrušil plánovanú cestu do Dubaja. Koncom tohto týždňa sa tam mal zúčastniť na klimatickej konferencii COP28. V uplynulých dňoch pápež obmedzil svoje aktivity pre zápal na pľúcach. (tasr)
Na Biskupskom úrade v Nitre vznikol Úrad pre nahlásenie zneužívania v cirkvi
Nahlasovanie je možné aj prostredníctvom elektronickej pošty.
Zásah pápeža voči kritikovi
František sa údajne rozhodol vziať kardinálovi Burkeovi plat aj vatikánsky byt
Tvrdia to zdroje denníka Il Messaggero, agentúry AP a portálu La Nuova Bussola Quotidiana.
Mesiánska konferencia
V Žiline bude prednášať popredný mesiánsko-židovský teológ Richard Harvey
Organizátorom podujatia je občianske združenie Cesta k zmiereniu TJCII.
Najvyšší predstaviteľ Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Sviatoslav Ševčuk vyzval na novú encykliku o mieri. „Už dávno tu nebola autentická sociálna encyklika o mieri, hoci Laudato si’ a Fratelli tutti sa dotýkali rôznych aspektov. Avšak encyklika o mieri nebola, pričom by poslúžila na načrtnutie vývoja sociálnej náuky cirkvi v dnešných súvislostiach,“ povedal kyjevský arcibiskup v rozhovore pre agentúru ACI Stampa.
Pápež František poslal zvolenému argentínskemu prezidentovi Javierovi Mileimu ruženec. Dar nadväzuje na minulotýždňový telefonát, v ktorom pontifex zablahoželal Mileimu k zvoleniu. Ten pozval pápeža na návštevu vlasti. V minulosti Františka urazil, za čo sa už ospravedlnil. (cna)