Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
27. január 2010

Kňaz a bloger Miroslav Lettrich: Biskupi nedoceňujú význam internetu

V nedávno zverejnenom posolstve k 44. svetovému dňu médií pápež Benedikt XVI. vyzval kňazov, aby Evanjelium hlásali aj pomocou blogov a webových stránok. O blogujúcich kňazoch, neblogujúcich biskupoch a absentujúcom hlase katolíckych osobností som sa rozprával s kňazom a blogerom Miroslavom Lettrich...


V nedávno zverejnenom posolstve k 44. svetovému dňu médií pápež Benedikt XVI. vyzval kňazov, aby Evanjelium hlásali aj pomocou blogov a webových stránok. O blogujúcich kňazoch, neblogujúcich biskupoch a absentujúcom hlase katolíckych osobností som sa rozprával s kňazom a blogerom Miroslavom Lettrichom.

Využívaš okrem blogu aj Facebook, Twitter alebo YouTube?
Na Facebooku registrovaný som, ale netrávim tam veľa času. Je však veľmi dobre fungujúcou sociálnou sieťou. YouTube takmer vôbec nepoužívam, nie to ešte, aby som si zriaďoval vlastný kanál. Twitter nepoužívam vôbec a ani sa nechystám. Myslím, že funkciu krátkych odkazov dobre plní aj Facebook.

Vnímaš svoj blog ako nástroj evanjelizácie alebo je evanjelizačný rozmer tvojho blogu sekundárny?
Dôvod založenia môjho blogu bol celkom prozaický: chcel som napísať reakciu na jeden článok politológa Miroslava Kusého, v ktorom obvinil biskupov zo zasahovania do volebnej kampane v roku 2006.

Prvoradým zámerom môjho blogu je vyjadrenie postojov k smerovaniu spoločnosti. Ako katolík snažiaci sa žiť svoju vieru, vychádzam z pozícií kresťanského humanizmu. Na blogu som predovšetkým človekom, občanom tejto krajiny, kresťanom a až tak kňazom. Párkrát mi kamarát vytýkal, že moje články sú málo evanjelizačné či pastoračné. Asi má pravdu, ale nie je to mojím prvoradým cieľom. Blog nie je mojou farnosťou.

Prečo si si vybral práve blog.sme.sk?
Blog.sme.sk bol priestorom, ktorý som evidoval, preto som zakotvil práve tu. Tento portál má jednu veľkú výhodu a kopec nevýhod. Výhodou je čítanosť. Nevýhod je však čoraz viac a sám seba sa pýtam, či ostať. Blog SME sa čoraz viac stáva akousi sociálnou sieťou, kde jeden bloger druhého presviedča, akí sú navzájom úžasní. Ide mi na nervy systém karmy, čo je vlastne komplikovaný výpočet popularity článku.

Vrcholne ma irituje status kadejakých VIP blogerov. Niekedy sa administrátori nevyhnú zatlačenia mimo titulku nielen nekvalitných textov, ale aj nevyhovujúcich názorov. Nevýhodou je aj diskusia berúca kopec času a energie. Niekedy však práve tam človek nájde obohacujúci názor. Blog sme.sk však ostane priestorom, ktorý mi umožnil prezentovať svoje názory a ľuďom za týmto projektom som vďačný.

Dosť ma to ťahá pod časopis .týždeň, kde mám taktiež blog a tento portál vnímam ako hodnotovo príbuzný. Je pravdepodobné, že v budúcnosti budem publikovať najmä na blogu .týždňa.

Je na webe dostatok blogujúcich kňazov?
Určite nie. Avšak založenie blogu nie je a ani sa nemá stať pre kňaza akousi domácou úlohou. Je dôležité vyjadrovať svoje postoje a názory, a to aj na politiku a spoločenské dianie. Nemrzí ma ani tak nedostatok blogujúcich kňazov, než to, že v spoločnosti absentuje hlas katolíckych osobností.

Blogy ktorých kňazských kolegov sleduješ?
Najmä tých, ktorí sa pohybujú na rovnakom fóre, teda blogu sme.sk. Často sa k článkom kolegov dostanem náhodne. Čítanie ich blogov je pre mňa relaxom.

Inzercia

Poznáš kňazov, ktorí majú vlastnú webovú stránku?
Áno, ale veľmi málo. Ale nemyslím si, že toto je cesta. Skôr si prajem vytvorenie silného priestoru, ktorý by si vyslúžil všeobecnú pozornosť a rešpekt a bol by hlasom katolíckych osobností. Samozrejme, nielen kňazov.

Blogujú aj rehoľné sestry?
Zopár ich píše na blogu sme.sk.

Napríklad?
Sestra Hermana a sestra Marcela Bagínová.

Prečo neblogujú slovenskí biskupi?
Na to sa treba spýtať ich. Jeden z dôvodov môže byť ten, že svet internetu je im dosť vzdialený. Skôr si však myslím, že nedoceňujú jeho súčasný význam. Pretože mladých spolupracovníkov, ktorí by im technicky pomáhali, k dispozícii majú. Kňazi a biskupi sú zvyknutí prehovárať na mieste a z pozície, kde mu nikto neoponuje, preto možno nie sme zvyknutí na diskusiu. A už vôbec nie v priestore, kde sa diskusia neraz mení na anonymné útoky.

Problém nevidím v tom, že biskupi neblogujú, ale v tom, že ich hlas nie je v spoločnosti počuť. Uzatvárame sa do seba a nechceme si pohnevať mocných. Viac si dovolia k Dzurindovi než k Ficovi. Neviem, či sme dostatočne verní pravde. Som však vďačný, že existuje biskup, ktorého hlas počuť aj v spoločenskej debate.

Koho máš na mysli?
Spišského pomocného biskupa Andreja Imricha.

Foto: lettrich.blog.sme.sk

Odporúčame

Srbov povedie patriarcha Irenej

Srbov povedie patriarcha Irenej

V Belehrade bol dnes intronizovaný nový pravoslávny patriarcha Irenej. Rada Srbskej pravoslávnej cirkvi ho do funkcie zvolila v piatok. Blahoprianie mu zaslal aj pápež Benedikt XVI. Osemdesiatročný Irenej, biskup Nis sa stal štyridsiatym piatym nástupcom sv. Sávu a bude viesť asi 11 miliónov srbský...

VATIKÁNSKA SEDMA: Ján Pavol II. prihral zázrak Piovi XII.

VATIKÁNSKA SEDMA: Ján Pavol II. prihral zázrak Piovi XII.

O tom, že každý zázrak je darom a dar môže byť (lietajúcim) zázrakom, sa tentokrát presvedčil Pius XII. aj konžský biskup Fridolino Ambongo. Je rok 2005, krátko po smrti populárneho Jána Pavla II. Mladý taliansky pár čaká tretie dieťa. Radosť sa však mení na boj o život. Tridsaťjedenročná matka vo ...

Benediktovi anjeli strážni

Benediktovi anjeli strážni

Po vianočnom incidente v Bazilike sv. Petra som sa v minulotýždňovom vydaní týždenníka .týždeň bližšie pozrel na systém vatikánskej bezpečnosti a spravodlivosti. Článok si môžete prečítať tu. ...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.