Ján Bystriansky a Ján Dubecký vystúpili ako prví katolícki kňazi na Manaslu

Foto: Facebook Peter Dubovký/TK KBS
Vedúcim výpravy na ôsmu najvyššiu horsu sveta bol jezuita Peter Dubovský, členom výpravy na vrchol vo výške 8163 m.n.m. bol aj kňaz Libor Marek, ktorý výstup prerušil.
Ako píše TK KBS, jedinečný úspech zaznamenali slovenskí kňazi, ktorí vystúpili na vrchol Manaslu. Ide o ôsmy najvyšší vrch Zeme, ktorý má 8 163 metrov nad morom a nachádza sa v nepálskych Himalájach.
„Sú to historicky prví katolícki kňazi, ktorí na svete vystúpili na nejakú osemtisícovku,“ uviedol pre TK KBS Peter Dubovský, SJ, nový rektor Pápežského biblického inštitútu v Ríme, ktorý bol vedúcim výpravy. Ďalšími tromi členmi výpravy boli katolícki kňazi Libor Marek, Ján Bystriansky a Ján Dubecký.
„Ján Bystriansky a Ján Dubecký vystúpili na vrchol Manaslu. Zdolali ho za šesť hodín bez pomocného kyslíka. Kňaz Libor Marek prerušil výstup vo výške 6200 metrov nad morom zo zdravotných dôvodov. Ja som prišiel do výšky 7 400 metrov. Pre nie najlepšie zdravotné a poveternostné podmienky som sa rozhodol nepokračovať ďalej. Všetci štyria sme už v základnom tábore,“ dodal.
Na vrchol Manaslu ako prví vystúpili japonskí horolezci v roku 1956. V roku 1972 sa na Manaslu odohrala jedna z najväčších himalájskych tragédii, keď pod lavínou zahynulo 16 horolezcov. V roku 1997 vystúpili na vrchol slovenskí horolezci Peter Šperka, Juraj Kardhordó a Miroslav Rybanský. Juraj Kardhordó a Miroslav Rybanský však pri zostupe zahynuli. V septembri 2013 vystúpil na vrchol Slovák Branislav Pastor a v máji 2016 Peter Hámor.
Dnes treba vedieť
Vedúceho farského speváckeho zboru, ktorý sexuálne zneužíval svojich zverencov, odsúdil pražský súd na štvorročné väzenie. Muž v rokoch 2002 – 2012 zneužil 16 chlapcov, tí jeho počínanie neohlásili, keďže sa priatelil s ich rodičmi. Všetko sa prevalilo až v poslednom období, keď sú už obete dospelé. (christnet)
K bombovému útoku na účastníkov omše na Filipínach sa prihlásil Islamský štát
Pri útoku podľa polície zahynuli najmenej štyria ľudia.
Žilinský a banskobystrický biskup napísali na 1. adventnú nedeľu svojim veriacim pastiersky list, kde vyzvali na akceptovanie svätého prijímania do úst aj do ruky. Biskupi Chovanec a Galis apelujú na veriacich, aby mali k Eucharistii úctu. „Je úlohou konferencie biskupov, aby určila, ako majú veriaci prijímať Eucharistiu. Či na kolenách alebo postojačky,“ píšu pastieri veriacim.
Vlani v Českej republike prijalo katolícky krst 17 712 osôb, sviatosť manželstva si vyslúžilo 4 400 párov a 20 660 pohrebov viedli kňazi. Náklady na mzdy a réžiu farností predstavovali 1,9 miliardy korún, čo je asi 78,26 milióna eur, a náklady na duchovnú činnosť predstavovali spolu 3,367 miliardy korún, teda približne 138,69 milióna eur. (katyd)
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Pápež František sa údajne rozhodol vziať kardinálovi Burkeovi plat aj vatikánsky byt.
- Ničenie životného prostredia je urážkou Boha. Františkov odkaz na klimatickej konferencii prečítal kardinál Parolin. Pápež zo zdravotných dôvodov do Dubaja necestoval.
- Od roku 2018 do roku 2022 eviduje Katolícka cirkev na Slovensku 33 nahlásených prípadov sexuálneho zneužívania.
- V diecézach Žilina a Banská Bystrica sa čítali pastierske listy.
- Novým biskupom Apoštolskej cirkvi na Slovensku bude pastor bratislavského zboru Pavol Zsolnai.
- Pri bombovom útoku na katolíckej omši na Filipínach prišli o život traja ľudia.
Pri bombovom útoku na katolíckej omši na Filipínach prišli o život traja ľudia
K explózii došlo počas pravidelnej bohoslužby v telocvični Štátnej univerzity Mindanao v Marawi, najväčšom moslimskom meste v krajine.
V aktuálnom súhrne diania v kresťanskom svete sa dozviete:
- čo ponúka denník Postoj svojim čitateľom na začiatku Adventu,
- ako zareagoval kardinál Burke na správy o krokoch pápeža voči nemu
- a aké čísla priniesla historicky prvá štatistika KBS o prípadoch zneužívania.
Pápež František sa po pľúcnej infekcii zotavuje a jeho stav sa zlepšuje. Takmer 87-ročný pontifex už nemá horúčku a pokračuje v liečbe. Aby nebolo ohrozené jeho zotavovanie pre teplotné výkyvy, nedeľnú modlitbu Anjel Pána vykoná zo svojej rezidencie. Prechod medzi teplom a klimatizáciou je aj dôvodom, prečo František necestoval do Dubaja. (kathpress)
Slová pápeža na klimatickej konferencii
Ničenie životného prostredia je urážkou Boha. Františkov odkaz prečítal Parolin
Túžba vyrábať a vlastniť podľa pápeža pretvára životné prostredie na predmet nespútaného vykorisťovania. Účastníkov konferencie vyzval na dosiahnutie pokroku pri riešení klimatickej krízy s cieľom zastaviť globálne otepľovanie.
V Guatemale sa špekuluje o možnom zatykači na kardinála Alvara Ramazziniho. Správy prišli potom, ako sa kardinál postavil na stranu víťaza volieb. V Guatemale je momentálne politická kríza, keďže doterajšia vládna strana odmieta uznať porážku vo voľbách. Nunciatúra v krajine dokonca dostala list s vážnymi obvineniami voči 76-ročnému prelátovi, no o čo konkrétne ide, nie je známe. (kathpress)