Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2023, 11:38

Ján Bystriansky a Ján Dubecký vystúpili ako prví katolícki kňazi na Manaslu

Ján Bystriansky a Ján Dubecký vystúpili ako prví katolícki kňazi na Manaslu

Foto: Facebook Peter Dubovký/TK KBS

Vedúcim výpravy na ôsmu najvyššiu horsu sveta bol jezuita Peter Dubovský, členom výpravy na vrchol vo výške 8163 m.n.m. bol aj kňaz Libor Marek, ktorý výstup prerušil.

Ako píše TK KBS, jedinečný úspech zaznamenali slovenskí kňazi, ktorí vystúpili na vrchol Manaslu. Ide o ôsmy najvyšší vrch Zeme, ktorý má 8 163 metrov nad morom a nachádza sa v nepálskych Himalájach.

„Sú to historicky prví katolícki kňazi, ktorí na svete vystúpili na nejakú osemtisícovku,“ uviedol pre TK KBS Peter Dubovský, SJ, nový rektor Pápežského biblického inštitútu v Ríme, ktorý bol vedúcim výpravy. Ďalšími tromi členmi výpravy boli katolícki kňazi Libor Marek, Ján Bystriansky a Ján Dubecký. 

„Ján Bystriansky a Ján Dubecký vystúpili na vrchol Manaslu. Zdolali ho za šesť hodín bez pomocného kyslíka. Kňaz Libor Marek prerušil výstup vo výške 6200 metrov nad morom zo zdravotných dôvodov. Ja som prišiel do výšky 7 400 metrov. Pre nie najlepšie zdravotné a poveternostné podmienky som sa rozhodol nepokračovať ďalej. Všetci štyria sme už v základnom tábore,“ dodal.

Na vrchol Manaslu ako prví vystúpili japonskí horolezci v roku 1956. V roku 1972 sa na Manaslu odohrala jedna z najväčších himalájskych tragédii, keď pod lavínou zahynulo 16 horolezcov. V roku 1997 vystúpili na vrchol slovenskí horolezci Peter Šperka, Juraj Kardhordó a Miroslav Rybanský. Juraj Kardhordó a Miroslav Rybanský však pri zostupe zahynuli. V septembri 2013 vystúpil na vrchol Slovák Branislav Pastor a v máji 2016 Peter Hámor.

Inzercia

Dnes treba vedieť

03. december 2023, 10:02
02. december 2023, 09:04

V Guatemale sa špekuluje o možnom zatykači na kardinála Alvara Ramazziniho. Správy prišli potom, ako sa kardinál postavil na stranu víťaza volieb. V Guatemale je momentálne politická kríza, keďže doterajšia vládna strana odmieta uznať porážku vo voľbách. Nunciatúra v krajine dokonca dostala list s vážnymi obvineniami voči 76-ročnému prelátovi, no o čo konkrétne ide, nie je známe. (kathpress)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.