Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
30. 01. 2010, 12:26

Nová kniha o Jánovi Pavlovi II. vzbudzuje nadšenie aj rozpaky

Bičoval sa, uvažoval o abdikácii a uznával zjavenia v Medžugorí, píše sa v najnovšej publikácii o živote pápeža Jána Pavla II. Okrem nadšenia vzbudzuje kniha aj silné rozpaky.  Názov dvestostranovej knihy Prečo svätý? zosobňuje otázku, ktorú si od smrti populárneho a súčasne hlboko zbožného pápeža...

Bičoval sa, uvažoval o abdikácii a uznával zjavenia v Medžugorí, píše sa v najnovšej publikácii o živote pápeža Jána Pavla II. Okrem nadšenia vzbudzuje kniha aj silné rozpaky. 

Názov dvestostranovej knihy Prečo svätý? zosobňuje otázku, ktorú si od smrti populárneho a súčasne hlboko zbožného pápeža kladú stovky autorov a milióny čitateľov po celom svete. Definitívnu odpoveď na ňu sľubuje podtitul Skutočný Ján Pavol II. predstavený postulátorom beatifikačného procesu. Kto sa do knihy, ktorá je od tohto týždňa dostupná na talianskom knižnom trhu začíta, zistí, že zosnulého pápeža nepredstavujú ani tak autori knihy, postulátor Slawomir Oder a bývalý šéfredaktor katolíckeho týždenníka Famiglia Cristiana Saverio Gaeta, ale 114 svedectiev (z tisícok ďalších), ktoré sú súčasťou beatifikačného spisu.

Neznámy pápež

„Približuje pápeža Wojtylu z doteraz do veľkej miery neznámej strany, so silnými mystickými znakmi,“ charakterizuje novú knihu na vatikanistickom blogu talianskej verejnoprávnej televízie RAI Aldo Maria Valli. Aj podľa Saveria Gaeta, jedného z autorov, ponúka kniha obraz „muža oddaného a absolútne zasväteného Bohu, Božieho muža do špiku kosti“.

Nesporne zaujímavá kniha, ktorú v utorok osobne predstavil kardinál José Saraiva Martins, ktorý stál na čele Kongregácie pre kauzy svätých v čase začatia beatifikačného procesu, vyberá mediálne príťažlivé „hrozienka“ zo života Jána Pavla II. V tom je však nielen jej sila, ale podľa bývalého zástupcu šéfredaktora vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano Gianfranca Svidercoschiho aj jej slabosť. Ako si všimol denník Corriere della Sera, L´Oservatore Romano nenapísalo o novej knihe ani čiarku a znepokojivé reakcie prichádzajú aj z Poľska, rodiska Jána Pavla II., ale aj postulátora Slawomira Odera.

Spojený s Máriou aj pátrom Piom

Podľa publikovaných svedectiev (mená ich autorov Oder úmyselne neuvádza) spísal Ján Pavol II. 15. februára 1989, teda v čase, keď ešte nemal diagnostikovanú Parkinsonovu chorobu, dokument, v ktorom deklaruje odhodlanie v prípade nevyliečiteľnej alebo dlhotrvajúcej choroby abdikovať. V roku 1994, po dosiahnutí veku 75 rokov, však „po dlhej modlitbe a reflexii“ konštatoval, že v cirkvi „nie je miesto pre emeritného pápeža“ a rozhodol sa pokračovať v úrade.

Oder prináša aj ďalšie pozoruhodné informácie. Počas rozhovoru o mariánskych zjaveniach sa pápeža jeden z jeho najbližších spolupracovníkov opýtal, či niekedy videl Pannu Máriu. Ján Pavol II. mu stručne odvetil: „Nie, nikdy som Madonu nevidel, ale počul som ju.“ Podľa viacerých svedectiev poľský pápež uznával aj mariánske zjavenia v Medžugorí, ktoré dodnes cirkev oficiálne nepotvrdila.

Mystický vzťah mal spájať Jána Pavla II. aj s pátrom Piom. Podľa jedného svedka, ktorý sa zúčastnil omše slúženej pápežom v jeho v súkromnej kaplnke, sa v jednej chvíli jeho tvár akoby vyparila a nahradila ju tvár pátra Pia. Keď o tomto zážitku informoval pápeža, odvetil mu: „Aj ja ho vidím.“

Súčasťou duchovného zdokonaľovania Jána Pavla II. mal byť nielen pôst a spanie na tvrdej dlážke, ale aj bičovanie. Saverio Gaeta pripúšťa, že tieto úkony pripomínajú praktiky Josemaria Escrivu, zakladateľa hnutia Opus Dei, ktorého práve bývalý pápež povýšil na oltár. Dodáva však, že „sa nenašli náznaky priameho prepojenia s tým španielskym svätcom“.

Kniha prináša aj ďalšie zaujímavosti ako napr. plán talianskej ultraľavicovej teroristickej organizácie Červené brigády, ktorá v 70. a 80. rokoch mala na svedomí množstvo politických vrážd, uniesť pápeža či odpor Jána Pavla II. k politike Ligy Severu, ktorá je dnes súčasťou Berlusconiho vlády.

Zveličovanie a vytrhanie z kontextu
K väčšine z týchto svedectiev pristupuje Gianfranco Svidercoschi so značnou skepsou. Podľa neho v beatifikačných aktách, ktoré majú tisícky strán, je opísaných mnoho detailov zo života Jána Pavla II., ktoré, ak sú vytrhnuté z kontextu a zveličené, môžu zakryť skutočný charakter a spiritualitu tohto pápeža. Napríklad jeho túžba navštíviť Medžugorie nemôže byť interpretovaná ako potvrdenie pravosti tamojších mariánskych zjavení. Podobne je to s bičovaním, o ktorom sa len hovorí, ale nikto ho priamo nepotvrdil.

Pravdivosť či nepravdivosť svedectiev prerozprávaných v knihe Prečo je svätý? nič neuberie ani nepridá skutočnosti, že čoskoro blahoslavený Ján Pavol II. bol pápežom bojujúcim o dosiahnutie svätosti. „Mám starosť o Vašu Svätosť,“ vzdychla si raz jedna z rehoľných sestier, ktorá sa starala o pápežský apartmán, keď stretla enormne unaveného pápeža. „Aj ja má starosť o svoju svätosť,“ odvetil jej s úsmevom.

Imrich Gazda

Foto: facebook.com

Odporúčame

Blogujúci kňazi: Je nás málo, ale baví nás to

Blogujúci kňazi: Je nás málo, ale baví nás to

Pápež Benedikt XVI. nedávno vyzval kňazov, aby pri ohlasovaní Evanjelia intenzívnejšie využívali nové spôsoby komunikácie, napr. blogy. Je na Slovensku veľa alebo málo blogujúcich kňazov? Poznajú Facebook? Majú problém s anonymnými diskusiami? A čo biskupi a rehoľné sestry? Postoy zisťoval odpovede....

Srbov povedie patriarcha Irenej

Srbov povedie patriarcha Irenej

V Belehrade bol dnes intronizovaný nový pravoslávny patriarcha Irenej. Rada Srbskej pravoslávnej cirkvi ho do funkcie zvolila v piatok. Blahoprianie mu zaslal aj pápež Benedikt XVI. Osemdesiatročný Irenej, biskup Nis sa stal štyridsiatym piatym nástupcom sv. Sávu a bude viesť asi 11 miliónov srbský...

VATIKÁNSKA SEDMA: Ján Pavol II. prihral zázrak Piovi XII.

VATIKÁNSKA SEDMA: Ján Pavol II. prihral zázrak Piovi XII.

O tom, že každý zázrak je darom a dar môže byť (lietajúcim) zázrakom, sa tentokrát presvedčil Pius XII. aj konžský biskup Fridolino Ambongo. Je rok 2005, krátko po smrti populárneho Jána Pavla II. Mladý taliansky pár čaká tretie dieťa. Radosť sa však mení na boj o život. Tridsaťjedenročná matka vo ...

Benediktovi anjeli strážni

Benediktovi anjeli strážni

Po vianočnom incidente v Bazilike sv. Petra som sa v minulotýždňovom vydaní týždenníka .týždeň bližšie pozrel na systém vatikánskej bezpečnosti a spravodlivosti. Článok si môžete prečítať tu. ...