Splnomocnenec pre ochranu slobody viery končí
Ficova vláda zrušila Záborskej iniciatívu, pokladá ju za neopodstatnenú

Foto: Postoj/Andrej Lojan
„Útlak pre vieru rastie a vláda ide presne opačným smerom,“ reaguje predsedníčka Kresťanskej únie.
Vláda Roberta Fica na pondelkovom rokovaní zrušila štatút splnomocnenca pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia.
„Vláda nepovažuje naďalej za opodstatnené a efektívne zachovanie agendy a pôsobnosti splnomocnenca vyplývajúcej zo štatútu v rámci štruktúr Úradu vlády SR,“ priblížila.
Od roku 2021 do júla tohto roka zastávala post splnomocnenkyne Anna Záborská z Kresťanskej únie. Následne Záborskú z funkcie odvolala vláda Ľudovíta Ódora, a to z dôvodu jej kandidatúry v predčasných parlamentných voľbách.
„Nechceme používať vládne pozície a súvisiace miesta na to, aby sa ľudia v predvolebnom období mohli ukazovať cez tieto funkcie,“ argumentoval vtedy premiér Ódor. Už vtedy došlo aj k zmene štatútu splnomocnenca vlády a začalo sa diskutovať o tom, či sa úrad splnomocnenca nezlúči s už existujúcimi kompetenciami iných inštitúcií. Záborská to vtedy kritizovala.
„V čase, keď sloboda vierovyznania a presvedčenia čelí výrazným atakom nielen vo svete, ale aj v Európe, je potrebné aktívne komunikovať s rôznymi verejnými inštitúciami doma i v zahraničí,“ uviedla.
Útlak pre vieru rastie a vláda ide opačným smerom, reaguje Záborská
Predsedníčka Kresťanskej únie kritizuje Ficovo rozhodnutie úrad zrušiť. „Argumenty a dôvody vlády pre toto rozhodnutie stoja na vode a sú v príkrom rozpore s realitou. Označiť úrad, jeho význam a prácu za neopodstatnené je v kontexte svetového diania zarážajúce,“ konštatuje.
Pripomína, že počet členských krajín Medzinárodnej aliancie pre náboženskú slobodu, ktorej je Slovensko zakladajúcim členom, neustále rastie. Čoraz viac štátov zriaďuje osobitných splnomocnencov alebo veľvyslancov pre túto otázku.
„Útlak pre vieru rastie na celom svete, o čom svedčia správy renomovaných organizácií, ako je pápežská nadácia ACN alebo Open Doors. A naša vláda sa rozhodla ísť presne opačným smerom. Agenda náboženskej slobody podľa nej nie je opodstatnená v štruktúrach úradu vlády. Tak sa pýtam, na ktorú inštitúciu bude prenesený výkon tejto agendy? Ak na žiadny, tak to považujem za nepochopiteľné, neracionálne, ba až absurdné,“ dodáva Záborská.
Úrad doteraz zastupoval Slovensko na medzinárodných fórach, robil vzdelávaciu činnosť v školách, kde vzdelával deti o šikane a kyberšikane pre vieru alebo presvedčenie, zorganizoval medzinárodné konferencie, kde sa kládli základy regionálnej spolupráce v danej oblasti. Takto napríklad zavítal na Slovensko aj iracký kardinála Raphael Sako.
„Ako predseda školského výboru parlamentu som veľmi oceňoval prácu úradu splnomocnenca pre náboženskú slobodu. Učil naše deti byť hrdými na to, kým sú a v čo veria. Toto chápem ako výchovu k hodnotám,“ reagoval Záborskej kolega Richard Vašečka s tým, že hoci nová vláda sľubuje viesť mladých ľudí k národným hodnotám, zatiaľ ide cestou „okresávania hodnotového vzdelávania“.
Prenasledovaným veriacim sa otočili chrbtom, tvrdí KDH
Rozhodnutie kritizuje aj Kresťanskodemokratické hnutie.
Poslanec Marián Čaučík, ktorý je členom ľudskoprávneho výboru, avizuje, že bude od vlády požadovať predloženie koncepcie, akým spôsobom bude Slovensko v medzinárodnom kontexte participovať na ochrane prenasledovaných kresťanov a iných náboženských skupín.
„V stredu si vysvietením budov načerveno pripomíname milióny prenasledovaných kresťanov vo svete. Naša vláda sa im ako aj iným nábožensky prenasledovaným ľuďom vo svete svojím rozhodnutím otočila chrbtom,“ dodáva Čaučík.
Podľa europoslankyne KDH Miriam Lexmann „v čase, keď vo svete narastá násilie voči kresťanom a iným náboženským skupinám, je ochrana slobody náboženského vyznania a presvedčenia dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. Jej podpora je totiž kľúčová aj pri riešení mnohých bezpečnostných výziev, ktorým EÚ čelí, vrátane masovej migrácie“.
Miriam Lexmann sa zasadila o vytvorenie tohto úradu na Slovensku a rovnako o jeho znovuobsadenie na európskej úrovni.
Záborskej dvojročná púť v úrade
Úrad vznikol ako vôbec prvý oficiálny úrad na Slovensku, ktorého agendou bola ochrana slobody vierovyznania alebo presvedčenia, osveta v tejto oblasti a budovanie vzťahov so zástupcami a inštitúciami na rôznych úrovniach.
Anna Záborská bola vymenovaná ako vôbec prvá splnomocnenkyňa vlády pre danú oblasť vládou Eduarda Hegera v roku 2021. Tí, ktorí prenasledujú ľudí pre vieru a náboženské presvedčenie, bez ohľadu na to, či ide o kresťanov, židov, moslimov, mormónov alebo ateistov, sú podľa Záborskej nepriateľmi slobody.
Ako splnomocnenkyňa vykonávala funkciu bez nároku na odmenu.
V minulosti chcel podať návrh na odvolanie Anny Záborskej z postu splnomocnenkyne poslanec SaS Miroslav Žiak v prípade, že sa nestretne so zástupcami tzv. Svedkov Liehovových, ktorí sa pokúšali o registráciu cirkvi. Záborská to odmietla.
„Možno to vyzerá na prvý pohľad zábavne, ale história nás učí, že aj pogromy sa začínali zosmiešňovaním,“ reagovala Záborská na neregistrovanú „cirkev“.
Dnes treba vedieť
Je ťažšie odpustiť alebo prijať odpustenie? Čo s tým, keď nedokážem odpustiť nielen druhým, ale ani sebe samému? Aj o týchto otázkach budeme diskutovať v utorok 5. decembra o 18.30 v divadle Teatro Colorato v Bratislave. Našimi hosťami budú kňaz Ján Buc a psychologička Jana Bieščad Vindišová.
Františkánska rodina si v stredu pripomína 800 rokov od schválenia rehole františkánov. Pri tejto príležitosti bude za účasti generálnych ministrov svätá omša v Lateránskej bazilike, pri ktorej sídlil pápež Honorius III., ktorý rád schválil. (cirkev.cz)
Vizitácia v seminároch
Pápež František si do Vatikánu predvolal všetkých španielskych biskupov
František s biskupmi z Pyrenejského polostrova hovoril v utorok ráno, aby ich informoval o výsledkoch vizitácie v španielskych seminároch. Pápež a biskupi viedli asi dvojhodinový rozhovor. Potom sa biskupi stretli s členmi Dikastéria pre klérus.
Od roku 2018 do roku 2022 eviduje Katolícka cirkev na Slovensku 33 nahlásených prípadov sexuálneho zneužívania. Z toho sa päť prípadov zneužívania klerikmi ukázalo ako nepravdivých, dvanásť je otvorených a zvyšné prípady sa uzavreli. Tieto údaje zmapovala Komisia KBS pre ochranu maloletých v Cirkvi na Slovensku, ktorá vznikla v roku 2018. (tkkbs)
Súčasťou panorámy Paríža je opäť aj silueta sanktusníka Chrámu Matky Božej
Katedrála bude pre verejnosť znovuotvorená ôsmeho decembra 2024, teda až po letných olympijských hrách v Paríži.
Pápež František zo zdravotných dôvodov zrušil plánovanú cestu do Dubaja. Koncom tohto týždňa sa tam mal zúčastniť na klimatickej konferencii COP28. V uplynulých dňoch pápež obmedzil svoje aktivity pre zápal na pľúcach. (tasr)
Na Biskupskom úrade v Nitre vznikol Úrad pre nahlásenie zneužívania v cirkvi
Nahlasovanie je možné aj prostredníctvom elektronickej pošty.
Zásah pápeža voči kritikovi
František sa údajne rozhodol vziať kardinálovi Burkeovi plat aj vatikánsky byt
Tvrdia to zdroje denníka Il Messaggero, agentúry AP a portálu La Nuova Bussola Quotidiana.
Mesiánska konferencia
V Žiline bude prednášať popredný mesiánsko-židovský teológ Richard Harvey
Organizátorom podujatia je občianske združenie Cesta k zmiereniu TJCII.
Najvyšší predstaviteľ Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Sviatoslav Ševčuk vyzval na novú encykliku o mieri. „Už dávno tu nebola autentická sociálna encyklika o mieri, hoci Laudato si’ a Fratelli tutti sa dotýkali rôznych aspektov. Avšak encyklika o mieri nebola, pričom by poslúžila na načrtnutie vývoja sociálnej náuky cirkvi v dnešných súvislostiach,“ povedal kyjevský arcibiskup v rozhovore pre agentúru ACI Stampa.