Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Názory Svet kresťanstva
14. november 2023

Rozruch na Trnavskej novéne

Nie Kuffa, ale Orosch dostal nuncia a ostatných biskupov do nepríjemnej situácie

Nemá zmysel baviť sa o pomýlenom politikovi. Dôležitejšie je pozrieť sa na tých, ktorí ho počúvali. A zvážiť, čo ďalej.

Nie Kuffa, ale Orosch dostal nuncia a ostatných biskupov do nepríjemnej situácie

Foto: TASR/Jaroslav Novák, Lukáš Grinaj

Po ministerke kultúry Martine Šimkovičovej má za sebou hviezdne vystúpenie aj jej štátny tajomník.

V deň, keď Ficova vláda zrušila štatút splnomocnenca pre ochranu slobody viery, vystúpil na Trnavskej novéne Štefan Kuffa a v závere otváracej omše vyzval slovenských biskupov na intronizáciu Ježiša Krista za kráľa Slovenska. Za účasti celej Ficovej vlády.

Do jeho 11-minútového stand-upu sa zmestila gender ideológia aj potraty, rúška aj vakcíny, ale tiež historické nezmysly o existencii Slovenska v 9. storočí a o slovenčine ako štvrtom liturgickom jazyku.

Po tomto výkone už Kuffu ako štátneho tajomníka rezortu kultúry nikto nemôže brať vážne. Ak sa teda nájde niekto, kto ho tak doteraz bral.

O to dôležitejšie je povedať si pár slov o tých, ktorí ho počúvali.

Arcibiskup Ján Orosch. Politik Kuffa v trnavskej bazilike vystúpil so súhlasom miestneho arcibiskupa. Naňho padá hlavná zodpovednosť. Aj keby nevedel, o čom chce nominant SNS rozprávať – a vzhľadom na (ne)štruktúrovanosť príhovoru to zrejme nevedel ani samotný rečník –, ako dlhoročný cirkevný hodnostár by mal Orosch vedieť, že vystúpenia politikov do liturgického priestoru nepatria.

Keď sa súkromne stretá s Kuffom či Harabinom, je to jeho vec. Ale teraz prekročil túto hranicu a svojím konaním dostal do nepríjemnej situácie všetkých biskupov.

Ponajprv, aby bolo jasné: zasvätenie sa Božiemu milosrdenstvu, Božskému Srdcu Ježišovmu či Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie je normálnou súčasťou duchovného života praktizujúceho katolíka.

No ak by teraz slovenskí biskupi vypočuli Kuffovu výzvu, vyzneli by ako prisluhovači štátnej moci a budovatelia klerikálneho režimu.

Ak tak neurobia, budú zo strany časti veriacich, najmä tých, ktorí robia zo svojej viery ideológiu, obviňovaní z vlažnosti a svetskosti.

Inzercia

Nuncius Girasoli. Celebrant a hlavný kazateľ nemohol vopred vedieť, aké prekvapenie mu v Trnave pripravia. Arcibiskupovi, ktorý je zástupcom pápeža Františka na Slovensku a kráča v jeho línii, sa Kuffov príhovor nepočúval ľahko. O mnohom sa však aspoň mohol osobne presvedčiť.

Z cirkevných kuloárov je známe, že Orosch bol témou na apoštolskej nunciatúre už za Girasoliho predchodcu Ottonella. No ako ukázal posledný rok, súčasný nuncius je v personálnych otázkach podstatne akčnejší.

Trnavskí kňazi. Kto si omšu s Kuffovým príhovorom stihol pozrieť v priamom prenose Televízie Lux alebo na jej facebooku (predtým, ako videozáznam stiahla; v televíznom archíve je vystúpenie štátneho tajomníka vystrihnuté), mohol si všimnúť kňazov, ktorí sa na jeho slovách zabávali, iní zasa netajili svoj údiv a rozpaky. A našiel sa aj taký, ktorý sa zdvihol a odišiel.

Svoje si musel Kuffa vypočuť od kňazov aj po skončení omše. A to je dobré znamenie. I keď niekedy – a neplatí to len o tejto situácii – je potrebné urobiť viac ako len kývnuť rukou, pokrútiť hlavou či pohundrať si medzi sebou.

Slovenskí veriaci. Vďaka katolíckym médiám si Girasoliho homíliu a Kuffov príhovor mohli vypočuť veriaci naprieč celou krajinou. Domácou úlohou je teraz nielen urobiť si svoj názor, ale aj vybrať si, ktorý z tých dvoch ich má reprezentovať.

Obaja totiž zosobňujú odlišné tváre kresťanstva: na jednej strane radostné ohlasovanie evanjelia, kým na druhej krikľúnsky boj proti skazenému svetu.

Odkaz Ježiša Krista je však v tomto jednoznačný: neprišiel, aby vládol, ale aby slúžil a obetoval svoj život za druhých.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.