Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
14. november 2023

Štefan Kuffa na Trnavskej novéne

Ministerstvo kultúry bude iniciovať intronizáciu Krista za kráľa Slovenska

Štátny tajomník chce, aby sa na akte zasvätenia zúčastnila celá vláda. Na konci omše hovoril aj o rúškach, potratoch a genderi.

Ministerstvo kultúry bude iniciovať intronizáciu Krista za kráľa Slovenska

Štefan Kuffa ukazuje, ako chce vyzdvihnúť kult Sedmopočetníkov. Reprofoto: Tv Lux

Štátny tajomník ministerstva kultúry Štefan Kuffa vyzval biskupov, aby intronizovali Krista za kráľa Slovenska. Urobil tak v pondelok na úvodnej omši Trnavskej novény, ktorú celebroval apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli.

Štefan Kuffa, brat známeho kňaza Mariána, dostal na konci svätej omše slovo, ktoré mu dal so súhlasom arcibiskupa Jána Oroscha trnavský dekan Jozef Gallovič.

Politik v príhovore vyzval prítomných biskupov, aby Slovensko, za účasti všetkých biskupov a celej vlády, zasvätili Kristovi Kráľovi.

„Nedá mi ešte, aby som, keď toľké excelencie tu máme, za ministerstvo kultúry dávame prísľub, aj takto tu verejne ho dávam, že my budeme tí, ktorí budú iniciovať, aby čo najskôr podľa možnosti bolo a dosiahlo sa to, aby Kristus Kráľ bol intronizovaný a stal sa kráľom Slovenska,“ vyhlásil štátny tajomník nominovaný Dankovou SNS.

Kuffa sa po týchto slovách ešte raz obrátil na arcibiskupov Oroscha, Sokola a Girasoliho a svoju prosbu zopakoval: „Ja vás takto prosím, excelencie, ak by to bolo možné v čo najbližšom krátkom čase, aby Slovensko bolo zasvätené Kristovi Kráľovi za účasti všetkých biskupov a za účasti celej vlády. Biskupi, to ste vy, ja na to nemám dosah, ale na vládu, to ako môžem požiadať, aby sa to udialo. Bola by to veľká vec.“

Chce zastaviť gender ideológiu

Štefan Kuffa hneď na začiatku svojho 11-minútového príhovoru prisľúbil aj zastavenie gender ideológie. „Na úvod, prepáčte mi, poviem takúto vec, gender ideológia, ktorá gniavi naše Slovensko, tak za ministerstvo kultúry, to, čo bolo, tak sľubujeme, že nebude. To bude koniec,“ vyhlásil v zaplnenej Bazilike sv. Mikuláša v Trnave.

Vyzdvihol tiež trnavského arcibiskupa Oroscha, ktorý počas pandémie dával každý deň požehnanie so Sviatosťou Oltárnou z okna arcibiskupského úradu. „Bol to muž, ktorý v čase pandémie necúvol. Nedá mi, aby som nepovedal takú vec, my sme uverili rúškam a vakcíne,“ povedal Kuffa a pripomenul príbeh obrazu Trnavskej Panny Márie, s ktorou obyvatelia mesta konali procesie počas morovej epidémie v roku 1710.

„Ten mor zázračne padol, zo dňa na deň. Kde sa podela naša viera? My potrebujeme, aby sme obnovili skutočne hlbokú vieru v Ježiša Krista a Božie slovo,“ apeloval štátny tajomník.

Pápež František aj slovenskí biskupi v čase covidovej pandémie vyzývali na modlitby, ale rovnako aj na zodpovedné konanie, teda na očkovanie a nosenie rúšok.

Pomýlil si staroslovienčinu so slovenčinou

Štefan Kuffa tiež pripomenul 1160. výročie príchodu svätých Cyrila a Metoda. „Títo dvaja muži boli diplomati, ktorí prepojili východ so západom. To je ten most, ktorý tuná bol. Viete, taká obrovská udalosť, ktorá sa tu udiala pred 1160 rokmi. Jak otec nuncius si tu lámal jazyk so slovenčinou, pred takýmito vekmi zaznela v Lateránskej bazilike liturgia v slovenčine. To bola mimoriadne veľká udalosť. Slovenčina sa stáva štvrtým liturgickým jazykom na celom svete,“ hovoril Kuffa.

Štvrtým liturgickým jazykom sa vtedy v skutočnosti stala staroslovienčina, slovenský jazyk v 9. storočí ešte neexistoval.

Podobnej nepresnosti sa štátny tajomník ministerstva kultúry dopustil aj pri zmienke o žiakoch svätých Cyrila a Metoda, tzv. Sedmopočetníkoch, ktorých nevyhnali zo Slovenska, ako tvrdil Kuffa, ale z Veľkomoravskej ríše. 

Inzercia

„Chcem poprosiť, keď tu máme toľké eminencie (eminencia je oslovenie prináležiace kardinálovi, v trnavskej bazilike však nebol ani jeden, pozn.), a za ministerstvo kultúry chcem ešte jednu vec poprosiť. Aby vysoko, koľko len natiahneme ruky hore, aby sa tak zdvihol kult svätých Sedmopočetníkov,“ apeloval Kuffa, dvíhajúc ruky.

Vo svojom príhovore, ktorý bol porovnateľne dlhý ako homília nuncia Girasoliho, následne odsúdil potraty a vyzval na manželskú vernosť.

Priamy prenos svätej omše vysielala Televízia Lux a Rádio Lumen. Na záberoch bolo vidno viacerých kňazov, ktorí na Kuffove slová reagovali s údivom a rozpakmi.

Záznam omše, ktorý sa nachádzal na sociálnej sieti, neskôr katolícka televízia stiahla. Rovnako sa nenachádza ani v archíve na jej webovej stránke. (V pondelok popoludní televíza Lux záznam omše dala opäť na internet, príhovor Štefana Kuffu však je vystrihnutý).

Hovorkyňa biskupov odkazuje na Trnavskú arcidiecézu

S otázkami ku Kuffovej iniciatíve zasvätiť Slovensko Kristovi Kráľovi sme oslovili ministerstvo kultúry aj Konferenciu biskupov Slovenska (KBS). 

„Odporúčam vám, aby ste sa v tejto veci obrátili na hovorcu arcibiskupského úradu v Trnave. Program duchovnej obnovy pod názvom Trnavská novéna pripravuje Trnavská arcidiecéza,“ reagovala hovorkyňa KBS Katarína Jančišinová. Dodala, že je na samotných biskupoch, či a ako budú na výzvu štátneho tajomníka reagovať.

Otázky sme následne poslali aj hovorcovi Trnavskej arcidiecézy Dušanovi Kolenčíkovi. Pýtali sme sa, prečo sa rozhodli dať priestor Štefanovi Kuffovi, či vedeli dopredu o čom bude hovoriť a ako vnímajú jeho vystúpenie. Tiež nás zaujímalo, či arcibiskup Orosch bude reflektovať výzvu, politika, aby Kristus bol intronizovaný za kráľa Slovenska.

Hovorca diecézy na otázky neodpovedal, v pondelok večer nás len odkázal na stanovisko Trnavskej arcidiecézy.

V ňom sa okrem iného píše, že na „prvú svätú omšu novény oznámil vôľu pozdraviť prítomných zástupca Ministerstva kultúry, čo arcidiecéza v závere svätej omše zdvorilo umožnila. Boli sme informovaní, že vystúpenie vyvolalo pozitívne, aj negatívne reakcie. Obsah príhovorov je však záležitosťou každého prednášajúceho a arcidiecéza nijako nevstupuje ani do obsahu, ani do formy.“

Od slov Kuffu sa v pondelok večer dištancovala aj Konferencia biskupov Slovenska. „Chrám je miestom modlitby a nemá byť priestorom pre apely, ktoré rozdeľujú veriacich. Miešanie politickej agendy s duchovným slovom vyvoláva nevôľu a negatívne reakcie, ktorým rozumieme.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.