Ohrozenie jednoty cirkvi
Pápež v liste vyjadril znepokojenie nad nemeckou synodálnou cestou

Foto TASR/AP
František zdôraznil, že Katolícka cirkev v Nemecku má byť zakorenená „v modlitbe, pokání a adorácii“.
Pápež František vyjadril hlboké znepokojenie nad nemeckou synodálnou cestou. Hovorí, že proces sa v súčasnosti posúva do roviny, keď „hrozí“ narušenie jednoty s univerzálnou cirkvou.
Pápež tieto obavy vyjadril v liste štyrom nemeckým katolíckym laičkám, ktorý uverejnili nemecké noviny Die Welt. Existenciu listu potvrdila pre agentúru Kathpress morálna teologička Katarína Westerhorstmannová, ktorá bola jednou z adresátov listu obsahujúceho Františkov vlastnoručný podpis.
Vatikánske úrady sa už viackrát vymedzili voči synode v Nemecku.

Medzi hlavnými obavami pápeža je tlak na zriadenie stálej „synodálnej komisie“, teda zmiešaného orgánu laikov a biskupov, ktorý by určoval smer Katolíckej cirkvi v Nemecku. Zriadenie tohto orgánu je najvyššou prioritou nemeckej synodálnej cesty.
Pápež František vo svojom nedávnom liste navrhol pre cirkev v Nemecku inú cestu k progresu.
František zároveň vyzval nemeckých katolíkov, aby sa „otvorili a vyšli v ústrety našim bratom a sestrám“, najmä chorým, väzneným a marginalizovaným. „Som presvedčený, že práve tu nám Pán ukáže cestu,“ napísal pápež František.
Nemecký teológ Martin Brüske označil pápežov list za jasný a rázny signál na zastavenie práce synodálneho výboru v Nemecku.
Celé znenie listu pápeža Františka
Vážená pani profesorka Westerhorstmannová,
vážená pani profesorka Schlosserová,
vážená pani profesorka Gerlová-Falkovitzová,
vážená pani Schmidtová,
vyjadrujem svoju vďačnosť za Váš láskavý list zo 6. novembra. Obrátili ste sa na mňa so svojimi obavami týkajúcimi sa súčasného vývoja v cirkvi v Nemecku. Mám rovnaké obavy. Významné segmenty tejto miestnej cirkvi skutočne podnikajú mnohé kroky, ktoré hrozia, že ju budú čoraz viac odkláňať od spoločnej cesty univerzálnej cirkvi.
To nepochybne zahŕňa zriadenie synodálneho výboru, o ktorom ste sa zmienili. Cieľom tohto výboru je vytvoriť poradný a rozhodovací orgán. Ako sa však uvádza v príslušnom uznesení, jeho navrhovaná štruktúra nie je v súlade so sviatostnou štruktúrou Katolíckej cirkvi. V dôsledku toho Svätá stolica zakázala jeho vytvorenie listom zo 16. januára 2023, ktorý dostal môj osobitný súhlas.
Vo svojom Liste putujúcemu Božiemu ľudu v Nemecku som sa snažil nehľadať „spásu“ v neustále sa vyvíjajúcich výboroch ani som nezotrvával v zaujatých dialógoch opakujúcich tie isté témy. Skôr som sa usiloval znovu zdôrazniť význam modlitby, pokánia a adorácie.
Nabádal som k otvorenosti a vyzýval na činnosť, aby sme sa angažovali v kontakte s našimi bratmi a sestrami, najmä s tými, ktorých nájdeme na prahu dverí našich kostolov, na uliciach, vo väzniciach, v nemocniciach, na námestiach a v mestách (ako sa uvádza v časti 8). Pevne verím, že na týchto miestach nás Pán povedie.
Oceňujem Váš prínos k teológii a filozofii a ďakujem Vám za Vaše svedectvo viery. Nech Vás Pán požehná a Panna Mária nech Vás ochraňuje. Láskavo Vás prosím, aby ste sa naďalej modlili za mňa a za náš spoločný záväzok k jednote.
Zjednotení v Pánovi
František
Dnes treba vedieť
Vedúceho farského speváckeho zboru, ktorý sexuálne zneužíval svojich zverencov, odsúdil pražský súd na štvorročné väzenie. Muž v rokoch 2002 – 2012 zneužil 16 chlapcov, tí jeho počínanie neohlásili, keďže sa priatelil s ich rodičmi. Všetko sa prevalilo až v poslednom období, keď sú už obete dospelé. (christnet)
K bombovému útoku na účastníkov omše na Filipínach sa prihlásil Islamský štát
Pri útoku podľa polície zahynuli najmenej štyria ľudia.
Žilinský a banskobystrický biskup napísali na 1. adventnú nedeľu svojim veriacim pastiersky list, kde vyzvali na akceptovanie svätého prijímania do úst aj do ruky. Biskupi Chovanec a Galis apelujú na veriacich, aby mali k Eucharistii úctu. „Je úlohou konferencie biskupov, aby určila, ako majú veriaci prijímať Eucharistiu. Či na kolenách alebo postojačky,“ píšu pastieri veriacim.
Vlani v Českej republike prijalo katolícky krst 17 712 osôb, sviatosť manželstva si vyslúžilo 4 400 párov a 20 660 pohrebov viedli kňazi. Náklady na mzdy a réžiu farností predstavovali 1,9 miliardy korún, čo je asi 78,26 milióna eur, a náklady na duchovnú činnosť predstavovali spolu 3,367 miliardy korún, teda približne 138,69 milióna eur. (katyd)
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Pápež František sa údajne rozhodol vziať kardinálovi Burkeovi plat aj vatikánsky byt.
- Ničenie životného prostredia je urážkou Boha. Františkov odkaz na klimatickej konferencii prečítal kardinál Parolin. Pápež zo zdravotných dôvodov do Dubaja necestoval.
- Od roku 2018 do roku 2022 eviduje Katolícka cirkev na Slovensku 33 nahlásených prípadov sexuálneho zneužívania.
- V diecézach Žilina a Banská Bystrica sa čítali pastierske listy.
- Novým biskupom Apoštolskej cirkvi na Slovensku bude pastor bratislavského zboru Pavol Zsolnai.
- Pri bombovom útoku na katolíckej omši na Filipínach prišli o život traja ľudia.
Pri bombovom útoku na katolíckej omši na Filipínach prišli o život traja ľudia
K explózii došlo počas pravidelnej bohoslužby v telocvični Štátnej univerzity Mindanao v Marawi, najväčšom moslimskom meste v krajine.
V aktuálnom súhrne diania v kresťanskom svete sa dozviete:
- čo ponúka denník Postoj svojim čitateľom na začiatku Adventu,
- ako zareagoval kardinál Burke na správy o krokoch pápeža voči nemu
- a aké čísla priniesla historicky prvá štatistika KBS o prípadoch zneužívania.
Pápež František sa po pľúcnej infekcii zotavuje a jeho stav sa zlepšuje. Takmer 87-ročný pontifex už nemá horúčku a pokračuje v liečbe. Aby nebolo ohrozené jeho zotavovanie pre teplotné výkyvy, nedeľnú modlitbu Anjel Pána vykoná zo svojej rezidencie. Prechod medzi teplom a klimatizáciou je aj dôvodom, prečo František necestoval do Dubaja. (kathpress)
Slová pápeža na klimatickej konferencii
Ničenie životného prostredia je urážkou Boha. Františkov odkaz prečítal Parolin
Túžba vyrábať a vlastniť podľa pápeža pretvára životné prostredie na predmet nespútaného vykorisťovania. Účastníkov konferencie vyzval na dosiahnutie pokroku pri riešení klimatickej krízy s cieľom zastaviť globálne otepľovanie.
V Guatemale sa špekuluje o možnom zatykači na kardinála Alvara Ramazziniho. Správy prišli potom, ako sa kardinál postavil na stranu víťaza volieb. V Guatemale je momentálne politická kríza, keďže doterajšia vládna strana odmieta uznať porážku vo voľbách. Nunciatúra v krajine dokonca dostala list s vážnymi obvineniami voči 76-ročnému prelátovi, no o čo konkrétne ide, nie je známe. (kathpress)