Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Synodálna cesta v Nemecku Dnes treba vedieť
21. november 2023, 14:24

Ohrozenie jednoty cirkvi

Pápež v liste vyjadril znepokojenie nad nemeckou synodálnou cestou

Pápež v liste vyjadril znepokojenie nad nemeckou synodálnou cestou

Foto TASR/AP

František zdôraznil, že Katolícka cirkev v Nemecku má byť zakorenená „v modlitbe, pokání a adorácii“.

Pápež František vyjadril hlboké znepokojenie nad nemeckou synodálnou cestou. Hovorí, že proces sa v súčasnosti posúva do roviny, keď „hrozí“ narušenie jednoty s univerzálnou cirkvou.

Pápež tieto obavy vyjadril v liste štyrom nemeckým katolíckym laičkám, ktorý uverejnili nemecké noviny Die Welt. Existenciu listu potvrdila pre agentúru Kathpress morálna teologička Katarína Westerhorstmannová, ktorá bola jednou z adresátov listu obsahujúceho Františkov vlastnoručný podpis.

Vatikánske úrady sa už viackrát vymedzili voči synode v Nemecku.

Medzi hlavnými obavami pápeža je tlak na zriadenie stálej „synodálnej komisie“, teda zmiešaného orgánu laikov a biskupov, ktorý by určoval smer Katolíckej cirkvi v Nemecku. Zriadenie tohto orgánu je najvyššou prioritou nemeckej synodálnej cesty.

Pápež František vo svojom nedávnom liste navrhol pre cirkev v Nemecku inú cestu k progresu.

František zároveň vyzval nemeckých katolíkov, aby sa „otvorili a vyšli v ústrety našim bratom a sestrám“, najmä chorým, väzneným a marginalizovaným. „Som presvedčený, že práve tu nám Pán ukáže cestu,“ napísal pápež František.

Nemecký teológ Martin Brüske označil pápežov list za jasný a rázny signál na zastavenie práce synodálneho výboru v Nemecku.

Celé znenie listu pápeža Františka

Vážená pani profesorka Westerhorstmannová,
vážená pani profesorka Schlosserová,
vážená pani profesorka Gerlová-Falkovitzová,
vážená pani Schmidtová,

Inzercia

vyjadrujem svoju vďačnosť za Váš láskavý list zo 6. novembra. Obrátili ste sa na mňa so svojimi obavami týkajúcimi sa súčasného vývoja v cirkvi v Nemecku. Mám rovnaké obavy. Významné segmenty tejto miestnej cirkvi skutočne podnikajú mnohé kroky, ktoré hrozia, že ju budú čoraz viac odkláňať od spoločnej cesty univerzálnej cirkvi.

To nepochybne zahŕňa zriadenie synodálneho výboru, o ktorom ste sa zmienili. Cieľom tohto výboru je vytvoriť poradný a rozhodovací orgán. Ako sa však uvádza v príslušnom uznesení, jeho navrhovaná štruktúra nie je v súlade so sviatostnou štruktúrou Katolíckej cirkvi. V dôsledku toho Svätá stolica zakázala jeho vytvorenie listom zo 16. januára 2023, ktorý dostal môj osobitný súhlas.

Vo svojom Liste putujúcemu Božiemu ľudu v Nemecku som sa snažil nehľadať „spásu“ v neustále sa vyvíjajúcich výboroch ani som nezotrvával v zaujatých dialógoch opakujúcich tie isté témy. Skôr som sa usiloval znovu zdôrazniť význam modlitby, pokánia a adorácie.

Nabádal som k otvorenosti a vyzýval na činnosť, aby sme sa angažovali v kontakte s našimi bratmi a sestrami, najmä s tými, ktorých nájdeme na prahu dverí našich kostolov, na uliciach, vo väzniciach, v nemocniciach, na námestiach a v mestách (ako sa uvádza v časti 8). Pevne verím, že na týchto miestach nás Pán povedie.

Oceňujem Váš prínos k teológii a filozofii a ďakujem Vám za Vaše svedectvo viery. Nech Vás Pán požehná a Panna Mária nech Vás ochraňuje. Láskavo Vás prosím, aby ste sa naďalej modlili za mňa a za náš spoločný záväzok k jednote.

Zjednotení v Pánovi

František

Dnes treba vedieť

03. december 2023, 10:02
02. december 2023, 09:04

V Guatemale sa špekuluje o možnom zatykači na kardinála Alvara Ramazziniho. Správy prišli potom, ako sa kardinál postavil na stranu víťaza volieb. V Guatemale je momentálne politická kríza, keďže doterajšia vládna strana odmieta uznať porážku vo voľbách. Nunciatúra v krajine dokonca dostala list s vážnymi obvineniami voči 76-ročnému prelátovi, no o čo konkrétne ide, nie je známe. (kathpress)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.