Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
29. november 2023

Rozruch medzi poľskými a nemeckými biskupmi

Vzďaľujú sa od katolicizmu, písal Gądecki pápežovi. Bätzinga to sklamalo

Predseda nemeckej biskupskej konferencie označil v liste správanie svojho poľského náprotivku za „nebratské“. Obaja sa už stretli.

Vzďaľujú sa od katolicizmu, písal Gądecki pápežovi. Bätzinga to sklamalo

Stanisław Gądecki a Georg Bätzing. Foto: X

Rozruch medzi poľskými a nemeckými biskupmi vyvolal v pondelok zverejnený list predsedu nemeckej biskupskej konferencie Georga Bätzinga adresovaný jeho poľskému kolegovi arcibiskupovi Stanisławovi Gądeckému.

Zverejnil ho varšavský denník Rzeczpospolita, pričom sekretariát nemeckej biskupskej konferencie potvrdil jeho pravosť.

Bätzing v liste reaguje na predchádzajúci list Gądeckého pápežovi Františkovi, v ktorom poľský arcibiskup písal o tom, že Nemci sa vzďaľujú od katolicizmu v súvislosti so svojou nemeckou synodálnou cestou. Gądecki zároveň upozorňoval na ústredné reformné myšlienky nemeckej synody.

V Nemecku si tento list vyložili „so zdesením a s veľkým sklamaním“, a to najmä preto, že sa počas štvortýždňovej rímskej synody mohli biskupi osobne porozprávať. Zrejme sa tak nestalo. Gądecki vraj Bätzingovi nevyjadril žiaden protest.

„Toto je – dovoľte mi to povedať otvorene – veľmi nesynodálne a nebratské správanie,“ reagoval Bätzing na list Gądeckého smerovaný do Vatikánu. Šéf nemeckých biskupov zároveň obviňuje poľského arcibiskupa, že v liste používal „nepresné a falošné vyjadrenia“ v súvislosti s nemeckou synodou. Odmietol aj „tón“ listu Gądeckého.

Biskup Bätzing vo svojej reakcii súčasne spochybnil kompetenciu Gądeckého zasahovať do nemeckých záležitostí.

„Pýtam sa... akým právom si predseda biskupskej konferencie jednej cirkvi dovoľuje posudzovať katolicitu inej cirkvi a jej episkopátu. Dovoľte mi preto jasne povedať, že list arcibiskupa považujem za obrovské prekročenie jeho právomocí,“ uviedol nemecký biskup.

List poľského arcibiskupa bol pápežovi adresovaný ešte 9. októbra, na verejnosť sa však dostal až v polovici novembra, keď ho zverejnila poľská katolícka tlačová agentúra KAI. Gądecki v ňom písal o nemeckej synode aj ako o „extrémne neprijateľnej a nekatolíckej“ akcii.

Agentúra Kathpress zároveň upozornila, že písal aj o tom, že Nemci sú skôr „inšpirovaní ľavicovoliberálnymi ideológiami“ ako evanjeliom.

Gądecki okrem iného odsúdil obrady požehnania pre páry rovnakého pohlavia, ako aj plány umožniť transrodovým veriacim zmeniť si meno či pohlavie zapísané v krstnej matrike.

František sám pred časom písal štyrom nemeckým laičkám, pričom vyjadril hlboké znepokojenie nad nemeckým procesom. Neskôr aj vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin v nóte adresovanej nemeckému episkopátu pripomenul možné disciplinárne dôsledky pre každého, kto sa vzoprie učeniu cirkvi.

„Predseda poľských biskupov mal právo napísať pápežovi, vzhľadom na to, že synoda je práve o tom – o diskusii o budúcnosti cirkvi,“ povedal pre OSV News Tomasz Krzyzak, novinár denníka Rzeczpospolita, ktorý informoval o liste biskupa Bätzinga.

„Čo je však prekvapujúce, je forma zverejnenia – obaja predsedovia biskupských konferencií boli mesiac v synodálnej sále a arcibiskup Gądecki naozaj mohol svojmu nemeckému kolegovi len povedať o svojich obavách a že o nich dáva vedieť pápežovi,“ poznamenal Krzyzak.

Páter Thomas Schwartz, vedúci východoeurópskej pobočky organizácie Renovabis, nadácie nemeckej biskupskej konferencie, sa v novembri zúčastnil na plenárnom zhromaždení poľskej biskupskej konferencie vo svätyni na Jasnej Hore.

Podľa magazínu America sa Schwartz vyjadril, že je potrebných viac návštev a diskusií medzi predstaviteľmi Katolíckej cirkvi v Poľsku a Nemecku vzhľadom na súčasné rozdiely v otázke cirkevnej reformy v Nemecku.

„Pozývame k tomu ľudí, poskytujeme návrhy a pokračujeme v podpore iniciatív, ktoré pôsobia proti odcudzeniu,“ hovoril Schwartz a priznal, že medzi Nemeckom a Poľskom existujú v otázke reforiem značné rozdiely. „Určite sú zásadného charakteru. Ale vyzývajú na dialóg.“

Inzercia

Ich spor nie je nový

Výmena názorov medzi arcibiskupom Gądeckým a biskupom Bätzingom nie je čerstvá záležitosť.

Ako uvádza The Pillar, ešte vo februári 2022 vyjadril Gądecki svoje obavy o vývoj v Nemecku Bätzingovi v liste, ktorý mal takmer 3 500 slov.

„Katolícka cirkev v Nemecku je dôležitá na mape Európy a som si vedomý, že buď bude vyžarovať svoju vieru, alebo svoju neveru na celý kontinent,“ napísal poľský arcibiskup.

„Preto sa so znepokojením pozerám na doterajšie kroky nemeckej ,synodálnej cesty‘. Pri pozorovaní jej plodov možno nadobudnúť dojem, že evanjelium nie je vždy základom úvah,“ skonštatoval arcibiskup Poznane.

Bätzing mu odpovedal 16. marca 2022 listom, ktorý mal rozsah 1 100 slov, a vyjadril v ňom podráždenie nad tým, že Gądeckého text bol zverejnený v rovnakom čase, ako ho dostal nemecký biskup.

Šéf poľských biskupov sa so svojimi obavami z nemeckého projektu podelil aj na súkromnej audiencii u pápeža Františka 28. marca 2022.

Podľa Pillaru sa síce môže zdať, že ide o lokálnu hádku, niečo na štýl susedského kriku cez plot. Lenže spor odhaľuje ostré nezhody medzi katolíckymi predstaviteľmi v otázke, čo predstavuje skutočnú reformu na miestnej, kontinentálnej a univerzálnej úrovni cirkvi.

„Za vojnou slov sa skrývajú nevyriešené otázky o autorite biskupských konferencií, o smerovaní globálneho synodálneho procesu a o úlohe pápežstva v polarizovanej cirkvi 21. storočia,“ konštatuje americký magazín.

Aktéri sporu biskupi Gądecki a Bätzing počas stretnutia na Malte v utorok 28. novembra. Foto: Biskupská konferencia Nemecka

Bischof Georg Bätzing hat sich gestern Abend mit Erzbischof Stanislaw Gadecki, dem Vorsitzenden der Polnischen...

Uverejnil používateľ Deutsche Bischofskonferenz Utorok 28. novembra 2023 Zdieľať

Biskupi Bätzing a Gądecki si mohli veci vydiskutovať práve v tieto dni, keď sa nachádzajú na Malte, kde sa koná plenárne zhromaždenie Rady biskupských konferencií Európy (CCEE).

Obaja sa stretli ešte pred zasadaním a vyjadrili vôľu napraviť klímu vo vzťahoch medzi cirkvami v Poľsku a v Nemecku. Ako naznačil biskup Bäzting, veľmi mu to leží na srdci.

S arcibiskupom Gądeckým sa úprimne porozprávali o nedorozumeniach, ktoré sa vyskytli, informoval nemecký biskup.

„Zhodli sme sa, že to nie je ľahké obdobie pre cirkev v oboch krajinách a že chceme, najmä v týchto časoch, stáť spolu ako susedia, aj keď uznávame kultúrne rozdiely v legitímnej rozmanitosti katolicizmu a hľadáme svoju cestu k dobrej budúcnosti, kde chceme, tak ako sme to vždy robili, vydávať svedectvo o radostnej zvesti ľuďom,“ cituje biskupa Bätzinga poľská katolícka agentúra KAI.

Podľa Bätzinga by sa v budúcnosti nové otázky a možné nedorozumenia medzi nemeckými a poľskými biskupmi mali nastoliť a malo by sa o nich komunikovať osvedčeným spôsobom v poľsko-nemeckej kontaktnej skupine. „To je dobré miesto na dialóg,“ uzavrel predseda nemeckej biskupskej konferencie.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.