Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Synodálna cesta v Nemecku Dnes treba vedieť
25. november 2023, 09:36

Vatikán píše nemeckým biskupom

O svätení žien a zmenách v učení o homosexualite sa nebude diskutovať

O svätení žien a zmenách v učení o homosexualite sa nebude diskutovať

Kardinál Pietro Parolin (vľavo) a predseda Nemeckej biskupskej konferencie Georg Bätzing. Foto: profimedia.sk

Štátny sekretár kardinál Pietro Parolin v nóte pripomenul možné disciplinárne dôsledky pre každého, kto sa vzoprie učeniu cirkvi.

Do Katolíckej cirkvi v Nemecku smeruje z Ríma ďalší apel. Po liste pápeža štyrom nemeckým laičkám, v ktorom František vyjadril hlboké znepokojenie nad nemeckou synodálnou cestou, adresoval nemeckým biskupom nótu aj vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin.

Nemecký episkopát v nóte informoval, že svätenie žien a zmeny v cirkevnom učení o homosexualite nemôžu byť predmetom diskusie na nadchádzajúcich stretnutiach s delegátmi tzv. nemeckej synodálnej cesty v Ríme.

Informuje o tom Catholic News Agency na základe správy svojej nemeckojazyčnej sestry CNA Deutsch.

Parolinov list pôvodne z 23. októbra nemeckým biskupom tiež pripomenul možné disciplinárne dôsledky pre každého, kto sa vzoprie učeniu cirkvi.

List kardinála Parolina bol adresovaný generálnej sekretárke Nemeckej biskupskej konferencie Beate Gillesovej a dostali ho všetci nemeckí diecézni biskupi.

Posledné rokovanie nemeckých biskupov so zástupcami Rímskej kúrie o tzv. nemeckej synodálnej ceste sa konalo v júli vo Vatikáne. Rozhovory majú pokračovať v januári, apríli a júli budúceho roka.

Očakáva sa, že sa budú týkať ekleziológie, antropológie, morálky a liturgie a textov synodálnej cesty.

List z Ríma zároveň podľa agentúry Kathpress zdôrazňuje, že v súčasnosti prebieha synodálna cesta na úrovni univerzálnej cirkvi. Preto je slovami kardinála Parolina „potrebné rešpektovať túto cestu univerzálnej cirkvi a vyhnúť sa dojmu, že prebiehajú paralelné iniciatívy, ktoré sú ľahostajné k úsiliu o ,spoločnú cestu‘.“

V súvislosti s rozhodnutím tzv. nemeckej synodálnej cesty presadzovať svätenie žien list nemeckým biskupom pripomenul, že pápež František opakovane a „výslovne potvrdil“ to, čo napísal svätý Ján Pavol II. v apoštolskom liste Ordinatio Sacerdotalis o tom, že cirkev „nemá žiadnu právomoc udeľovať ženám kňazské svätenie“.

Parolinova nóta cituje aj slová pápeža Františka o dôležitosti uznania úlohy a dôstojnosti žien, ale zároveň varuje pred „disciplinárnymi dôsledkami“ pre tých, ktorí porušujú doktrínu, vrátane možnej exkomunikácie za „pokus o vysvätenie ženy“, uviedla CNA Deutsch.

K učeniu cirkvi o homosexuálnych skutkoch Parolin v liste uviedol, že ide o „ďalšiu otázku, na ktorú miestna cirkev nemá možnosť zaujať iný názor“.

Inzercia

„Aj keby sme totiž uznali, že zo subjektívneho hľadiska môžu existovať rôzne faktory, ktoré nás vyzývajú, aby sme ľudí neodsudzovali, nijako to nemení hodnotenie objektívnej morálnosti týchto činov,“ napísal štátny sekretár.

Pápež František v už spomínanom liste nemeckým laičkám uviedol, že proces v Nemecku sa v súčasnosti posúva do roviny, keď „hrozí“ narušenie jednoty s univerzálnou cirkvou.

Medzi hlavnými obavami pápeža je tlak na zriadenie stálej „synodálnej komisie“, teda zmiešaného orgánu laikov a biskupov, ktorý by určoval smer Katolíckej cirkvi v Nemecku. Zriadenie tohto orgánu je najvyššou prioritou nemeckej synodálnej cesty.

Niekoľko dní po zverejnení pápežovho listu sa vedúci predstavitelia Ústredného výboru nemeckých katolíkov (ZdK) vyslovili za kontroverzné reformné návrhy, ktoré by dali viac moci do rúk laických veriacich.

Viceprezident ZdK Thomas Söding, ktorý vystúpil na jesennom zhromaždení skupiny, podľa TASR povedal, že reformy neohrozia jednotu v Katolíckej cirkvi, ako tvrdia kritici. 

„Katolícka synodalita nebude nikdy bez pápeža a biskupov alebo proti nim, ale vždy s pápežom a biskupmi,“ povedal Söding. „Ale bude to synoda, v ktorej bude mať Boží ľud silný hlas. Katolícka cirkev musí v tejto oblasti zvýšiť svoju aktivitu,“ dodal.

ZdK je zastrešujúca skupina nemeckých laických katolíkov. Nemecká biskupská konferencia vo všeobecnosti podporila reformy, hoci niektorí biskupi sú ich otvorenými odporcami. Söding povedal, že ZdK sa nebojí demokracie. „Bojujeme proti domácim problémom klerikalizmu,“ zdôraznil.

Posledný vývoj vo vzťahu Vatikán a Nemecko niektorí hodnotia ako ďalší varovný zásah, respektíve nakreslenie červených čiar pred budúcoročným rokovaním nemeckých biskupov a predstaviteľmi Rímskej kúrie.

 

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

„Ukrajinci si uvedomujú, že prímerie by znamenalo prehru, lebo Rusi by sa ešte viac zakopali, doplnili stavy a o dva-tri roky by boli v Ľvove,“ povedal v rozhovore pre Svet kresťanstva nový prešovský gréckokatolícky arcibiskup Jonáš Maxim. „Vedia, že musia robiť všetko možné aj nemožné, aby to nedopustili, a k tomu by im mala pomôcť Európa aj svet, pretože ide o medzinárodné právo. Ak sa spochybnia hranice, naštrbí sa celá koncepcia povojnovej Európy a demokracie ako takej.“

23. február 2024, 16:54

Nemeckí biskupi sa zasadzujú za pokračovanie nemeckej synodálnej cesty v úzkej spolupráci s Rímom a celosvetovou synodou, vyhlásil to predseda nemeckých biskupov Georg Bätzing po skončení plenárneho zasadania v Augsburgu. Uviedol, že hlavným cieľom je nájsť spoločnú cestu, než sa začne riešiť konkrétny obsah. Bätzingovo vyhlásenie odráža záväzok nemeckých biskupov voči vatikánskym smerniciam a ich ochotu sa zaoberať obavami, ktoré voči nemeckej synodálne ceste vyjadrila Svätá stolica. (cirkev.cz/zenit)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.