Kardináli v Betleheme Patriarcha Pizzaballa a pápežský almužník Krajewski sa modlili v bazilike

Patriarcha Pizzaballa a pápežský almužník Krajewski sa modlili v bazilike
Latinský patriarcha Jeruzalema kardinál Pizzaballa v uliciach Betlehema. Za ním kráča kardinál Krajewski. Foto: TASR/AP
Nasadenie poriadkových síl bolo výrazné, hoci sa v uliciach väčšinou nenachádzali pútnici a miestni kresťania, reportuje CNA.
5 minút čítania 5 min
Vypočuť článok
Kardináli v Betleheme / Patriarcha Pizzaballa a pápežský almužník Krajewski sa modlili v bazilike
0:00
0:00
0:00 0:00
Pavol Rábara
Pavol Rábara
Vyštudoval žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku, absolvoval študijný pobyt v Ríme a program Kolégia Antona Neuwirtha. Pracoval v SITA, v denníku Postoj je od roku 2015. Je ženatý.
Ďalšie autorove články:

Spomienka na Nežnú revolúciu v Dóme sv. Martina Sľúbili sme si aj lásku, ktorá povie pravdu druhému bez toho, aby odsúdila človeka (+ foto)

Keď spolu Duka a Havel sedeli za mrežami Citoval nám evanjelium a dodával nádej, spomínal Havel. Prvý som ho vtedy navrhoval za prezidenta, tvrdil Duka

Vatikánska sedma Potešili pápeža, Trumpa menej. Obvykle polarizovaní biskupi USA našli jednotu pri stanovisku k migrácii

Na Štedrý deň navštívili mesto Betlehem dvaja kardináli.

„Sivá obloha a mierny dážď odrážali smutnú atmosféru, ktorá v Betleheme vládne počas týchto Vianoc, keď je mesto zväčša zbavené svetiel, piesní a hudby,“ napísala agentúra Catholic News Agency.

V nedeľu 24. decembra vstúpil do Betlehema latinský patriarcha Jeruzalema kardinál Pierbattista Pizzaballa, pričom išlo o jeho prvý vstup do „mesta Vianoc“, odkedy sa stal kardinálom.

Ako pokračuje CNA, podľa tradície vstúpil patriarcha do mesta cez hradby na mieste „hrobu Ráchel“. Ide o malý pás územia vnútri Betlehema, ktorý je pod izraelskou kontrolou a je úplne obklopený separačným múrom.

Nasadenie poriadkových síl bolo výrazné napriek tomu, že v uliciach sa väčšinou nenachádzali pútnici a miestni kresťania. Prístup do mesta je obmedzený, izraelská armáda na vstupoch vybudovala zátarasy.

Kardinál Pizzaballa prešiel po Hviezdnej ulici, o ktorej sa traduje, že po nej prešla Svätá rodina. Na svojom červenom rúchu mal kefíju, tradičnú palestínsku pokrývku hlavy, ktorú si po príchode nasadil okolo krku.

Patriarchu sprevádzal pápežský almužník kardinál Konrad Krajewski, ktorého pápež vyslal do Svätej zeme, aby v tomto vianočnom období vyjadril svoju blízkosť miestnym ľuďom.

Obaja kardináli vošli následne do Baziliky Narodenia Pána, kde slávili prvé vianočné vešpery spolu s františkánmi z Kustódie Svätej zeme. Potom zostúpili do jaskyne, aby sa pomodlili na mieste, kde sa podľa tradície narodil Ježiš.

Obaja kardináli vchádzajú do Baziliky Narodenia v Betleheme 24. decembra 2023. Foto: TASR/AP/Mahmoud Illean

Ako uvádza Vatican News, kardinál Krajewski sa v Betleheme stretol aj s mladými ľuďmi, ktorí utiekli pred vojnou z Gazy.

Rozprával sa s dievčaťom, ktoré stratilo až dvanásť najbližších členov svojej rodiny. „Modlili sme sa v smútku, ale nie bez nádeje,“ povedal pápežský almužník pre Vatikánsky rozhlas a dodal, že krátko po príchode do Svätej zeme počul svedectvá o tom, akým „peklom je teraz Gaza“.

V meste Ježišovho narodenia navštívil aj tri sirotince. Sprevádzal ho Gabriel Romanelli, farár Farnosti Svätej rodiny v Gaze, ktorého zastihol útok Hamasu v Betleheme a stále sa nemôže vrátiť k svojim farníkom.

Polnočná omša a pomoc do Gazy

Patriarcha Pizzaballa predsedal polnočnej svätej omši v Kostole svätej Kataríny v Betleheme, kde hovoril o dôsledkoch vojny medzi Izraelom a Hamasom na obyvateľov Gazy.

Podelil sa tiež o správu, že na Štedrý večer mohla miestna cirkev vďaka spolupráci s Jordánskom doručiť zásoby ľuďom, ktorí sa ukrývajú v katolíckej farnosti Svätej rodiny v Gaze.

CNA píše, že prítomní veriaci potleskom privítali patriarchove slová adresované priamo kresťanom v Gaze:

„Každý rok som s vami pred Vianocami strávil niekoľko dní. Len Boh vie, na koľko pokusov sme sa tam pokúšali byť tento rok. Sme pripravení urobiť pre vás všetko, čo je v našich silách.

Celý náš život je vám k službám. Nie ste sami. Nikdy vás neopustíme. Prežívate strach, smrť a tragédie, ale ste svetlom v tejto chvíli, pre svoju odvážnu prítomnosť tam. Z Betlehema vás objímame. Nech čo najviac cítite teplo našej blízkosti a náklonnosti,“ vravel v homílii.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Pásmo Gazy Kardináli Bazilika
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk

Krátke správy

17. november 2025

O 18.00 h sa v Katedrále sv. Martina v Bratislave uskutoční omša za obete neslobody a pokoj v spoločnosti. Hlavným celebrantom bude bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko. O 19.00 h bude na Rudnayovom námestí (pod katedrálou) nasledovať občianske zhromaždenie za slobodu a spravodlivú demokraciu. Vystúpia Beáta Katrebová Blehová, historička z ÚPN, Branislav Borovský, podpredseda Konfederácie politických väzňov Slovenska, Ján Szőllős, podpredseda Ekumenickej rady cirkví v SR, Vladimír Palko, publicista a bývalý politik, a ďalšie osobnosti.

O 18.00 h sa v Katedrále sv. Martina v Bratislave uskutoční omša za obete neslobody a pokoj v spoločnosti
16. november 2025

„Ja som sa dokonca s vyšetrovateľom pri nejakej príležitosti stretol. No hnev by nebol cestou. Sme veriaci ľudia a tieto veci chápeme úplne ináč. Neočakávam, že sa tu bude niekto biť v prsia, čo zlé urobil, ale že reálne povie, mrzí ma to, musel som vtedy tak konať, bol som v takej pozícii. Ale nič také neprišlo,“ vraví bývalý politický väzeň Branislav Borovský, ktorý bol odsúdený s dvoma kamarátmi za pašovanie náboženskej literatúry.

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť