Moslimovia unášajú mladé kresťanky a hinduistky. Nútia ich konvertovať a vydať sa

Približne tisíc kresťanských a hinduistických dievčat ročne unesú pakistanskí moslimovia. Úrady tieto prípady úmyselne prehliadajú.


Ženy z náboženských menšín sú v Pakistane často utláčané a nútené aj k prostitúcii. Ilustračné foto – TASR/AP

Pakistanské ženy, ktoré patria k náboženským menšinám, sú v zúfalej situácii. Portál Vatican Insider opísal, ako miestni moslimovia unášajú kresťanky a hinduistky, nútia ich konvertovať a vydať sa.

Je to aj prípad 15-ročnej kresťanky Saimi Bibi. Obyvateľka malej pakistanskej dediny v provincii Pandžáb sa stala jednou z obetí islamských radikálov, ktorí ju násilne odvliekli od rodiny, prinútili konvertovať na islam a vziať si za muža moslima. Saima žila v tej istej dedine, kde v novembri 2014 skupina islamistov zaživa upálila dve ženy obvinené z rúhania. Aktéri násilného činu sú dodnes na slobode.

„V súčasnosti neexistuje zákon proti vynútenej konverzii,“ povedal kresťanský právnik Sarda Mushtaq Gill, ktorý v mnohých súdnych prípadoch zastupuje pakistanských kresťanov. Zároveň je presvedčený, že miestna vláda nemá záujem s touto situáciou niečo robiť.

Prečítajte si aj
Kresťania bránia kostoly ohrozené výstavbou železnice Zdieľať

Únos Saimi je podľa Gilla typickým prípadom. Obeťami únosov a násilných konverzií a sobášov sú väčšinou ženy patriace k náboženskej minorite, najčastejšie ide o kresťanky alebo hinduistky. Podľa údajov mimovládnych organizácií je každoročne v Pakistane unesených okolo tisíc takýchto dievčat. Mnohé prípady pritom rodiny obetí ani nenahlásia, pretože nedôverujú miestnej polícii a justícii.

„V prípadoch, keď rodina uneseného dievčaťa oznámi incident, páchatelia sa ohradia argumentom, že dievča dostalo na výber. Keď je potom predvolané pred súd, často pod hrozbami a obrovským tlakom deklaruje svoju konverziu a súhlas s manželstvom. A prípad je uzavretý,“ opísal právnik Gill spôsob riešenia únosov. Obete sú často zneužívané, nútené k prostitúcii alebo končia ako tovar pri obchodovaní s ľuďmi. Získať späť svoje dieťa sa rodine podarí len zriedkavo.

Proti unášaniu dievčat sa pravidelne ozývajú rôzne medzinárodné organizácie. „Vplyvní ľudia, súdy a vládni predstavitelia využívajú svoju moc a vyhýbajú sa potrebným opatreniam. Prípady unesených detí a mladistvých sú všeobecne známe, no oni pred tým zatvárajú oči. Dokedy sa bude táto nespravodlivosť tolerovať?“ vyhlásila napríklad mimovládna organizácia Life for All. Tieto hlasy však ostávajú nevypočuté.  

Naopak, v novembri uplynulého roka sa pakistanské ministerstvo pre náboženské záležitosti a Rada islamskej ideológie verejne postavili proti návrhu zákona, ktorý chcel právne zakázať nútenú konverziu.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo