Aká je životnosť bratislavského farára?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Aká je životnosť bratislavského farára?

V Modrom kostole slúžia farári priemerne 10 rokov (Foto: Flickr.com/Jorge Láscar)

Pozrite si, ako rýchlo sa menia správcovia farností v bratislavských farnostiach.

Prekladanie správcov farností je v katolíckej cirkvi štandardom. Jej cieľom je zabrániť, aby kňazi na jednom mieste vyhoreli, ale aj zabezpečiť, aby veriaci vo farnostiach mali skúsenosť s viacerými kňazmi a ich pastoračnými metódami. Biskup môže o preložení rozhodnúť podľa vlastného uváženia, kňazi mu pri vysviacke sľúbili poslušnosť.

Občas sa robí aj z disciplinárnych dôvodov, o tomto motíve sa preto často špekuluje. Tento rok sa bratislavský arcibiskup rozhodol preložiť aj správcu farnosti z Devínskej Novej Vsi Karola Moravčíka, ktorý je dlhodobým kritikom fungovania slovenskej cirkvi. Aj preto sa v jeho prípade začalo hovoriť o tomto motíve.

Pozreli sme sa, aký dlhý čas pôsobia kňazi v pozícii farárov, respektíve administrátorov farností v hlavnom meste. Do úvahy sme brali farárov, ktorí začali pôsobiť približne od 90. rokov, keď sa dá hovoriť o štandardnej správe cirkvi. Dovtedy totiž farári na svoje účinkovanie potrebovali aj štátny súhlas, mnohí preto pôsobili tajne.

Vychádzali sme preto z údajov trinástich bratislavských farností, ktoré spravujú diecézni kňazi. Viacero farností majú v správe rehoľné spoločnosti, napríklad saleziáni, verbisti, vincentíni či dominikáni, kde majú v personálnych otázkach najsilnejšie slovo samotné rehole. (Kapucíni, františkáni, jezuiti či redemptoristi spravujú kostoly bez farností, najmä v bratislavskom Starom Meste, kde väčšinou patria pod iné farnosti.)

Výsledný priemer pôsobenia farára na jednom mieste je 7,6 roka. Najdlhšie pôsobiacim farárom v bratislavskej vzorke bol Karol Moravčík, ktorý v Devínskej Novej Vsi ako správca farnosti pôsobí 26 rokov. Jeho preklad sa viackrát odložil práve na jeho žiadosť.

Po ňom v rebríčku nasledoval Ján Formánek, ktorý pôsobil osemnásť rokov vo farnosti Svätej Alžbety (Modrý kostol). Dlhý čas (17 rokov) spravovali farnosti aj Štefan Herényi (Blumentál) a Miloš Ondrejkovič (Devín).
 

Farnosť Sedembolestnej Panny Márie v Petržalke funguje od r. 2001 a mala doteraz len dvoch správcov. (Foto: wikimedia.org)

Niektoré bratislavské farnosti vykazujú pomerne nízky priemer pôsobenia svojich správcov. Farárov intenzívne prekladali napríklad v okrajových častiach ako Zohor či Podunajské Biskupice. Väčšie farnosti, napríklad v Petržalke, ale aj Blumentál či Modrý kostol, majú už vyšší priemer (8 až 10 rokov).

Ak by sme štatistiku očistili od extrémov, ktoré ju skresľujú, dospeli by sme k záveru, že obdobie, po ktorom bývajú bratislavskí farári najčastejšie prekladaní, je približne päť rokov.

Priemerná dĺžka pôsobenia farárov v bratislavkých farnostiach:
(kňazi pôsobiaci približne od r. 1990)

Devín – 8,3 roka
Devínska Nová Ves – 26 rokov
Kráľovnej rodiny (Teplická) – 3,5 roka
Blumentál (Nové Mesto) – 8 rokov
Podunajské Biskupice – 2,6 roka
Rača – 5,2 roka
Sedembolestnej Panny Márie (Petržalka) – 8 rokov
Svätej rodiny (Petržalka) – 10 rokov
Svätého Martina (Dóm) – 3,6 roka*
Svätej Alžbety (Modrý kostol) – 10,5 roka
Vrakuňa – 5,25 roka
Záhorská Bystrica – 6 rokov
Zohor – 3,5 roka

Zdroj: Schematizmus Bratislavskej arcidiecézy.
* údaje dostupné od r. 2005

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo