Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. júl 2016

Turci vidia v kresťanoch protištátny živel

Tureckí nacionalisti a islamisti ešte stále považujú kresťanské menšiny za potenciálne nebezpečenstvo pre tureckú štátnu jednotu a ekumenického patriarchu obviňujú, že sleduje nielen duchovné, ale aj podvratné politické ciele.
Turci vidia v kresťanoch protištátny živel

16. júl 2016, námestie Taksim, Istanbul: Armáda bráni prívržencov prezidenta Erdogana. Foto: TASR/AP

Grécky pravoslávny metropolita Rakúska Arsenios (Kardamakis), ktorý sprevádza ekumenického patriarchu počas oddychového pobytu v Slovinsku, vyvrátil špekulácie, že Bartolomejovo vycestovanie z Turecka nejako súvisí s pokusom o vojenský prevrat. Je to „čistá náhoda“, že patriarcha odletel z Istanbulu do Ľubľany len niekoľko hodín pred začiatkom údajného puču. Pobyt v Slovinsku bol naplánovaný už pred dvomi mesiacmi, vysvetlil pre agentúru Kathpress metropolita Arsenios.

Mediálne správy, podľa ktorých patriarchu varovali, že dôjde k vojenskej vzbure proti tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, a preto opustil krajinu, sú jednoducho nepravdivé. Dá sa to ľahko doložiť cestovným lístkom, ktorý bol vydaný už pred niekoľkými týždňami. Bartolomej sa dozvedel o puči dve hodiny po príchode do Slovinska a chcel sa ihneď vrátiť do Turecka. Pre blokádu Atatürkovho letiska to však nebolo možné. Prostredníctvom metropolitu Arsenia ekumenický patriarcha Bartolomej odkázal, že plne podporuje každú demokraticky zvolenú vládu a okrem toho je proti každej forme násilia.

Ani spoločné vyhlásenie nie je reakciou na pokus o prevrat

Grécky pravoslávny metropolita Rakúska korigoval aj tlačové správy, podľa ktorých v piatok večer ekumenický patriarcha Bartolomej, vedúci Úradu pre náboženské záležitosti Mehmet Görmez a vrchný rabín Ishak Halev podpísali spoločné vyhlásenie, v ktorom ako vrcholní predstavitelia náboženských spoločenstiev odsúdili pokus o vojenský prevrat v Turecku.

Spoločné vyhlásenie podpísali už vo štvrtok a v skutočnosti  predstavuje odmietavú reakciu na reťaz atentátov v Turecku v uplynulých mesiacoch: „Ako reprezentanti moslimských, kresťanských a židovských obyvateľov sme – s našimi spoločenstvami – v stave hlbokého zármutku pre teroristické incidenty, ktoré narušili pokoj nášho národa a sveta. Tieto udalosti nám spôsobili veľký zármutok, pretože zničili život mnohých ľudí.“ Vedúci náboženskí predstavitelia sa zaviazali, že urobia všetko pre to, aby sa zabránilo teroru a násiliu a zavládla „láska a spravodlivosť v krajine a na celom svete“.

Zničená freska Zvestovania Panne Márii v kláštore Sumela na severovýchode Turecka. Foto: Yumi/flickr.com

Keďže turecké médiá informovali o spoločnom vyhlásení v sobotu, ľahko vznikol dojem, že ide o odsúdenie pokusu o vojenský prevrat, vysvetlil metropolita Arsenios. Spoločné vyhlásenie podpísal aj arcibiskup Aram Atesyan, ktorý je vikárom Arménskeho apoštolského patriarchátu, ďalej sýrsky pravoslávny metropolita Philoxenos Yusuf Cetin a sýrsky katolícky patriarchálny vikár Yusuf Sag.

Inzercia

Ťažká pozícia ekumenického patriarchu v Turecku

Počas prvého tisícročia bolo územie dnešného Turecka osídlené takmer výlučne kresťanmi. Dnes tu žije už len okolo 100-tisíc kresťanov, ktorí sa hlásia hneď k niekoľkým konfesiám. Moslimovia predstavujú 99 percent zo 79 miliónov obyvateľov Turecka. Napriek tomu tureckí nacionalisti ešte stále považujú kresťanské menšiny za potenciálne nebezpečenstvo pre tureckú štátnu jednotu.

Od roku 1991 úradujúci ekumenický patriarcha Bartolomej je najvyšším cirkevným predstaviteľom nielen dvojtisícovej gréckej pravoslávnej menšiny v Turecku, ale aj niekoľkých miliónov veriacich za hranicami Turecka. Tureckí nacionalisti ho preto neustále obviňujú, že sleduje nielen duchovné, ale aj podvratné politické ciele.

Zničená freska Ukrižovania v kláštore Sumela. Foto: Pilar Torres/flickr.com

Ak by sa Bartolomej neohradil voči tvrdeniam, že vedel o pripravovanom puči, len by nahral tureckým nacionalistom. Zaujímavé ale je, že ekumenický patriarcha sa neohradil ani voči špekuláciám o svojich úzkych vzťahoch s Fethullahom Gülenom, ktorého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan viní zo zosnovania pokusu o štátny prevrat.

 

Odporúčame