Nastane posun vo vzťahu Vatikánu s Čínou? Dohoda o biskupoch je na obzore

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Nastane posun vo vzťahu Vatikánu s Čínou? Dohoda o biskupoch je na obzore

Kardinál Hongkongu John Tong (prvý sprava) vyjadril v liste nádej na zlepšenie vzťahov s Rímom (Zdroj: Flickr.com/DiretoSacristia)

Vzájomné vzťahy Číny a Svätej stolice sú už viac ako 60 rokov zmrazené. Podľa kardinála z Hongkongu by však v jednej podstatnej veci mohol nastať posun.

Kardinál John Tong nedávno zverejnil list, v ktorom píše, že predstavitelia Číny sú pripravení na dosiahnutie porozumenia s Vatikánom v kontroverznej otázke menovania biskupov čínskej cirkvi. Informuje o tom The Tablet. 

„Napriek rozdielnostiam a ťažkostiam dosiahla katolícka cirkev u čínskej vlády opätovné zváženie,“ píše v liste Tong.  „Vládni predstavitelia sú teraz ochotní dosiahnuť so Svätou stolicou porozumenie v otázke menovania biskupov a nájsť vzájomne prijateľný plán.“

Katolíci sú v komunistickej Číne terčom prenasledovania od päťdesiatych rokov. Podzemnú cirkev, ktorá je lojálna pápežovi, štát neuznáva, rovnako ako jej biskupov. Schvaľuje iba štátom kontrolovanú cirkev a robí si nárok aj na menovanie biskupov. The Tablet píše, že vyjadrenia kardinála Tonga prichádzajú v čase, keď sa špekuluje o zákulisnej snahe pápeža Františka otepliť zmrazené vzťahy medzi Vatikánom a Čínou.

Tongov predchodca, kardinál Joseph Zen, bol ostrým oponentom akéhokoľvek kompromisu v rokovaniach so štátom o úplnej autorite nad cirkevnými záležitosťami. Agentúra Reuters nedávno uviedla, že členovia čínskej podzemnej cirkvi sú hlboko skeptickí v nádeji na dohodu so štátom.

Kresťanská organizácia China Aid, ktorá sleduje situáciu kresťanov v krajine, písala vo svojej vlaňajšej výročnej správe o zvýšenej miere represií zo strany štátu, ktoré sa prejavovali v násilnom zatváraní kostolov, konfiškácii cirkevného majetku a väznení veľkého množstva kňazov a veriacich. Najmenej traja biskupi a množstvo kňazov z „neoficiálnych“ diecéz sú vo väzbe alebo v domácom väzení.

Prečítajte si tiež:
V Číne odstraňujú kríže zo striech stoviek kostolov
Zdieľať

Kardinál Tong si je vedomý určitého znepokojenia katolíkov v súvislosti s dohodou. Na druhej strane verí, že pápež František by neakceptoval nič, čo by mohlo ublížiť jednote viery univerzálnej cirkvi alebo spojeniu medzi čínskymi katolíkmi a cirkvou.

„Hovoria, že Svätá stolica sa vzdáva určitých hodnôt, ktoré presadzovala. Tento druh kritiky je neférový,“ myslí si Tong.

Biskupi podzemnej cirkvi v Číne nie sú Vatikánom formálne uznaní. Kardinál tvrdí, že „budúca biskupská konferencia (ktorá zatiaľ v Číne neexistuje) by musela zahŕňať biskupov štátom schválenej cirkvi, ako aj tajných biskupov, aby tak vytvorila jednotnú konferenciu.

Rím by mal taktiež podľa jeho slov viesť dialóg so zámerom, aby čínska vláda prijala ich legitimáciu. Konkrétny termín prípadnej dohody zatiaľ zverejnený nebol.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo