Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
22. august 2016

Najdôležitejšia medaila Usaina Bolta, ktorú z krku neodkladá

Dobrý boj som dobojoval, beh som dokončil, vieru som zachoval. Pravdepodobne tieto biblické slová by si chcel osvojiť najrýchlejší muž planéty.
Najdôležitejšia medaila Usaina Bolta, ktorú z krku neodkladá

„Jamajský superšprintér skompletizoval svoj olympijský triple-treble,“ písali svetové médiá po finále štafety na 4x100 metrov, ktoré podľa očakávania ovládli bežci z Jamajky. Reč je o troch zlatých medailách, v troch disciplínach na troch olympiádach za sebou pre Usaina Bolta.

Okrem štafety ovládol najrýchlejší muž planéty bežeckú stovku a dvestovku na hrách v Pekingu, Londýne aj Riu.

„Tak vidíte, som najlepší. Keď som začínal, nemyslel som si, že sa to stane,“ vyhlásil podľa BBC po zisku poslednej deviatej olympijskej medaily. Vďaka nej sa zaradil na šieste miesto v rebríčku najúspešnejších olympijských kariér, ktorú bezkonkurenčne vedie americký plavec Michael Phelps s 28 medailami.

Práve to, či sa Boltovi podarí vybehať medailový hetrik aj na tohtoročnej olympiáde, bola pred jej štartom jedna z hlavných otázok. Viacerí odborníci upozorňovali na zdravotné problémy alebo nedostatok absolvovaných pretekov počas sezóny. Dnes už 30-ročného šprintérskeho fenoména to nevyviedlo z rovnováhy a potvrdením absolútnej bežeckej dominancie prepísal atletickú históriu.


Svetový rekord Usaina Bolta v behu na 100 metrov z majstrovstiev sveta v Berlíne v roku 2009.

Boltov dopingový nález

Samozrejme, neuveriteľné výkony Jamajčana vzbudili za tie roky špekulácie o tom, či aj on nepatrí medzi dopingových hriešnikov. „Absolvoval som všetky možné testy, v rôznych obdobiach, som čistý a nech si každý hovorí, čo chce,“ povedal v roku 2009, keď prekonal svetové rekordy v behu na sto (9,58 s.) a dvesto (19,19 s.) metrov.

Vzorky z dopingových testov sa zvyčajne uchovávajú na osem rokov. I toto obdobie už od Boltových rekordov o chvíľu uplynie a doposiaľ sa nenašlo nič, čo by jeho športovú výnimočnosť spochybnilo.

Fanúšikovia atletiky si istotne všimli, že neskrývaným, no povoleným podporným prostriedkom „jamajského blesku“ je jeho viera v Boha, ku ktorej ho viedla mama Jennifer už od malička.

Prejavy tohto dopingu môžu diváci sledovať pred štartom pretekov, keď sa Usain vždy prežehná a ukáže prstom smerom k nebu. Členovia jeho PR tímu potvrdzujú, že Bolt je katolíkom, ktorý uctieva Boha a verí v jeho slovo. Mnohí možno ani netušia, že jeho celé meno vlastne znie Usain St. Leo Bolt.

Vďačnosť a oddanosť Bohu vyjadril v minulosti aj prostredníctvom sociálnej siete Twitter. „Ďakujem Bohu za všetko, čo pre mňa urobil, pretože bez neho by nebolo nič možné,“ napísal napríklad po víťaznom olympijskom behu pred štyrmi rokmi v Londýne.

Viera preňho nie je iba imidžovým doplnkom, ale snaží sa pochopiť jej pravý zmysel. Na Twitteri má viac ako tri milióny „sledovateľov“, s ktorými sa o ňu neváha podeliť. „Nikdy nezabudnite na skutočný význam tohto dňa,“ odkázal vlani svojim fanúšikom na Veľký piatok.


Mnohé mainstreamové médiá však Boltovu vieru prehliadajú. Počas olympiády v Riu si Boltových fanúšikov rozhnevala najmä televízia BBC. Keď ho kamery snímali, ako sa po úspešných pretekoch modlí priamo na dráhe, moderátor situáciu okomentoval: „Bolt si užíva moment pre seba.“

A hoci po víťazstve na dvojstovke Bolt povedal, že „bez Neho by som nezmohol nič“, BBC vo svojom prepise na stránke túto vetu vynechala.

„Usain Bolt verí Biblii, ctí si Boha a Ježiša. Od BBC však nemáme vysvetlenie skutočného významu ‚momentov pre seba‘,“ uviedli PR-členovia Boltovho tímu.

Boltovo prežehnanie pred pretekmi i po nich však televíznym kamerám len málokedy ujde. Občas sa zdá, akoby to Jamajčan robil naschvál. Ako keby mal presne vypočítané, kedy ho kamery začnú snímať.

Inzercia

Zázračná kariéra

Pre Usaina Bolta bola olympiáda v Riu poslednou. Tretím medailovým hetrikom sa podľa vlastných slov zaradil medzi nesmrteľných. Po budúcoročných majstrovstvách sveta sa chystá ukončiť svoju nenapodobiteľnú kariéru.

Tú začínal, keď sa ako 15-ročný zúčastnil na atletických majstrovstvách sveta juniorov do 18 rokov. Prakticky bez tréningu vyhral beh na 200 metrov. O dva roky už bežal dvojstovku pod dvadsať sekúnd.

Jeho prvé olympijské hry mu ale nevyšli. V Aténach 2004 skončil v behu na 200 metrov už v rozbehu. Do cieľa prišiel až ako piaty v poradí. Do semifinále postupovali iba štyria. V tom čase ešte nikto netušil, že Bolt bude fenoménom ďalšej olympiády.

O štyri roky neskôr v Pekingu najprv vyhral preteky na 100 metrov. Úplne pritom vypustil záver – do cieľa bežal s rozpaženými rukami, na páske si búchal do pŕs. I tak prekonal časom 9,69 sekundy dovtedajší svetový rekord. O pár dní nato dominoval aj na dvojstovke a spolu s krajanmi aj v štafete na 4x100 metrov. Aj v týchto disciplínach utvoril svetový rekord.

O rok neskôr na majstrovstvách sveta v Berlíne prekonal svetové rekordy na stovke (9,58 s) aj dvojstovke (19,19 s). Oba sú v platnosti až dodnes.

Zázračná medaila

V tieni deviatich zlatých olympijských kovov trochu ostáva medaila, ktorá má pre Usaina špecifický význam. Z krku ju neodkladá ani počas pretekov, naopak, je preňho rovnako podstatnou súčasťou ako bežecké topánky. 

Na retiazke má zavesenú Zázračnú medailu Nepoškvrnenej Panny Márie, ktorá má pôvod v nadprirodzenej udalosti z 19. storočia, keď sa v Paríži zjavila Panna Mária mladej novicke Kataríne Labouré zo Spoločnosti dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul. 


Usain Bolt po triumfe vo finálovom behu na 100 metrov na XXXI. letných olympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro. (Foto: TASR)

Svoju patričnosť k Bohu sa v súčasnosti nehanbia verejne deklarovať viacerí športoví velikáni. V prežívaní svojej viery môžu byť inšpiráciou pre mnohých ľudí. Najrýchlejší muž planéty si je vedomý, že ani deväť zlatých medailí či prekonané svetové rekordy mu ozajstnú nesmrteľnosť nezaručia. 

Zázračná mediala Nepoškvrnenej Panny Márie

Sestra Katarína Labouré (1806 – 1876) prechovávala odmalička veľkú úctu k Panne Márii. V júli roku 1830 ju ako dvadsaťštyriročnú novicku v Parížskom seminári prebudilo malé dieťa so slovami, aby sa išla pomodliť do kaplnky, kde ju čaká Panna Mária. Bolo to v noci pred sviatkom sv. Vincenta. O mystickom stretnutí povedala iba svojmu spovedníkovi, ktorý jej spočiatku neveril.

O štyri mesiace sa stretnutie zopakovalo pri večernej meditácii. Panna Mária stála na glóbuse šliapajúc po hlave hada a okolo nej bol nápis „Bez hriechu počatá Panna Mária, oroduj za nás, ktorí sa k tebe utiekame“. Katarína dostala príkaz, aby sa dali raziť medaily podľa tohto vzoru. Osoby, ktoré ju budú nosiť a dôverovať, dostanú podľa prísľubu Panny Márie mnoho milostí.

Zjavenia uznal Vatikán v roku 1846. Na tomto mieste bola zasvätená kaplnka Notre-Dame-de-la-Médaille-miraculeuse.


Na medaile je zobrazené znenie modlitby: „Bez hriechu počatá Panna Mária, oroduj za nás, ktorí sa k Tebe utiekame!“ (Foto: Flickr.com/3drolyeftasarlm)

 

Odporúčame