Žilinský biskup Tomáš Galis Snívam o tom, že jedného dňa nebudeme závisieť od podpory štátu

Snívam o tom, že jedného dňa nebudeme závisieť od podpory štátu
Foto: TASR/Daniel Stehlík
V pastierskom liste spomenul víziu, že „v evanjelizačnej a pastoračnej činnosti raz budeme schopní stáť celkom na vlastných nohách“.
Postoj
Postoj

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Žilinský diecézny biskup Tomáš Galis má víziu cirkvi, ktorá nebude závisieť od podpory štátu. Zmienil sa o tom v pastierskom liste k sviatku Svätej rodiny, ktorý priniesla TK KBS.

„A priznám sa vám, hoci už mám veľa rokov, uvažujem, snívam aj o niečom ďalšom. Že v našej evanjelizačnej a pastoračnej činnosti raz budeme schopní stáť celkom na vlastných nohách. Že jedného dňa nebudeme závisieť od podpory štátu,“ napísal žilinský biskup. 

V liste veriacim svojej diecézy pripomenul, že v roku 2019 začal iniciatívu na obnovu života a vzťahov v rodine, vo farnosti a v diecéze. „Následne som založil pastoračný fond Žilinskej diecézy. Volá sa Krok. Vložil som do tejto myšlienky už veľa a podporím Krok aj v jubilejnom roku, aby ponúkol ďalšiu grantovú výzvu, zameranú na rozprúdenie živej viery v našich farnostiach,“ uviedol biskup Galis a vyzval veriacich k podpore tohto fondu.

Žilinský biskup pokračoval slovami o tom, že mu veľmi záleží na tom, aby diecéza žila a dobre fungovala. „Aby sme chápali, že ohlasovanie tomuto svetu je naša spoločná – moja, aj tvoja úloha,“ napísal s tým, že naším cieľom nie je tento svet, tu len prechádzame, planétu nevlastníme, a nič si z nej neodnesieme. 

„Nie sme majitelia, iba správcovia. Mám víziu, že náš Krok bude krokom práve k tomu, aby sme sa učili byť dobrými správcami vecí, ktoré sú nám na zemi zverené. Aby sme sa na veci neupínali, ale používali ich primerane, rozvážne,“ dodal. 

Biskup Tomáš Galis dovŕši na konci roku 2025 vek 75 rokov, čo znamená, že musí podľa kánonického práva podať pápežovi demisiu.

Zobraziť diskusiu
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Krátke správy

16. júl 2026

Za nového generálneho riaditeľa Inštitútu pre náboženské diela (IOR) bol vymenovaný Giovanni Boscia. Funkcie šéfa tzv. vatikánskej banky sa ujme 1. októbra 2026. V pozícii vystrieda Giana Franca Mammìho, ktorý po 11 rokoch ukončí svoje pôsobenie po dosiahnutí zákonom stanoveného dôchodkového veku. Päťdesiatpäťročný Boscia pracuje od roku 2023 ako zástupca generálneho riaditeľa IOR. Väčšinu kariéry pôsobil v Londýne v popredných investičných bankách. (vatican news) 

15. júl 2026

Kardinál Matteo Zuppi je po druhýkrát ako pápežský vyslanec na Ukrajine. Ide o štvordňovú cestu so zastávkou v Kyjeve. V utorok navštívil stredisko Zachid-1 vo Ľvovskej oblasti, kde sú zajatci z ruskej armády, medzi nimi aj mladí z Bieloruska, Konga, Kórey, Peru, Nigérie či Filipín. „Pápež sa za vás modlí,“ povedal im kardinál a odovzdal im aj kľúčenku ako znak nádeje, že sa čoskoro vrátia domov. (vatican news)

Kardinál Matteo Zuppi je po druhýkrát ako pápežský vyslanec na Ukrajine.
14. júl 2026

Návšteva pápeža v Anglicku je „pravdepodobná, žiaduca a dokonca by som povedal, že nevyhnutná“, vyjadril sa apoštolský nuncius vo Veľkej Británii arcibiskup Miguel Maury Buendía. Španiel, ktorý slúži v pápežskej diplomacii skoro 40 rokov, poukázal na štátnu návštevu Vatikánu, ktorú absolvoval vlani kráľ Karol III., takže by mohol Lev XIV. túto návštevu opätovať. Posledným pápežom, ktorý oficiálne zavítal do Spojeného kráľovstva, bol Benedikt XVI. v roku 2010. (ewtn news)

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť