V posledný deň minulého roka zomrel kardinál Angelo Amato, bývalý prefekt Dikastéria pre kauzy svätých. Na Slovensku v roku 2017 ako zástupca pápeža Františka predsedal omši, pri ktorej blahorečil saleziánskeho kňaza Titusa Zemana.
Kardinál Angelo Amato, ktorý bol aj saleziánom, sa narodil 8. júna 1938 v Molfette v Taliansku. Ako prvé zo štyroch detí začal študovať na námornom inštitúte a potom sa v roku 1953 rozhodol vstúpiť do saleziánskej ašpirácie. 22. decembra 1967 bol vysvätený za kňaza po zložení večných sľubov u saleziánov.
Získal licenciát z filozofie na Pápežskej saleziánskej univerzite a doktorát teológie na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme. V roku 1977 ho Sekretariát Pápežskej rady pre jednotu kresťanov vyslal do Grécka. Po návrate do Ríma vyučoval dogmatickú teológiu na Pápežskej saleziánskej univerzite. Pôsobil ako dekan katedry teológie a ako prorektor univerzity. V roku 1999 bol vymenovaný za preláta sekretára Pápežskej teologickej akadémie.
V rokoch 1996-2000 bol členom teologickej a historickej komisie pri príprave Veľkého jubilea roku 2000. 19. decembra 2002 bol vymenovaný za sekretára Kongregácie pre náuku viery. 6. januára 2003 bol vysvätený za titulárneho arcibiskupa v Sile. Dňa 9. júla 2008 ho pápež Benedikt XVI. nominoval za prefekta pre kauzy svätých. Na konzistóriu 20. novembra 2010 ho zaradil do kolégia kardinálov. Zúčastnil sa na konkláve z marca 2013, ktoré zvolilo pápeža Františka.
Zomrel 31. decembra 2024 vo veku 86 rokov. Po jeho smrti má kolégium kardinálov 252 členov, z toho 139, ktorí majú právo zúčastniť sa na prípadnom konkláve, a 113, ktorí sa nemôžu zúčastniť prípadnej voľby pápeža.
Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.
Pridajte sa k našim podporovateľom.