Kňazi môžu sňať exkomunikáciu po potrate aj naďalej

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kňazi môžu sňať exkomunikáciu po potrate aj naďalej

Pápež František spovedá na Námestí sv. Petra počas Svätého roka milosrdenstva. Foto - TASR/AP

Rozšírené právomoci, ktoré pápež udelil kňazom počas Roku milosrdenstva, ostanú v platnosti aj po jeho skončení.

Na záver Svätého roku milosrdenstva, ktorý sa skončil uplynulú nedeľu, pápež František vydal apoštolský list Misericordia et misera, v ktorom vyzval k budovaniu kultúry milosrdenstva. „Milosrdenstvo nemôže byť len akousi vsuvkou v živote cirkvi, ale predstavuje samotnú jej existenciu, ktorá zjavuje najhlbšiu pravdu evanjelia a umožňuje sa jej dotýkať. Všetko sa zjavuje v milosrdenstve; všetko sa vyrieši v milosrdnej Otcovej láske,“ napísal pápež v liste.

Prečítajte si aj
Pápež vyšiel v ústrety ženám po potrate. Ľahšie sa dostanú z exkomunikácie Zdieľať

Napomôcť prežívanie milosrdenstva má aj predĺženie špeciálnych právomocí, ktoré pôvodne mali platiť len počas Roku milosrdenstva. Jednou z nich je udelenie rozhrešenia z hriechu potratu a zbavenie exkomunikácie ktorýmkoľvek kňazom. Až do začiatku Roka milosrdenstva táto kompetencia prináležala len biskupom a povereným kňazom.

„Božie odpustenie nie je možné odoprieť nikomu, kto ľutuje, najmä ak s úprimným srdcom pristúpi k sviatostnej spovedi, aby dosiahol zmierenie s Otcom. Aj z tohto dôvodu som sa rozhodol udeliť všetkým kňazom – bez ohľadu na akékoľvek iné odlišné nariadenie – počas svätého roka fakultu: dať rozhrešenie od hriechu potratu všetkým, ktorí sa ho dopustili a s kajúcim srdcom prosia o odpustenie,“ napísal pred rokom pápež František v liste, ktorým rozhodol o udelení odpustkov pri príležitosti Roku milosrdenstva.

Keďže po jeho zverejnení sa objavili nesprávne interpretácie, že potrat prestáva byť ťažkým hriechom, v novom liste František zdôraznil, že „potrat je ťažký hriech, pretože ukončuje život nevinného.“

„Aj v tých najkomplikovanejších prípadoch, kde existuje pokušenie nechať prevážiť spravodlivosť, ktorá sa odvodzuje z noriem, je potrebné veriť v silu, ktorá pramení z Božej milosti.“
pápež František v apoštolskom liste Misericordia et misera Zdieľať

Pápež nechal naďalej pôsobiť aj misionárov milosrdenstva, teda kňazov, ktorí môžu odpúšťať hriechy vyhradené len Svätej stolici. Ide napríklad o zneuctenie Eucharistie, prezradenie spovedného tajomstva či fyzický útok na hlavu cirkvi. Medzi približne tisíckou misionárov milosrdenstva je aj niekoľko Slovákov.

V platnosti ostáva aj rozhodnutie, že rozhrešenie od hriechov, ktoré veriaci prijmú v kostoloch odštiepeného Kňazského bratstva sv. Pia X., je platné a dovolené.

Pápež František v apoštolskom liste Misericordia et misera vyzval všetkých kňazov, aby sa zodpovedne pripravovali na kázne a vysluhovanie sviatosti zmierenia, ktoré má sprevádzať duchovné rozlišovanie. Veriacich zároveň povzbudil ku konaniu skutkov telesného a duchovného milosrdenstva. Osobitne spomenul užitočnosť rozjímavého čítania Svätého písma (tzv. lectio divina) a kajúcnu iniciatívu 24 hodín pre Pána.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo