Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
14. 12. 2016, 16:36

Jeruzalemský arcibiskup: Keď mladí z Blízkeho východu pozerajú na Európu, vidia Eldorádo

Na Blízkom východe prebieha konflikt medzi moslimami, no doplácajú naň najmä kresťania, hovorí apoštolský administrátor Jeruzalema.

Jeruzalemský arcibiskup: Keď mladí z Blízkeho východu pozerajú na Európu, vidia Eldorádo

Františkán Pierbattista Pizzaballa je od júna najvyšším katolíckym predstaviteľom Jeruzalema. Po abdikácii patriarchu Fouada Twala z dôvodu vysokého veku ho pápež František ustanovil za apoštolského administrátora Jeruzalemského latinského patriarchátu. Pozíciu administrátora by mal zastávať do menovania nového patriarchu.


Na čele Jeruzalemského latinského patriarchátu dočasne stojí taliansky františkán Pierbattista Pizzaballa. Foto – flickr.com

Po tom, čo úrad jeruzalemského patriarchu zastávali počas uplynulých tridsiatich rokov biskupi palestínskeho pôvodu, je bývalý kustód Svätej zeme prvým Talianom, ktorý stojí na čele Jeruzalemského patriarchátu. „Cestujem po farnostiach, stretávam sa s kňazmi, aby som videl situáciu z prvej ruky a oboznámil sa s problémami. Ľudia sú veľmi otvorení. Samozrejme, je potrebné vyriešiť mnoho organizačných, administratívnych a pastoračných záležitostí. Cítim však veľa dobrej vôle. Je tam mnoho mladých kňazov, ktorí potrebujú byť vedení,“ opísal portálu Vatican Insider svoje prvé mesiace 51-ročný Pizzaballa.

„Situácia v Sýrii je tragická, krajina prestala existovať, je zničená. Nemyslím si, že kresťania, ktorí odišli, budú chcieť návratom riskovať svoju budúcnosť. Rovnako je to v Iraku,“ zhodnotil arcibiskup situáciu najťažšie skúšaných krajín Blízkeho východu.

Opísal aj nedávnu návštevu školy v Jordánsku, do ktorej chodia detskí utečenci z irackého Mosulu. „Pýtal som sa tamojších učiteľov: ´Aký študijný plán teraz používate? Iracký alebo jordánsky?´ Vybuchli smiechom a odvetili: ´Britský! Všetci sme na úteku...´.“

Blízkovýchodní kresťania majú podľa Pizzaballu veľké obavy o svoju budúcnosť. „Na druhej strane pri pohľade na históriu vidíme, že sme už v podobnej situácii na Blízkom východe boli. Mám na mysli to, čo sa stalo Arménom pred sto rokmi. Kresťanom boli spôsobené hlboké rany, ale – parafrázujúc apoštola Pavla – boli utláčaní a ponížení, no nevymizli.“

Súčasnú situáciu v regióne Pizzaballa vníma ako vojnový konflikt predovšetkým medzi moslimami, ktorý má nešťastné dôsledky pre kresťanov. Tí podľa neho majú pocit, že ich svet nenávidí.

„Kresťanom boli spôsobené hlboké rany, ale – parafrázujúc apoštola Pavla – boli utláčaní a ponížení, no nevymizli.“ Zdieľať

O utečencoch, ktorí prúdia do Európy, tvrdí, že by tam skôr či neskôr aj tak prišli. „Rozprávame sa o krajinách, kde je päťdesiat percent obyvateľov mladších ako 30 rokov a miera nezamestnanosti dosahuje závratnú výšku. Keď títo mladí ľudia sledujú Európu cez médiá, vidia Eldorádo,“ konštatuje Pizzaballa.

Na otázku, čo by mala Európa pre Blízky východ urobiť, odpovedal: „Možno je to príliš idealistické, ale myslím si, že by mala sprevádzať tieto krajiny v ich rozvoji a raste. Myslím Sýriu, Irak a Egypt, veľké krajiny, ktoré sú z ekonomického a sociálneho hľadiska imobilné.“

Popri prežívaných ťažkostiach Pizzaballa vyzdvihol pomoc a podporu, ktoré sa obyvateľom Sýrie a Iraku dostávajú. „Bolo by neférové, ak by som povedal, že sa cítime opustení. Hoci všetko môže byť vždy lepšie, musím povedať, že cirkev a Caritas Internationalis robia naozaj veľa,“ uzavrel apoštolský administrátor Jeruzalema.

Odporúčame

Tohoto papeže nám byl čert dlužnej

Tohoto papeže nám byl čert dlužnej

Papež František demoluje poslední pozůstatky světského majestátu papežství sám na sobě, aktivuje citovou stránku náboženské praxe, učí činorodé improvizaci uprostřed nastávajícího sociálního, kulturního, verbálního i myšlenkového chaosu, ale především sám zůstává věřícím člověkem.