Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
05. január 2017

Vedenie maltézskych rytierov sa zmieta v konflikte, zásah Vatikánu odmieta

Pápež František vymenoval špeciálnu komisiu, ktorá má riešiť spor medzi veľmajstrom a veľkým kancelárom maltézskych rytierov. Je to naša vnútorná záležitosť, odkázalo mu vedenie rádu.

Vedenie maltézskych rytierov sa zmieta v konflikte, zásah Vatikánu odmieta

Už celý mesiac sa vedenie starobylého rehoľného rádu maltézskych rytierov zmieta vo vnútornom spore. Dôvodom je neochota  Albrechta Freiherra von Boeselagera opustiť pozíciu veľkého kancelára, k čomu ho začiatkom decembra vyzval veľmajster Robert Matthew Festing.


Pápež František udeľuje požehnanie veľmajstrovi maltézskych rytierov Robertovi Matthewovi Festingovi počas audiencie v roku 2015. Foto - TASR/AP

Boeselager, ktorého pozícia vnútri rádu zodpovedá funkcii ministra vnútra a ministra zahraničných vecí, svoj odchod odmietol s tým, že vynútená rezignácia porušuje stanovy rehole.   

Situácia zašla tak ďaleko, že sa ju rozhodol riešiť až Vatikán. Pápež František pred Vianocami vymenoval päťčlennú komisiu, ktorá má preskúmať celú záležitosť.

Maltézsky rád však takýto postup považuje za neprijateľný. „Odvolanie veľkého kancelára je vnútornou záležitosťou vedenia rádu a spadá výlučne do jeho kompetencie,“ odkázali pápežovi predstavitelia rádu, ale zároveň mu vyjadrili svoju vernosť.

Dôvodom Boeselagerovho odvolania má byť nespokojnosť niektorých členov rádu s jeho pôsobením v programe maltézskej pomoci Mjanmarsku. Pred niekoľkými rokmi tam mali humanitárni pracovníci s tichým súhlasom Boeselagera rozdávať prezervatívy, aby sa ženy nenakazili vírusom HIV. Veľmajster rádu Festing však poprel, že by dôvodom odvolania mala byť táto záležitosť, ktorá už bola dávno vyriešená.

Podľa portálu Vatican Insider Boeselager poslal svojim priateľom email, v ktorom napísal, že sa stal obeťou falošných obvinení z toho, že je „liberálnym katolíkom neochotným akceptovať učenie cirkvi“.

Maltézsky rád, ktorého celý názov znie Zvrchovaný vojenský špitálny Rád sv. Jána z Jeruzalema, Rhodosu a Malty, je laický rehoľný rád s bohatou históriou siahajúcou až do 11. storočia. V súčasnosti sa venuje najmä charitatívnej činnosti po celom svete vrátane Slovenska. Jeho duchovným predstaveným je od roku 2014 americký kardinál a známy kritik pápeža Františka Raymond Leo Burke.

Inzercia

Odporúčame