Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
24. júl 2011

Pápežov brat Georg: Domov je pre mňa všade, kde stretávam svojho brata

Tlačové stredisko Svätej stolice oznámilo, že Georg Ratzinger, starší brat pápeža Benedikta XVI., pripravil knihu s názvom Môj brat pápež (Mein Bruder, der Papst). V mníchovskom vydavateľstve Herbig vyjde 12. septembra, krátko pred apoštolskou cestou Benedikta XVI. do Nemecka. Knihu, ktorá má 256 ...

Tlačové stredisko Svätej stolice oznámilo, že Georg Ratzinger, starší brat pápeža Benedikta XVI., pripravil knihu s názvom Môj brat pápež (Mein Bruder, der Papst). V mníchovskom vydavateľstve Herbig vyjde 12. septembra, krátko pred apoštolskou cestou Benedikta XVI. do Nemecka.

Knihu, ktorá má 256 strán doplnených 40 fotografiami, tvoria spomienky 87-ročného Georga Ratzingera, ktoré v jari vyrozprával nemeckému historikovi a novinárovi Michaelovi Hesemannovi. „Spomienky monsignora Ratzingera, osoby najbližšej pápežovi, siahajú do čias ich detstva, rozprávajú ako sa zrodilo kňazské povolanie Josepha Ratzingera v lone jeho rodiny a o nasledujúcich rokoch služby cirkvi až do obdobia jeho pontifikátu,“ píše sa vo vyhlásení tlačového strediska. „Kniha sa zameriava na hlboký vzťah oboch súrodencov, zatiaľ čo teologické či cirkevné a politické otázky hrajú len okrajovú rolu,“ dodáva Vatikánsky rozhlas.

S posledným žijúcim blízkym príbuzným Benedikta XVI. priniesol v januári tohto roku rozhovor aj mesačník Inside the Vatican. Pri príležitosti jeho 87. narodenín sa s ním porozprávala vatikanistka Angela Ambrogetti.

Aká je najstaršia spomienka na vášho „malého brata“?
To je ťažké povedať a spomenúť si. Mám málo spomienok na jeho narodenie. Boli sme malé deti a ja som dokonca ani nebol prítomný na jeho krste, pretože bol pokrstený okamžite po narodení. Ja a moja sestra sme nemohli ísť, lebo bolo chladno.
Potom toto malé dieťa prišlo do našich každodenných životov a ja som naozaj nevedel, čo s ním robiť, takým malým. Potom, keď sme vyrástli, boli z nás dvaja chlapci a často sme sa spoločne hrávali. Medzi naše najčastejšie hry patrili duchovné hry. Tie však boli len pre nás dvoch, naša sestra sa ich nemohla zúčastňovať. Slúžili sme „omšu“, používajúc ornát, ktorý pre nás urobila krajčírka našej matky.

Potom prišiel seminár, vášeň pre liturgiu, hudbu, štúdium...
Bol to plynulý vývoj. Od detstva sme žili s láskou k liturgii a pokračovalo to v seminári, avšak hudba nebola niečo pridané mimo liturgie. Patrili spolu k sebe.

Čo nasledovalo po vašej primičnej omši?
Počas troch rokov sme boli s bratom oddelení, pretože v roku 1947 Joseph odišiel do Mníchova. V roku 1950 sme sa znovu stretli vo Freisingu. Po jeho vysviacke, od novembra 1951 do októbra 1952, sme boli v Mníchove, v susediacich farnostiach – delil nás iba mestský park.
Joseph súhlasil s tým, aby sa stal profesorom v Bonne aj z rodinných dôvodov. V roku 1955 sa naši rodičia presťahovali spolu s ním do Freisingu. V roku 1956 sa k nim pridala aj naša sestra a keď som bol osamelý, vždy som navštívil rodinu vo Freisingu.

A keď sa stal biskupom a kardinálom?
Boli sme oddelení, kým Joseph bol v Bonne, Münsteri a Tübingene. Potom ku koncu sme žili spolu v Rezne, kde som dirigoval Domspatzen (Regensburger Domspatzen – spevácky zbor pri katedrále v Rezne, pozn. prekl.) a môj brat chodil na univerzitu. Neskôr sa stal biskupom Mníchova. Vzdialenosť nebola veľká, bol to skôr nedostatok času, ktorý nás oddeľoval, lebo Joseph bol ako biskup a kardinál veľmi zaneprázdnený.

Nasledoval odchod do Ríma...
Chodieval som do Ríma trikrát ročne. Najmä počas leta. Na Vianoce brat prichádzal ku mne, do svojho domu v Pentlingu, ktorý bol pre neho dôležitý, lebo to bol jeho domov. Ale predovšetkým to boli pravidelné schôdzky, keď sme sa stretávali na sviatok Nanebovstúpenia, kedy si môj brat prišiel oddýchnuť a ostal pár dní v Pentlingu. V auguste sme chodili na dovolenky spoločne do Bad Hofgasteinu, do Brixenu, Linzu...

Ako vás pápež víta v Ríme? Je to nejaký špeciálny rituál?
Je to vždy veľmi slávnostné a dôstojné, keď vystupujem z lietadla. Na letisku je auto, ktoré čaká pri lietadle spolu s policajnými autami. Všetko je veľmi milé a ja môžem nastúpiť do auta a oni ma odtiaľ odvezú. Keď pomyslím na všetkých tých, ktorí musia používať verejnú dopravu a majú problémy s batožinou, zatiaľ čo ja prichádzam dôstojne...
Je to vždy radostné, zvítať sa s Memores (Memores Domini – členovia tzv. pápežskej rodiny, ktorí sa starajú o jeho domácnosť, pozn. prekl.), sekretármi... Potom idem navštíviť brata do jeho izby. Hovoríme o Rezne, susedoch, ľuďoch, ktorých poznáme už dlhý čas, jeho obľúbených študentoch. Domov je pre mňa všade, kde stretávam svojho brata. Cítim, že tu sa pápežská rodina stáva aj mojou rodinou.

Aké to bolo, keď ste sa dozvedeli, že váš brat sa stal pápežom?
Počas konkláve som si nemyslel, že môj brat by sa mohol stať pápežom. Ostatní ľudia sa ma vypytovali, ale ja som bol vždy presvedčený, že to nie je možné, lebo je príliš starý. Potom, keď ku mne prišla tá správa, moja prvá reakcia bol zármutok, pretože som sa obával, že pápež tým príde o svoje súkromie a osobný život. Nikdy by som si nebol pomyslel, že môžete udržiavať veľmi blízky vzťah s pápežom a stretnúť ho ako ja teraz.

Inzercia

Aká je najčastejšia myšlienka, ktorá sa spája s vaším bratom?
Každé ráno dúfam, že bude mať toľko zdravia a sily, koľko potrebuje pri uskutočňovaní svojho poslania.

Poďme späť k hudbe: hrávate spolu ešte teraz?
Spolu nie, pretože už nemôžem čítať noty, hrám iba spamäti.

A štvorručne?
Hrávali sme tak, keď sme boli mladí, ale teraz už veľmi nie.

Kardinál Ratzinger hrajúci na klavíri

Je pápež klavirista?
Má istotne veľa talentu, ktorý však nemohol príliš rozvíjať, keďže venoval veľa času knihám.

Máte 87 rokov, vaše oči sú už unavené, ale stále máte entuziazmus mladého človeka, keď prichádza reč na hudbu...
Je dôležité hovoriť o hudbe, najmä o sakrálnej hudbe. Cirkevná hudba dáva príležitosť tým, ktorí žijú v malých mestách, aby mali prvý kontakt s hudbou ako takou. Neraz prvý hudobný poznatok je práve vďaka sakrálnej hudbe. Hudba robí posvätnú liturgiu veselšou a interaktívnejšou, a tak vo všeobecnosti omnoho krajšou, a to je veľká hodnota.

Preložil a skrátil Marián Sekerák

Foto: radiovaticana.cz

Odporúčame

Nový filadelfský arcibiskup Chaput je známy aj na Slovensku

Nový filadelfský arcibiskup Chaput je známy aj na Slovensku

Od utorka majú dve americké diecézy nových biskupov. Zaujímavosťou je, že obaja patria do rehoľnej rodiny sv. Františka. Na čele Filadelfskej arcidiecézy vystriedal kardinála Justina Rigaliho doterajší denverský arcibiskup, kapucín Charles J. Chaput. Novým biskupom diecézy Savannah v štáte Georgia s...

Pápež zaslal hladujúcim Somálčanom 50 000 eur

Pápež zaslal hladujúcim Somálčanom 50 000 eur

Reakciou Svätej stolice na hladomor v Somálsku nie je len apel na medzinárodné spoločenstvo, ale aj zaslanie 50 000 eur. Ďalších 300 000 eur už zhromaždila aj katolícka Caritas Internationalis. „Na znak svojej blízkosti pápež zaslal prostredníctvom Pápežskej rady „Cor Unum“ prvú sumu vo výške 50...

VATIKÁNSKA SEDMA: Príde pápež na Slovensko?

VATIKÁNSKA SEDMA: Príde pápež na Slovensko?

V slovenských médiách sa nedávno objavili dohady, či na budúci rok Benedikt XVI. navštívi našu krajinu. „Náznaky, ktoré prichádzajú v diplomatickej pošte aj pánu prezidentovi, aj ministerstvu zahraničných vecí, aj nám, vysielajú pozitívne signály,“ citoval denník Pravda hovorcu KBS Jozefa Kováčika. ...