Rusko zakázalo činnosť jehovistov, považuje ich za extrémistov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rusko zakázalo činnosť jehovistov, považuje ich za extrémistov

Sídlo Jehovových svedkov na Slovensku sa nachádza v Bratislave - Krasňanoch. Foto - Pavol Rábara

Podľa ruských štátnych orgánov sú Jehovovi svedkovia extrémistickou organizáciou, ktorá ohrozuje bezpečnosť obyvateľov.

Najvyšší súd pred niekoľkými dňami zakázal pôsobenie náboženskej spoločnosti Jehovovi svedkovia na území Ruskej federácie. Vyhovel tak žiadosti ministerstva spravodlivosti, ktoré sa stotožnilo so stanoviskom moskovského mestského súdu, že jehovisti sú extrémistickou organizáciou. Informoval o tom Moscow Times.

Nariadenie sa dotkne viac ako 170-tisíc ruských jehovistov. Prídu nielen o svoje ústredie a takmer 400 budov po celej krajine, ale aj o všetok majetok organizácie, ktorý prepadne v prospech štátu. Jehovovi svedkovia sa proti rozhodnutiu odvolali, ale neúspešne.

Ruské orgány podľa TASR už predtým zatvorili osem lokálnych pobočiek jehovistov na základe tvrdení o šírení extrémizmu. Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Svetlana Borisovová ich dokonca označila za bezpečnostnú hrozbu. Poukázala pri tom aj na šírenie časopisu Strážna veža, ktorú ruské úrady zaradili medzi extrémistickú literatúru. Problém vidí aj v zákaze transfúzie krvi, ktorú jehovisti odmietajú.

„To, čo sledujeme, je návrat k najväčšiemu útlaku, ktorý vykonával sovietsky režim v Rusku v minulom storočí,“ vyhlásil Lorcan Price z organizácie Aliance Defending Freedom. „Je skľučujúce konštatovať, že sa to deje znovu. Pre kresťanov a náboženské menšiny v Rusku je to hrozné obdobie.“

Prečítajte si aj
Putin schválil kontroverzný zákon: Žiadna evanjelizácia mimo kostolov Zdieľať

Podľa sociológa Massima Introvigneho z talianskeho Študijného centra pre nové náboženstvá (CESNUR) je prijaté opatrenie „ťažkým atentátom na náboženskú slobodu“. Dôvody zákazu označil za smiešne a vyjadril obavu, že podobný osud čaká aj ďalšie náboženské organizácie pôsobiace v Rusku. „Bez náboženskej slobody nemôže existovať demokracia,“ zdôraznil Introvigne.

Jehovovi svedkovia sú prví, ktorí intenzívne pocítili dosah balíka zákonov schválených oboma komorami ruského parlamentu a podpísaných prezidentom Vladimirom Putinom. S cieľom zabrániť šíreniu extrémizmu a terorizmu parlament zakázal akýkoľvek druh ohlasovania viery mimo bohoslužobných priestorov bez predošlého štátneho súhlasu.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo