Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
07. máj 2017

Do služieb pápeža vstúpili noví vojaci

Rady Pápežskej švajčiarskej gardy rozšírilo až 40 nováčikov.
Do služieb pápeža vstúpili noví vojaci

Členovia Pápežskej švajčiarskej gardy počas sobotnej slávnostnej ceremónie. Foto - facebbok/Guardia Svizzera Pontificia

Kým v roku 2015 pribudlo 32 a minulý rok dokonca len 23 nových členov Pápežskej švajčiarskej gardy, tento rok ich je až 40. Slávnostnú prísahu zložili ako zvyčajne 6. mája na Námestí sv. Damaza vo Vatikáne.

Každý z nich pri tomto akte položil ľavú ruku na štandardu a zdvihol pravicu s troma vztýčenými prstami odkazujúcimi na Najsvätejšiu trojicu. 

„Vaša prítomnosť v Cirkvi, vaša dôležitá služba vo Vatikáne je príležitosťou k rastu v odvážnych ,Kristových vojakov’,“ povedal nováčikom pápež František. "Pútnici a turisti, ktorí majú možnosť sa s vami stretnúť, zostávajú povzbudení, keď vo vás spoločne s charakteristikami, akými sú dekórum, presnosť a profesionálna vážnosť, objavujú tiež štedré kresťanské svedectvo a svätosť života. Nech je toto vašou prvou starosťou.“


Pápežská švajčiarska garda je nielen najmenšou, ale aj najkrajšou armádou na svete. Dôvodom je nielen známa pestrofarebná uniforma, ale aj sympatickí vojaci. Ich výber je naozaj dôkladný. Záujemca o dvojročnú službu v garde musí byť držiteľom švajčiarskeho pasu, mať výšku aspoň 174 centimetrov, menej ako 30 rokov, mať dobrý zdravotný stav a absolvovanú základnú vojenskú službu vo švajčiarskej armáde.

Okrem telesných kritérií sú stanovené aj ďalšie dôležité podmienky: byť katolíckeho vierovyznania a mať bezchybnú reputáciu. Do švajčiarskej gardy musia dokonca vstupovať ako slobodní a s prípadnou ženbou počkať, až kým nedosiahnu hodnosť desiatnika.

Dátum slávnostnej prísahy nových regrútov nie je náhodný. Práve 6. mája 1527 došlo k najznámejšej a zároveň najtragickejšej udalosti v dejinách gardy. Pri obrane pápeža Klementa VII. pred žoldniermi Karola V., ktorí plienili Rím, položilo život 147 gardistov. S pápežom sa v Anjelskom hrade, ktorý slúžil ako núdzový úkryt v časoch ohrozenia, zachránilo len 42 vojakov.

Inzercia


Ilustračné foto - TASR/AP

V minulosti bola švajčiarska garda viackrát rozpustená či reorganizovaná. K poslednej najvýraznejšej zmene došlo počas pontifikátu pápeža Pavla VI., ktorý začiatkom 70. rokov minulého storočia zrušil ostatné ozbrojené zložky Svätej stolice a ochranu pápeža a Apoštolského paláca zveril výhradne švajčiarskej garde. V čase uprázdneného apoštolského stolca (tzv. sede vacante) garda chráni kardinálsky zbor, ktorý dočasne vedie Katolícku cirkev ako kolektívny orgán.

V súčasnosti má garda 110 členov, ktorým od februára 2015 velí plukovník Christoph Graph. V tom istom roku uplynulo aj 100. výročie zavedenia súčasných uniforiem. Legenda síce hovorí, že autorom uniformy je slávny Michelangelo, ktorý ju mal zošiť zo 154 pruhov látky za 32 hodín. Skutočným „otcom“ uniformy je však Jules Repond, ktorý viedol gardu začiatkom 20. storočia. Vtedajší pápež Benedikt XV. dal veliteľovi súhlas pripraviť uniformu podľa modelu renesančného umelca Rafaela. Prvýkrát sa v nej gardisti objavili na prísahe 6. mája 1915. Mimo verejnej služby pestrofarebnú kombináciu strieda fádnejšia modro-čierna uniforma. 

Zaujímavosťou je, že švajčiarski gardisti navštívili už aj našu krajinu. Stalo sa tak v roku 2012, keď absolvovali púť po stopách sv. Martina.

Odporúčame

Melchitský patriarcha rezignoval

Melchitský patriarcha rezignoval

Pápež jeho rezignáciu prijal. Patriarcha je volený doživotne, avšak zo závažných dôvodov smie byť zosadený alebo môže z vlastného rozhodnutia ponúknuť synode a pápežovi svoju rezignáciu.