Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
12. máj 2017

Pápež František vo Fatime svätorečil deti, ktorým sa zjavila Panna Mária

Na slávnostnej kanonizácii sa zúčastnilo okolo 400-tisíc ľudí.
Pápež František vo Fatime svätorečil deti, ktorým sa zjavila Panna Mária

Pápež František sa modlí pri hrobe súrodencov Františka a Hyacinty v portugalskom pútnickom meste Fatima 13. mája 2017. Foto: TASR/AP

Pápež František vyhlásil za svätých Františka a Hyacintu Martových, ktorým sa pred sto rokmi zjavila Panna Mária. Hlava cirkvi tak urobila počas omše pred mariánskou svätyňou vo Fatime, na ktorej sa zúčastnilo podľa odhadov okolo 400-tisíc pútnikov.

Súrodencov Martových, ktorí zomreli ešte v roku 1918, resp. 1920, blahorečil Ján Pavol II. v roku 2000 na tom istom mieste. V súčasnosti prebieha aj proces blahorečenia sestry Lucie, ktorá zomrela v roku 2005.

„Nemohol som sem neprísť uctiť si Pannu a Matku a zveriť jej synov a dcéry. Pod jej plášťom sa nestratia, z jej ramien príde nádej a pokoj, ktorý potrebujú a ktorý vyprosujem všetkým svojim bratom a sestrám v krste i v ľudskosti, najmä chorým a znevýhodneným, väzneným a nezamestnaným, chudobným a opusteným,“ povedal pápež František v homílii. 

Po skončení omše nasledovala eucharistická adorácia, pri ktorej sa František prihovoril chorým. „Nepovažujte sa len za príjemcov charitatívnej solidarity, ale cíťte sa byť plne účastní na živote a poslaní Cirkvi. Vaša tichá prítomnosť, avšak výrečnejšia než mnoho slov, vaša modlitba, každodenná obeta vašich utrpení v jednote s utrpeniami Ježiša ukrižovaného za spásu sveta, trpezlivé, ba dokonca radostné prijatie vášho stavu sú duchovným zdrojom, odkazom pre každú kresťanskú komunitu. Nehanbite sa byť vzácnym pokladom Cirkvi.“

Návšteva Svätého Otca v Portugalsku trvala menej ako 30 hodín. Po spoločnom obede s portugalskými biskupmi pápež odletel popoludní späť do Ríma.Pápež František sa modlí pred sochou Panny Márie počas svätej omše v portugalskej Fatime. Foto – TASR/AP

Hlava cirkvi zavítala do Fatimy po už po šiestykrát

Pápež František prišiel do portugalského pútnického mesta Fatima v piatok podvečer, aby si pripomenul 100. výročie mariánskych zjavení. Panna Mária sa od 13. mája do 13. októbra 1917 na tomto mieste zjavovala trom malým deťom – Lucii, Františkovi a Hyacinte.

Inzercia

Po prílete na vojenskú leteckú základňu Monte Real neďaleko Fatimy sa stretol s portugalským prezidentom. Helikoptérou sa presunul na štadión vo Fatime, odkiaľ išiel papamobilom ku Bazilike Panny Márie Fatimskej, kde sa pomodlil v kaplnke zjavení pred obrazom Panny Márie. Po modlitbe daroval Panne Márii Fatimskej zlatú ružu. 

Vo večerných hodinách prišiel pápež ná námestie pred Bazilikou Panny Márie Ružencovej, kde ho čakali desaťtisíce pútnikov so zažatými sviecami. Po príchode zostúpil z papamobilu a námestie prešiel pešo, pričom sa osobne zdravil s veriacimi. Následne predniesol mariánsku modlitbu na tému milosrdenstva a požehnal sviece z Kaplnky zjavení.

„Panna Mária nie je svätý obrázok, ku ktorému sa chodí, aby sme dosiahli nejaké láskavosti za nízku cenu. Kiež by sa každý z nás stal spolu s Máriou znamením a sviatosťou milosrdenstva Boha, ktorý vždy odpúšťa, odpúšťa všetko,“ povedal pápež vo svojom príhovore, po ktorom sa s prítomnými pomodlil radostný ruženec vo viacerých jazykoch. 


Pápež František počas sviečkovej vigílie pred Kaplnkou zjavení. Foto – TASR/AP

Zaujímavosťou je, že vo Fatime sa František stretne aj s najstarším portugalským kňazom. Narodil sa štyri roky pred mariánskymi zjaveniami a dnes má 104 rokov.

Do Fatimy zavíta až okolo päť miliónov pútnikov. Ako prvý pápež tu pricestoval Pavol VI. v roku 1967. Po ňom Fatimu navštívil aj Ján Pavol II. (1982, 1991, 2000) a Benedikt XVI. (2010).

Odporúčame