Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
12. jún 2017

Drogové kartely ohrozujú kňazov viac ako Islamský štát

Počas uplynulých rokov sa obeťou mexických drogových kartelov stali desiatky zavraždených kňazov. Ďalších napadli alebo uniesli.
Drogové kartely ohrozujú kňazov viac ako Islamský štát

Vojaci eskortujú vodcu drogového kartelu Zetas Omara Trevina Moralesa po jeho zatknutí v roku 2015. Foto - TASR/AP

Minulý mesiac Mexikom otriasol prípad kňaza, ktorého dobodali priamo počas slávenia bohoslužby pred očami množstva veriacich a turistov. Stalo sa to v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie, ktorá sa nachádza v hlavnom meste Mexiko a je najväčším chrámom v celej Latinskej Amerike.

Útočník, ktorým bol 28-ročný Američan John Rock Schild, sa pokúsil nožom zasiahnuť do krku 55-ročného kňaza Miguela Angela Machorru. Duchovnému sa podarilo smrteľnému bodnutiu vyhnúť, ale aj tak utrpel vážne bodné zranenia. Útočníka napokon spacifikovali samotní návštevníci chrámu.

Najviac zabitých po Sýrii

Aj keď dôvody tohto útoku stále nie sú známe, ilustrujú situáciu, v ktorej sa nachádzajú mexickí kňazi. Zo správy Medzinárodného inštitútu strategických štúdií v Londýne (IISS), ktorá sa venuje prebiehajúcim ozbrojeným konfliktom vo svete, vyplýva, že aj keď v Mexiku oficiálne neprebieha vojnový konflikt, krajina je de facto vo vojnovom stave. Po Sýrii tu v uplynulom roku došlo k najvyššiemu počtu násilných usmrtení, ktoré sa zastavili až na počte 26-tisíc. Dokonca aj Irak skončil až za Mexikom na treťom mieste.

Prečítajte si aj
Mexiko: Exorcisti sa pokúsili vyhnať diabla z krajiny Zdieľať

Jedným z hlavných dôvodov krvavého násilia v Mexiku je vyčíňanie drogových kartelov. Medzi obeťami je aj niekoľko desiatok kňazov a takisto novinárov, ktorí sa otvorene postavili mafii. Za posledné štyri roky násilne zahynulo 17 kňazov, od roku 2006 je ich takmer štyridsať. Po roku 2000 zahynulo aj osemdesiat novinárov, len v tomto roku ich bolo už šesť. Posledným prípadom je vražda známeho novinára Javiera Valdeza Cárdenasa z denníka La Jornada, ktorého zabili len deň pred dobodaním kňaza v mexickej katedrále.

„Štatisticky sme najnebezpečnejšou krajinou na vykonávanie duchovnej služby. Je to horšie ako v krajinách čeliacich radikálom z ISIS alebo náboženskému prenasledovaniu kresťanov,“ hovorí kňaz Hugo Valdemar Romero, ktorý je hovorcom arcidiecézy Mexico City. Dodáva, že reálne čísla sú ešte horšie, keďže mnoho prípadov sa do oficiálnych štatistík ani nedostalo. Latinskoamerická krajina pritom patrí medzi najkatolíckejšie krajiny na svete – ku katolíckej cirkvi sa hlási viac ako 80 percent obyvateľstva.


Kňaz Alejandro Solalinde, za ktorého hlavu vypísal drogový kartel Zetas odmenu milión dolárov. Foto – Profimedia/El Universal/Edwin Hernandez

„Každý rok prichádzajú o život dvaja, traja či štyria kňazi,“ povedal po vlaňajšej vražde dvoch mexických kňazov novinár Andres Beltramo. Telá Aleja Nabora Jimenéza Juáreza a Josého Alfreda Suáreza de la Cruz, ktorí pastoračne pôsobili vo východomexickom štáte Veracruz, našli pohodené pri ceste deň po ich únose. Obaja boli zviazaní, zbití a niekoľkonásobne postrelení.

Inzercia

Medzi zavraždenými je aj kardinál

Menia sa mená obetí, ale scenár je vždy ten istý, napísal portál Vatican Insider, podľa ktorého je únos takmer vždy predzvesťou nájdenia mŕtveho tela. Drogové kartely sú pritom prerastené nielen so štátnou správou či bezpečnostnými zložkami, ale aj s médiami. Vraždy kňazov sú tak neraz verejne spájané s ich údajnou pedofíliou či závislosťou od hracích automatov.

Klamlivé informácie dlho kolovali aj o kardinálovi Juanovi Jesúsovi Posadasovi Ocampovi, ktorý stál na čele arcidiecézy Guadalajara na prelome 80. a 90. rokov. Keď ho 24. mája 1993 zastrelili na letisku, začali sa šíriť informácie, že si ho kriminálnici pomýlili s inou osobou. Až neskôr vyšlo na povrch, že vražda bola objednávkou mafie.  

Prečítajte si aj
František pobúril Mexičanov. Varuje pred mexikanizáciou Zdieľať

Novinár Beltramo vysvetľuje, že obeťou sú často kňazi, ktorí pracujú v najchudobnejších a najohrozenejších oblastiach. Ľudia ich chodia prosiť o pomoc, rozprávajú im svoje životné príbehy a takto sa dostávajú k nebezpečným informáciám. V niektorých prípadoch kňazi neostanú len pri praktickej pomoci núdznym, ale proti drogovým kartelom začnú otvorene vystupovať aj z kazateľnice a stanú sa verejnými cieľmi.

Príkladom je 72-ročný Alejandro Solalinde, za ktorého zabitie vypísal jeden z najnebezpečnejších kartelov Zetas odmenu milión dolárov. V polovici mája sa vo Vatikáne stretol s pápežom Františkom, ktorý ocenil jeho odvahu. Kňaz, ktorý bol nominovaný aj na Nobelovu cenu za mier, pred desiatimi rokmi založil združenie Hermanos en el Camino (Bratia na ceste). Poskytuje pomoc najmä ľuďom z najchudobnejších častí Mexika, ktorí sa na ceste za lepším životom dostávajú do rúk mafie a končia ako narkomani či prostitútky.    

„Viem, že môj život nie je v rukách kriminálnikov ani skorumpovaných politikov, ale v Božích rukách. Láska je silnejšia ako strach,“ vyznáva mexický kňaz, ktorý je v hľadáčiku miestnej mafie.

Odporúčame