Na Islande posvätili kostol zo slovenského dreva (fotogaléria)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Na Islande posvätili kostol zo slovenského dreva (fotogaléria)

Diecézny biskup Reykjavíku Dávid Tencer, ktorý pochádza zo Slovenska, v nedeľu posvätil nový katolícky kostol. Miestu farnosť spravuje trojica slovenských kapucínov.

Nový kostol v Reydarfjördure má tvar františkánskeho kríža sv. Damiána a je vysoký 12 metrov. Postavili ho v Hriňovej z dreva z Podpoľania. Následne ho rozobrali a previezli na Island. Drevený kostolík je na Islande unikátom, pretože drevo je na tomto kamenistom ostrove vzácne. 

„Museli by sme sem doviezť surové drevo a aj odborníkov, lebo Islanďania s tým nevedia robiť. Takýto dom alebo kostol nenájdete na Islande ani jeden,“ vysvetlil biskup Tencer dôvod, prečo kostol skonštruovali na Slovensku.

Posviacky sa zúčastnil aj slovenský premiér Robert Fico s ministrami Miroslavom Lajčákom a Petrom Kažimírom, ktorí boli v týchto dňoch na oficiálnej návšteve Islandu.

Prečítajte si aj
Slováci majú nového biskupa. Na Islande Zdieľať

Vo farnosti Reydarfjördur, ktorú spravuje trojica slovenských kapucínov pod vedením Petra Kováčika, v minulosti pôsobil aj Tencer. „Keď som začínal, bohoslužby bývali u niekoho doma, napríklad v obývačke. Keď bola komunita už väčšia, tak som slúžil aj v rybárskej továrni, v budove Červeného kríža či evanjelických kostoloch,“ zaspomínal si Tencer. 

Neskôr katolíci v Reydarfjördure kúpili dom a z priestorov, kde predtým jeden z miestnych obyvateľov choval kurence, urobili kaplnku a spoločenské priestory. Nový kostol postavili v susedstve tohto domu.

Prví katolícki misionári sa na Islande objavili už v 10. storočí. V súčasnosti je na ostrove desaťkrát viac krstov ako pohrebov, takže počet katolíkov neustále stúpa. Z 320-tisíc obyvateľov Islandu sa ku katolicizmu hlási približne 13-tisíc ľudí, čo predstavuje 3,5 percenta obyvateľstva. Ide o najvyšší podiel katolíckeho obyvateľstva spomedzi škandinávskych krajín.

„Katolícka komunita nie je veľmi veľká a v tom je jej čaro. Veľmi veľa z mojich diecézanov poznám osobne,“ uviedol slovenský biskup, ktorý pripomenul, že až do začiatku 20. storočia platil zákon, podľa ktorého sa Islanďan nesmel stať katolíkom. Na druhej strane katolíci nemuseli čeliť kravavým prenasledovaniam. „Na Islande napríklad nemáme ani jedného novodobého katolíckeho mučeníka pre vieru,“ zdôraznil Tencer.

Biskup Reykjavíku je zároveň členom sedemčlennej biskupskej konferencie škandinávskych krajín (Dánska, Grónska, Fínska, Islandu, Nórska a Švédska). Jediným pápežom, ktorý navštívil Island, bol Ján Pavol II. v roku 1989.

Foto - TASR/Jaroslav Bublinec

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo