Ideálny hierarcha? Kreatívny konzervatívec

Benedikt XVI. má vo výbere nových cirkevných prelátov jasno – najvhodnejšími sú kreatívni konzervatívci typu Ouellet, Scola, Chaput či Budzik.

Kým pred niekoľkými rokmi bolo možné cirkevných hierarchov deliť približne na konzervatívcov a progresívcov, dnes je podobné škatuľkovanie omnoho zložitejšie, myslí si vatikanista denníka Il Foglio Paolo Rodari. Dôvod? Benedikt XVI. začal do funkcií menovať novú generáciu lídrov, tzv. kreatívnych konzervatívcov. „Ide o termín, ktorý sa presadil v USA. Označuje novú garnitúru biskupov, ktorí sú konzervatívni, pretože sú oddaní učeniu cirkvi, ale zároveň sú kreatívni, pretože sú schopní vštepiť toto učenie do modernej doby bez nejakých ústupkov,“ vysvetľuje Giacomo Galeazzi z portálu Vatican Insider.

Otcom nového termínu je americký vatikanista John Allen, Jr., ktorý ním označil nového filadelfijského arcibiskupa Charlesa Chaputa menovaného Benediktom XVI. v júli 2011. Podľa Galeazziho biskupi takéhoto razenia pribúdajú po celom svete: Angelo Scola v Miláne, André Joseph Léonard v Bruseli, Timothy Dolan v New Yorku, Vincent Nichols vo Westminsteri, Fernando Natalio Chomalí Garib v Concepción (Čile), Stanisław Budzik v Lubline... Najdôležitejším menom je však Marc Ouellet (na obr. hore), ktorého Benedikt XVI. povolal z kanadského Québecu do čela vatikánskej Kongregácie pre biskupov a zveril mu túto agendu.

„Kreatívni konzervatívci“ sú najviditeľnejší v USA. Nielen preto, že ich Benedikt XVI. menoval do najdôležitejších miest a presadili sa v miestnej biskupskej konferencii, ktorej od roku 2010 šéfuje kardinál Dolan, ale aj preto, že prezident Barack Obama im dáva dostatok podnetov k verejnej kritike jeho rozhodnutí. Okrem spomenutých amerických arcibiskupov patria do tejto skupiny aj Donald Wuerl (Washington), Daniel DiNardo (Galveston – Houston) či José Gómez (Los Angeles).

Práve posledné meno rezonuje v americkej spoločnosti stále hlasnejšie. Vatikanista Galeazzi ho označil priamo za lídra amerických „kreatívnych konzervatívcov“. Už jeho meno naznačuje hispánsky, konkrétne mexický pôvod. Šesťdesiatročný arcibiskup je členom hnutia Opus Dei a ako pomocný biskup začínal v Denveri práve pri spomínanom Chaputovi. V roku 2010 ho pápež menoval za biskupa – koadjútora v Los Angeles, kde minulý rok vystriedal kardinála Rogera Mahonyho, považovaného za jedného z najliberálnejších amerických biskupov. Zdedil po ňom nielen arcidiecézu, ktorá obetiam sexuálnych deliktov kňazov vypláca obrovské finančné čiastky (Mahony na odškodnom vyplatil už 600 miliónov dolárov a musel predať časť nehnuteľného majetku diecézy), ale aj pomocného biskupa Gabina Zavalu, ktorý nedávno abdikoval po tom, čo priznal, že je otcom dvoch detí.

Okrem toho, že Benedikt XVI. poslal Gómeza do Los Angeles urobiť poriadok, spolieha sa naňho aj pri presadzovaní ochrany života a obrane náboženskej slobody americkej cirkvi. Práve on a kardinál Dolan patria k hlavným kritikom snahy Obamovej administratívy vnútiť katolíckym inštitúciám preplácanie antikoncepcie, sterilizácie a potratov svojím zamestnancom (viac k tejto téme nájdete v najbližšom vydaní týždenníka .týždeň). Vzhľadom na svoj významný vplyv v hispánskej komunite (patrí k zakladajúcim členom Katolíckej asociácie latinskoamerických lídrov a v roku 2005 ho časopis Time zaradil medzi 25 najvplyvnejších amerických Hispáncov), z ktorej 68 % sa hlási ku katolicizmu, môže urobiť Obamovi škrt pri získavaní tejto dôležitej voličskej skupiny.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org, la-archdiocese.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo