Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
17. 07. 2017, 14:40

Z bývalého futbalistu Manchesteru United sa stal dominikánsky kňaz

Pred pohodlným životom bývalý severoírsky reprezentant vo futbale Philip Mulryne uprednostnil rehoľnú chudobu, čistotu a poslušnosť.

Z bývalého futbalistu Manchesteru United sa stal dominikánsky kňaz

Futbalová kariéra rodáka z Belfastu sa začala vo farskom futbalovom tíme, kde si ho všimol jeden zo športových skautov slávneho Manchestru United. Štrnásťročný Philip Mulryne ho zaujal natoľko, že mu ponúkol pôsobenie v manchesterskej futbalovej akadémii.


Philip Mulryne vymenil futbalový dres za rehoľný habit. Foto – Flickr/HocVien DaminhVN

V roku 1997 sa 19-ročnému hráčovi splnilo to, o čom iní mladí hráči iba snívali – v zápase Premier League nastúpil v tíme sira Alexa Fergusona po boku futbalovej superstar Davida Beckhama.

V nabitom kádri tímu z Old Trafford sa však Mulrynovi nepodarilo presadiť, a tak prestúpil do druholigového Norwich City, za ktorý odohral 120 zápasov a strelil 15 gólov. Mužstvu tak pomohol k postupu do Premier League.

Svojimi výkonmi si severoírsky mladík vyslúžil aj miesto v reprezentácii. V národnom tíme odohral 27 zápasov a strelil tri góly. Jeho reprezentačná kariéra sa však skončila neslávne – pre flámovanie počas reprezentačného zrazu ho tréner vylúčil z mužstva.

Napriek incidentu Philip Mulryne prežíval úspešné obdobie. Zarábal viac ako pol milióna libier ročne a istý čas chodil so známou modelkou Nicole Chapmanovou. Časom ale začali pribúdať zranenia, ktoré pribrzdili jeho športovú kariéru. Sebavedomý futbalista sa tak nečakane ocitol pred otázkou, čo ďalej so životom.

Postupne opustil maniere športovej hviezdy a začal sa venovať bezdomovcom. V roku 2009 odišiel do Ríma, kde začal študovať v Pápežskom írskom kolégiu. Tri roky nato vstúpil do dominikánskeho noviciátu v meste Cork.

„Bol to úplný šok,“ spomína spoluhráč Paul McVeigh na chvíľu, keď sa dozvedel, že jeho kamarát vstúpil do kláštora. Vedel síce o jeho vnútornej premene, no s takýmto radikálnym krokom nepočítal.

Bývalý športovec zrazu získal nové životné ciele. „Odovzdať sa úplne Bohu cez povolanie, mať ho za príklad napriek našim chybám a slabostiam, dôverovať mu a nechať ho pretvárať nás svojou milosťou a odovzdávať tak radosť každému, koho stretneme,“ povedal Mulryne minulý rok po zložení rehoľných sľubov a diakonskej vysviacke.


Pozrite si krátky videozostrih z kňazskej vysviacky Philipa Murlyna. 

Začiatkom júla Mulryne prijal z rúk arcibiskupa Josepha Augustina Di Noia kňazskú vysviacku. „Tvoja skúsenosť športovca ti pomohla v príprave na tento moment. Poznáš zmysel tvrdej práce k dosiahnutiu cieľa. Teraz je tým cieľom Kristus,“ povedal v homílii dominikánsky arcibiskup, ktorý pôsobí vo vatikánskej Kongregácii pre náuku viery.

„Je to skutočne tajomstvo, ktoré nie je možné opísať stručnými slovami. Každé povolanie, rozhodne to kňazské, je ozajstným volaním, ktoré je náročné vysvetliť,“ uviedol 39-ročný novokňaz pre BBC.

„Ako chlapec som chcel byť futbalistom a mal som šťastie, že som to mohol skúsiť. Toto je nová kapitola môjho života a verím, že mnoho darov a hodnôt z futbalového sveta mi pomôže v kňazstve a budem schopný hovoriť ľuďom o svojej skúsenosti,“ dodal čerstvý novokňaz.

Odporúčame

Vatikán zakročil proti liturgickým prešľapom

Vatikán zakročil proti liturgickým prešľapom

Hostie nesmú obsahovať ovocie ani cukor, liturgické víno nemožno nahrádzať pivom. Povolené je len použitie muštu. Kardinál Sarah, ktorý vo Vatikáne zodpovedá za liturgiu, vyzval biskupov, aby dohliadali na kvalitu chleba a vína používaného pri omšiach.