Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
12. september 2017

O čom bola pápežova návšteva Kolumbie

Pápež František sa málokedy zdrží v jednej krajine tak dlho ako naposledy v Kolumbii. Už začiatkom budúceho roka sa pritom do Latinskej Ameriky vyberie opäť.
O čom bola pápežova návšteva Kolumbie

Bývalý bojovník ľavicových povstalcov Juan Carlos Murcia zdraví pápeža Františka počas liturgie zmierenia v kolumbijskom meste Villavicencia. Foto - TASR/AP

Bola to jedna z najemotívnejších scén 20. zahraničnej apoštolskej cesty pápeža Františka. V parku Las Malocas v polmiliónovom kolumbijskom meste Villavicencio pred neho postupne predstúpili štyria ľudia.

Pastora Mira, ktorej dcéru a syna zabili členovia povstaleckých geríl. Luz Dary Landazuri, ktorú spolu s jej dcérou zranila bomba odpálená povstalcami. Za nimi nasledovali Deisy Sánchez a Juan Carlos Murcia, ktorí sa už ako 16-roční stali bojovníkmi protivládnych ľavicových geríl.

Počas piatkovej modlitby za národné zmierenie sa tak obete teroru ocitli tvárou v tvár vinníkom, ktorí spôsobili ich utrpenie.

Pódiu, na ktorom k stretnutiu došlo, dominovalo torzo ukrižovaného Ježiša bez rúk a nôh ako pripomienka na masaker z roku 2002, počas ktorého bojovníci Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC) v meste Bojayá zavraždili stovku ľudí ukrytých v miestnom kostole.  

Celkovo bolo v rokoch 1964 – 2016, kedy došlo k uzatvoreniu mierovej dohody medzi vládou a FARC, zabitých 218-tisíc osôb, väčšinou civilistov.

„Násilie plodí ďalšie násilie, nenávisť plodí ďalšiu nenávisť a smrť ďalšiu smrť. Musíme rozlámať túto reťaz, ktorá sa zdá byť nezvrátiteľnou, a toto je možné jedine prostredníctvom odpustenia a konkrétneho zmierenia,“ vyzval Kolumbijčanov František, ktorý je po Pavlovi VI. (1968) a Jánovi Pavlovi II. (1986) tretím pápežom, ktorý zavítal do tejto krajiny. Už v minulosti ju pritom navštívil ako kňaz a biskup.

„Kolumbia, otvor svoje srdce Božieho ľudu a nechaj sa zmieriť. Nemaj strach z pravdy, ani zo spravodlivosti. Drahí Kolumbijčania: nemajte strach prosiť o odpustenie a ponúknuť ho. Nebráňte sa zmiereniu, ktoré vám dáva vzájomne sa zblížiť, opäť sa stať bratmi a prekonať nepriateľstvá. Je čas uzdravovať rany, klásť mosty, uhládzať rozdiely. Je čas uhasiť nenávisť, zrieknuť sa pomsty a otvoriť sa spolunažívaniu založenému na spravodlivosti, na pravde a na vytváraní autentickej kultúry bratského stretnutia,“ pokračovala hlava katolíckej cirkvi v rozhodnom apely.

Práve zmierenie a budovanie mieru boli hlavnými motívmi pápežovej cesty s príznačným mottom Urobme prvý krok. Nie náhodou v ten istý deň František blahorečil biskupa Jesúsa Emilia Jaramilla, ktorého v roku 1989 zavraždili ľavicoví povstalci z Národnej oslobodzovacej armády, a kňaza Pedra Maríu Ramíreza Ramosa, ktorý položil život za vieru v roku 1948.


Pápež František celebruje svätú sobotnú omšu v v kolumbijskom Medellíne. Foto - TASR/AP

Inzercia

Polstoročie bojov povstalcov s vládnymi jednotkami nie sú pritom jedinou škvrnou v dejinách Kolumbie. Pápež František okrem hlavného mesta Bogota, Villavicencia a trojmiliónového Medellínu, zavítal aj do Cartageny. Práve tu v 16. a 17. storočí prekvital obchod s otrokmi, ktorých španielski kolonizátori dovážali z Afriky. Na tomto mieste sa v roku 1810 odohral rozhodujúci boj za nezávislosť Kolumbie od Španielska.

V tomto meste pôsobil aj jezuitský misionár Peter Claver (1580 – 1654), pôvodom zo Španielska, ktorý do dejín vošiel pod pomenovaním „apoštol otrokov“ a dnes je patrónom celej Kolumbie. Pripomienkou jeho boja za ľudské práve otrokov sú viaceré kolumbijské ľudskoprávne organizácie, ktoré sídlia v tomto meste. Vo Svätyni svätého Petra Clavera sa pápež František pred hrobom svätca pomodlil s troma stovkami predstaviteľov afroamerickej komunity.

Počas omše v Cartagene sa František dotkol aj tretej kolumbijskej rany – obchodu s drogami. „Odsudzujem s rozhodnosťou túto pliagu, ktorá vyhasila toľké životy a je podporovaná a živená ľuďmi bez škrupúľ,“ vyhlásil pápež počas omše, ktorej sa zúčastnilo pol milióna ľudí.

„Nebojte sa jasne zdvihnúť hlas, aby ste všetkým pripomenuli, že spoločnosť, ktorá sa nechá zviesť ilúziou obchodovania s drogami, privádza seba samú do morálnej metastázy, ktorá obchoduje s peklom a všade zasieva skazenosť, a súčasne kŕmi daňové raje,“ vyzval František už v prvý deň návštevy aj kolumbijských biskupov.


Krv na oblečení pápeža Františka po tom, čo si v papamobile udrel tvár. Foto - TASR/AP

Počas cesty papamobilom ulicami Cartageny došlo aj k menšiemu incidentu, keď sa pápež tvárou udrel o konštrukciu auta, takže musel absolvovať lekárske ošetrenie. Na tvári mu však ostala výrazná podliatina.

Po Brazílii (2013), Ekvádore, Bolívii a Paraguaji (2015), Kube (2015) a Mexiku (2016) je Kolumbia nateraz poslednou latinskoamerickou krajinou, do ktorej zavítala súčasná hlava cirkvi. Ale nie nadlho. Už v januári sa pápež František vyberie do Čile a Peru.

Z príhovorov a homílii pápeža Františka v Kolumbii​​

„Nemôžeme byť ako kresťania tými, čo neustále zdvíhajú ceduľu ,zákaz vstupu´, ani nesmieme považovať tento priestor za naše súkromné vlastníctvo, prisvojujúc si niečo, čo vôbec nie je naše. Cirkev nie je naša, bratia, je Božia; on je pánom chrámu i žatvy; pre všetkých je tu miesto, všetci sú pozvaní, aby si tu a medzi nami našli svoju obživu. Všetci. A ten, ktorý pripravil svadbu pre svojho syna, posiela pozývať všetkých: zdravých i chorých, dobrých i zlých. Všetkých.“ (Homília počas omše v Medellíne, 9.9.2017)​

„Ide o to, aby ste každý deň pracovali v teréne; tam, kde žije Boží ľud, ktorý vám bol zverený. Nie je pre nás prípustné, aby sme sa nechali paralyzovať klimatizáciou kancelárií, štatistikami a abstraktnými stratégiami. Je nevyhnutné obrátiť sa na človeka v jeho konkrétnej situácii... Misia sa realizuje zblízka.“ (Príhovor k výkonnému výboru Rady latinskoamerických episkopátov, Bogota, 7.9.2017)

„Nemerajte sa metrom tých, ktorí by chceli, aby ste boli iba kastou funkcionárov, ohnutých pod diktatúrou prítomnosti. Vždy majte pohľad upretý na večnosť Toho, ktorý si vás vybral, pripravení prijať rozhodujúci súd z jeho úst.“ (Príhovor k biskupom, Bogota, 7.9.2011)

„,Kde je tvoj brat?´ (Gn 4,9). Je to otázka, ktorú nemožno umlčať; ani ten, čo ju počuje, nemôže urobiť nič iné, ako len sklopiť zrak, zmätene, a v zahanbení koktať o tom, že svojho brata predal, možno za cenu niekoľkých dávok omamnej látky, alebo z dôvodu pomýleného chápania štátneho záujmu, alebo z falošnej predstavy, že účel svätí prostriedky.“ (Príhovor k biskupom, Bogota, 7.9.2011)

„Nemajte obavu z budúcnosti! Majte odvahu snívať o veľkých veciach! K takémuto veľkému snu vás chcem dnes pozvať. Prosím, nerobte malé veci, nie: leťte vysoko a snívajte o veľkých veciach! (...) Mladí, snívajte, hýbte sa, riskujte, hľaďte na život s novým úsmevom, kráčajte vpred! Nemajte strach!“ (Príhovor k mladým, Bogota, 7.9.2017)

„Občanov si v ich slobode treba vážiť a treba ich chrániť stabilným poriadkom. Nie zákon silnejšieho, ale sila zákona schváleného všetkými je tým, čo zabezpečuje spolužitie v mieri. (...) Posvätný rešpekt k ľudskému životu, najmä k tomu najslabšiemu a bezbrannému, je uholným kameňom pri budovaní spoločnosti oslobodenej od násilia.“ (Príhovor k politickým a spoločenským predstaviteľom, Bogota, 7.9.2017)

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Príležitosti na lásku

Príležitosti na lásku

Aj keby si nič nepovedal, už tvoja prítomnosť v živote iného človeka je skutkom lásky. Píše Milan Bubák v pokračovaní svojho cyklu o láske.