Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
17. september 2017

Pražskí poslanci zamietli obnovenie Mariánskeho stĺpa

Rekonštruovaný stĺp je už takmer hotový. Financovaný bol zo súkromných financií pomocou verejnej zbierky.
Pražskí poslanci zamietli obnovenie Mariánskeho stĺpa

Vizualizácia obnoveného Mariánskeho stĺpa, zdroj: marianskysloup.cz

Zastupiteľstvo hlavného mesta Prahy vo štvrtok 14. septembra zamietlo osadenie Mariánskeho stĺpa na Staromestské námestie v Prahe. Vzalo tak späť svoj pôvodný súhlas s umiestnením stĺpa, ktoré už odobrili aj odbor pamiatkovej starostlivosti a v júni tohto roku aj stavebný odbor Prahy 1.

Rozhodnutie zamietajúce osadenie sformuloval Matěj Stropnický (poslanec za Trojkoalíciu, Stranu zelených), za uznesenie hlasovalo 37 poslancov zastupiteľstva (zelení, piráti, komunisti, ČSSD a ANO) z celkovo 65. Obnovenie stĺpa naopak podporili poslanci za TOP09, ODS, KDU-ČSL a nezávislí.

Mariánsky stĺp bol postavený v roku 1650 ako prejav vďaky za úspešnú obranu Prahy pred švédskymi vojskami. Vyhotovil ho Jan Jiří Bendl, ktorý je považovaný za najvýznamnejšieho českého sochára z obdobia baroka. V novembri 1918 stĺp strhol a zničil revolučný dav počas osláv rozpadu Rakúsko-uhorskej monarchie a vzniku Československej republiky. V stĺpe dodnes viaceré skupiny obyvateľstva vidia symbol habsburskej monarchie a rekatolizácie, ktorá nastala po porážke na Bielej hore v roku 1620.

K téme:
Na pražské Staromestské námestie sa môže vrátiť Mariánsky stĺp Zdieľať

Takmer všetky časti stĺpa už zhotovil sochár Petr Váňa, ktorý verí, že dielo môže byť nádejou na zmierenie. Viac ako 20 rokov sa rekonštrukcia financuje zo súkromných darov prostredníctvom verejnej zbierky, mesto Praha na obnovu historického stĺpa neprispelo.

O navrátení sochy sa rokovalo tri hodiny, prejednávalo sa aj niekoľko petícií verejnosti za alebo proti osadeniu. Spoločnosť pre obnovu Mariánskeho stĺpa prijala rozhodnutie s tým, že je to „jedna z celé řady zmařených nadějí. Společnost se vždy bránila zpolitizování celé kauzy. Odpůrci obnovy popírají historickou pravdu o příčině postavení sloupu. Místo poděkování za záchranu Prahy stále v rozporu s historickou skutečností tvrdí, že podnětem byla oslava vítězství na Bílé hoře. Myslíme si také, že toto jednání může být precedentní. Stačí petice 1000 občanů, aby se v Praze zastavila jakákoliv stavba, která splnila všechny podmínky zákona, ale z politických důvodů může být zastavena. Je otázkou, zda-li si to zastupitelé uvědomili.“

Sochár Petr Váňa pred rozhodnutím poskytol veľký rozhovor pre reláciu aktualne.cz Drtinová - Veselovský, v ktorom popísal príbeh sochy a jeho zaangažovanie. Vo štvrtok po zastupiteľstve na svojom facebooku reagoval, že bude pokojne pracovať ďalej. „Myšlenka smíření je krásná a socha Panny Marie od J.J. Bendla ještě více.“

Inzercia

Odporúčame