Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
30. september 2017

Na blahorečenie prišlo okolo 25-tisíc ľudí. Vynikajúce, hodnotil pápežov legát

Desať z desiatich, pochvaľoval slávnosť blahorečenia saleziánskeho mučeníka Titusa Zemana kardinál Angelo Amato.
Na blahorečenie prišlo okolo 25-tisíc ľudí. Vynikajúce, hodnotil pápežov legát

TASR/Martin Baumann

Slovensko má po štrnástich rokoch nového blahoslaveného. Pápežský legát kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, vykonal akt blahorečenia saleziánskeho kňaza Titusa Zemana na priestranstve pri Kostole sv. Rodiny v bratislavskej Petržalke.

Na rovnakom mieste blahorečil v roku 2003 pápež Ján Pavol II. rehoľnú sestru Zdenku Schelingovú a gréckokatolíckeho biskupa Vasiľa Hopka.

Na slávnostnej omši blahorečenia Titusa Zemana sa zúčastnilo okolo 25-tisíc ľudí vrátane viac ako 500 kňazov, stoviek rehoľníkov a saleziánskych mladých.

„Znovunadobudnutá sloboda často spojená s určitou diktatúrou blahobytu a porušovania pravidiel nech neuhasí ideály toho, kto chce žiť v plnosti rozhodnutie sa pre dobro. Svätí a mučeníci sú najkrajším bohatstvom národa,“ povedal v homílii kardinál Amato.

Prečítajte si tiež:
Homília kardinála Amata počas omše blahorečenia
Fotoreportáž z blahorečenia Zdieľať

Mučeníkovi Zemanovi sa môže od tejto chvíle preukazovať verejný cirkevný kult. Dátum liturgického slávenia sviatku nového blahoslaveného stanovil pápež František na 8. januára.

Kardinál Amato hodnotil slávnosť blahorečenia veľmi pozitívne. „Vynikajúce, desať z desiatich. Bolo to krásne zaspievané a celebrované,“ povedal po skončení omše novinárom. „Musíme sa naďalej modliť, aby sme dostali zázrak a mohli pokračovať v kanonizácii.“

Predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský vyjadril nádej, ktorá otvára možnosť pre ďalšie procesy blahorečenia. „Titus Zeman je prvým z radu viacerých rímskokatolíckych kňazov, ktorí by mohli byť v budúcnosti blahoslavení,“ povedal arcibiskup. 

Program víkendu blahorečenia pokračoval popoludní spoločensko-kultúrnym programom v bratislavskej HANT Aréne. Jeho súčasťou boli tanečné, hudobné a ďalšie umelecké momenty, zazneli niekoľké svedectvá ľudí a prítomným sa prihovoril hlavný predstavený Saleziánov Ángel Fernández Artime.

Inzercia

Oficiálny program slávnosti blahorečenia skončil ďakovnou svätou omšou v nedeľu dopoludnia na Námestí Titusa Zemana vo Vajnoroch.

"Vieme, že príbeh dona Titusa bol poznačený ilegálnymi prechodmi cez rieku Moravu s cieľom zachrániť mladých saleziánskych spolubratov vo formácii a iných kňazov. Avšak najhlbší prechod vo svojom srdci don Titus prežíval tým, že prešiel od strachu k viere, od logiky sveta k logike evanjelia, od života ustarosteného o seba samého k životu, ktorý ponúkol svojim spolubratom, od spôsobu, ktorým sa pozerá a na základe ktorého sa koná podľa ľudského zváženia k životnému štýlu, ktorý sa nechá usmerňovať Duchom Svätým,” povedal podľa TKKBS v nedeľňajšej homílii hlavný predstavený Saleziánov Ángel Fernández Artime.

Osobnosť nového blahoslaveného predstavil celej cirkvi v nedeľu pri modlitbe Anjel Pána aj pápež František. „Drahí bratia a sestry, včera bol na Slovensku v Bratislave blahorečený Titus Zeman, saleziánsky kňaz. Pripája sa k dlhému zástupu mučeníkov 20. storočia, keďže zomrel v roku 1969 po tom, ako bol dlhý čas vo väzení pre svoju vieru a pre svoju pastoračnú službu. Nech nás jeho svedectvo podopiera v najťažších chvíľach života a pomáha nám aj uprostred skúšky rozpoznať prítomnosť Pána," povedal pápež počas svojej pastoračnej návštevy v Bologni pri príležitosti Diecézneho eucharistického kongresu.


 

Salezián kňaz Titus Zeman sa narodil v Bratislave-Vajnoroch 4. januára 1915. Ako 25-ročný sa stal saleziánskym kňazom a pôsobil ako kaplán, školský radca a profesor chémie. Po tom, ako komunistický režim v roku 1950 zrušil mužské kláštory, Titus Zeman zorganizoval a viedol tri ilegálne prechody do Talianska. Pri nich sprevádzal mladých saleziánskych študentov teológie, aby tam mohli doštudovať a stať sa kňazmi.

Tretí prechod 9. apríla 1951 sa pre rozvodnenú rieku Moravu nevydaril. Titusa Zemana zatkli, vypočúvali, mučili a odsúdili na 25 rokov väzenia. Po dvanástich rokoch väzenia ho roku 1964 podmienečne prepustili. O päť rokov na následky mučenia a väznenia zomrel v Bratislave. Už pri jeho pohrebe sa hovorilo o ňom ako o mučeníkovi. Po roku 1989 začal byť vnímaný ako mučeník za záchranu duchovných povolaní.

Foto: TASR/Martin Baumann

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.