Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
03. september 2012

Možno slúžiť omšu s iPadom? Biskupi vravia nie

Nové technológie prenikajú všade. Aj do liturgie. Novozélandskí kňazi však od svojich biskupov dostali zákaz používať tablety, čítačky či smartfóny počas omší. Ich rozhodnutie vyvolalo zaujímavú polemiku. Konferencia novozélandských katolíckych biskupov sa koncom apríla pokúsila odpovedať na zdanli...

Nové technológie prenikajú všade. Aj do liturgie. Novozélandskí kňazi však od svojich biskupov dostali zákaz používať tablety, čítačky či smartfóny počas omší. Ich rozhodnutie vyvolalo zaujímavú polemiku.

Konferencia novozélandských katolíckych biskupov sa koncom apríla pokúsila odpovedať na zdanlivo jednoduchú otázku viacerých kňazov – možno počas slávenia omše používať tablet namiesto Rímskeho misála (hrubá omšová kniha)?

„Každá viera má svoje posvätné knihy, ktoré sú vyhradené pre bohoslužby a aktivity v srdci viery. Katolícka cirkev nie je výnimkou a Rímsky misál je jednou z našich posvätných kníh,“ napísali biskupi v liste s tým, že moderné technologické prostriedky sa používajú na surfovanie po internete, sledovanie elektronickej pošty či pre zábavu. „Samo osebe to robí ich používanie v liturgii neprimeraným.“ Kňazi na Novom Zélande tak naďalej môžu používať len tlačené vydanie misála.

Začiatkom augusta na toto rozhodnutie reagoval šéfredaktor talianskeho jezuitského dvojtýždenníka Civiltà Cattolica Antonio Spadaro, podľa ktorého už dnešné texty nie sú viazané na matériu, ale na monitoroch sa stali „tekutými“. Aj keď liturgické knihy už nie sú zdobené tak bohato ako v minulosti, stále je dôležitým ich symbolický rozmer. „Napríklad evanjeliár je symbolom Kristovej prítomnosti medzi veriacimi,“ uviedol pre Svet kresťanstva Andrej Krivda z Liturgického inštitútu Jána Jaloveckého v Košiciach. „Neviem si predstaviť, že by sa v procesii slávnostne niesol iPad alebo čítačka namiesto evanjeliára. Rovnako si neviem predstaviť, že by sa ikonostas nezhotovil zo skutočných ikon, ale z LCD panelov, ktoré by zobrazovali potrebné ikony.“ Tablety či smartfóny sú však podľa Krivdu využiteľné napríklad pri modlitbe tzv. Liturgie hodín. V elektronickej podobe je dostupná aj v slovenčine.

Jezuita Spadaro, ktorému prischla prezývka Kyberteológ, zdôraznil, že tak ako cirkev v 16. storočí vyšla v ústrety objavu kníhtlače, vďaka ktorej sa liturgia stala globálnou, mala by dnešná cirkev uvažovať nad využitím digitálneho textu. Liturgista Krivda však dodáva, že prechod na elektronické liturgické knihy by bol radikálnejšou zmenu ako využívanie kníhtlače. „Vtedy sa len zmenila technika, ale stále išlo o záznam textu na papier. Pri elektronických knihách sa do istej miery zasahuje do samotného média – nepoužíva sa viac pergamen či papier.“

Imrich Gazda 

Súvisiace články: Pápež v iPade. Vatikán prehlbuje spoluprácu s Apple

Foto: cyberteologia.it

Inzercia

Odporúčame