Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
12. december 2012

Z ARCHÍVU: Rorátne omše zažívajú boom aj na Slovensku

Pre adventné obdobie sú charakteristické aj tzv. rorátne omše. V posledných rokoch rastie ich popularita aj na Slovensku. Jedným z mnohých kostolov, kde sa veriaci môžu zúčastniť rorátnych omší, je františkánsky kostol v Bratislave. „Prichádzajú desiatky ľudí, aj iní kňazi, ktorí sa in...

Pre adventné obdobie sú charakteristické aj tzv. rorátne omše. V posledných rokoch rastie ich popularita aj na Slovensku.

Jedným z mnohých kostolov, kde sa veriaci môžu zúčastniť rorátnych omší, je františkánsky kostol v Bratislave. „Prichádzajú desiatky ľudí, aj iní kňazi, ktorí sa inšpirovali pre podobné slávenia vo svojich farnostiach a komunitách. Zažiť ráno o šiestej kostol plný väčšinou mladých ľudí, je pre nás veľkým povzbudením,“ pochvaľuje si františkán Jozef Čirák.

O čo pri rorátnych omšiach ide? „V adventnom období liturgia denne slávi Gabrielovo posolstvo preblahoslavenej Panne Márii. Práve v súvislosti s týmto pohľadom bol zvyk v minulosti intenzívne sláviť tzv. roráty, čiže svätú omšu pred svitaním. Ňou sa naznačovalo smutné položenie ľudstva, ktoré kráča vo tmách, kým mu narodenie Krista neprinieslo svetlo, svetlo Božieho zjavenia, ako aj blaživú nádej na vykúpenie,“ vysvetľuje pre Tlačovú kanceláriu KBS katolícky kňaz a šéfredaktor Duchovného pastiera Daniel Dian. Pre zvýraznenie tejto skutočnosti sa aj roráty u františkánov slávia len pri svetle sviec. „Sviece v rukách ľudí a pribúdajúce prirodzené denné svetlo symbolizujú príchod pravého Svetla – ide o zapájanie prvkov stvorenstva do liturgie,“ hovorí pre Svet kresťanstva Jozef Čirák.

Nezvyčajný názov týchto ranných omší pochádza zo začiatočného slova mariánskej antifóny Rorate, caeli desuper (Roste, nebesia, z výsosti), ktorou sa začína omša ku cti Panny Márie v Advente. „Vždy sa slávila v bielej farbe počas celého Adventu. Túto svätú omšu môže kňaz slúžiť aj po liturgickej reforme Druhého vatikánskeho koncilu v adventných fériach do 16. decembra na úsvite dňa, samozrejme s osobitnými čítaniami na každý deň. Rorátnu svätú omšu možno slúžiť aj tak, že sa berie omša zo dňa, pred ktorou sa spieva Anjel Pána a antifóna Rorate,“ vysvetľuje Dian. „Spájame ju s rannými chválami a celé slávenie je spievané,“ dodáva františkán Čirák. Po omši nasleduje agapé, ktoré podľa Čiráka nemá byť len vyplnením času pred nástupom do práce či do školy, ale vytvorením radostného spoločenstva ľudí.

Obaja sa pritom zhodujú, že rorátne omše sú vhodným pastoračným prostriedkom, ktorý zvýrazňuje atmosféru očakávania príchodu Ježiša Krista na Vianoce a ktorý zároveň odpútava pozornosť od predvianočnej komercie.

Imrich Gazda

Foto: christnet.cz

Článok bol na Svete kresťanstva pôvodne publikovaný 4.12.2011.

Inzercia

Odporúčame

Švajčiarska garda hrá k Vianociam

Švajčiarska garda hrá k Vianociam

Starobylá Švajčiarska garda, osobná pápežská stráž, prekvapuje svojou najnovšou aktivitou. Pri príležitosti nadchádzajúcich Vianoc vydala vlastné CD s koledami. Po tom, čo v r. 2009 vyšiel album duchovných piesní Alma mater s nahrávkami samotného Benedikta XVI., rozhodla sa svoj hudobný talent preze...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.