Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
22. január 2018

Pápež ukončil cestu po Latinskej Amerike a odletel späť do Ríma

Pápež František ukončil v nedeľu návštevu Latinskej Ameriky a odcestoval naspäť do Ríma.
Pápež ukončil cestu po Latinskej Amerike a odletel späť do Ríma

Pápež František celebruje slávnostnú svätú omšu na leteckej základni Las Palmas v peruánskej Lime 21. januára 2018. Foto – TASR/AP

Šesťdňovú pastoračnú cestu hlavy katolíckej cirkvi sprevádzali aj protesty proti prípadom sexuálneho zneužívania detí katolíckymi duchovnými, informovali agentúry AP a DPA.

Predtým, ako pápež František odletel z letiska v peruánskej metropole Lima, pápež celebroval omšu na tamojšej leteckej základni. Podľa odhadov sa na nej zúčastnilo až okolo 1,3 milióna veriacich.

Katolíci musia poraziť „globalizáciu ľahostajnosti“ a pomôcť marginalizovaným ľuďom „nájdeným pozdĺž našich ciest, žijúcim na okraji našich miest,“ uviedol pápež na poslednej bohoslužbe v rámci svojej návštevy Latinskej Ameriky. Upozornil pritom veriacich, aby sa nestali k druhým ľuďom „anonymnými a hluchými“ a aby nemali „chladné a tvrdé srdce“. 

Podľa denníka La Republica František ešte pred omšou v Lime, počas stretnutia s miestnymi biskupmi, kritizoval rozšírenú korupciu v krajine. Pripomenul pritom viacero peruánskych prezidentov, ktorí sa po skončení svojho mandátu dostali do väzenia v súvislosti s korupciou alebo s inými obvineniami. 

Pápež sa v Peru v piatok stretol s prezidentom Pablom Kuczynskim, ktorého rozhodnutie omilostiť bývalého peruánskeho diktátora Alberta Fujimoriho vyvolalo v decembri celoštátne protesty. Hlava katolíckej cirkvi okrem Limy navštívila aj peruánske mestá Puerto Maldonado a Trujillo.

Pápež pricestoval do Peru vo štvrtok zo susedného Čile, kde zožal kritiku za prítomnosť biskupa Juana Barrosa na omši, ktorú slúžil. Barros, ktorého František vymenoval v roku 2015 za biskupa, mal blízko k čilskému pedofilnému kňazovi Fernandovi Karadimovi. Toho Vatikán uznal v roku 2011 za vinného z desaťročia trvajúceho zneužívania desiatok detí.

Františkova cesta bola okrem iného zameraná na zdôraznenie neľahkej situácie miestnych domorodých etník a potreby zachovať amazonský prales. Do popredia sa však dostal aj problém sexuálneho zneužívania kňazmi.

Pápež celebroval omšu v oblasti zničenej záplavami

Pápež František sa v sobotu prihovoril Peruáncom, ktorí prišli vo vlaňajších ničivých záplavách o svoje domovy i živobytie. Vyzval ich, aby nestrácali nádej, lebo ako spoločenstvo dokážu prekonať všetky „búrky“, ktoré im život prinesie, i potlačiť násilie v krajine.

František sa takto vyjadril počas omše, ktorú celebroval na pobrežnej promenáde v meste Trujillo na severe Peru pre zhruba 200 000 veriacich, priblížila agentúra AP.

Sever Peru zažil vlani ničivé záplavy, v dôsledku ktorých zahynulo vyše 150 ľudí a zničené boli desaťtisíce domov. Viacerí miestni obyvatelia, ktorí prišli o svoje domovy, žijú dodnes v stanoch. 

František zhromaždeným veriacim povedal, že chcel do tejto oblasti prísť, aby sa mohol pomodliť s tými, ktorí prišli o všetko a musia bojovať aj s „inými búrkami“, ktoré môžu „ničivými účinkami“ zasiahnuť životy tamojších detí. 

Odkazoval pritom na organizované zločiny, násilie i vraždy, s ktorými má Peru obzvlášť na severe krajiny veľké problémy. Peruánci však už podľa Františka dokázali, že najväčšie životné prekážky je možné prekonať, ak sa komunita zomkne a navzájom si pomáha „ako praví bratia a sestry“.

František do mesta Trujillo priletel v sobotu ráno miestneho času z peruánskej metropole Lima. 


Pápež František v meste Trujillo na severe Peru 20. januára 2018. Po jeho pravej ruke sedí slovenský ceremonár Ján Dubina. Foto – TASR/AP

Pápež vyzval na ochranu amazonských pralesov a odsúdil zotročovanie žien

Pápež František v piatok počas návštevy Peru odsúdil ničenie dažďových pralesov a sexuálne zotročovanie žien v povodí rieky Amazon. Informovala o tom agentúra AP. 

Hlava katolíckej cirkvi v piatok pricestovala do mesta Puerto Maldonado v peruánskej Amazónii, kde sa jej dostalo nadšeného uvítania zo strany domorodých obyvateľov. 

František označil amazonskú oblasť za „srdce cirkvi“ a vyhlásil, že je potrebné chrániť túto oblasť i tamojšie pôvodné obyvateľstvo, ktoré je podľa neho v súčasnosti ohrozené viac než kedykoľvek v minulosti.

Vlády krajín regiónu by podľa pápeža mali považovať domorodé kmene za partnerov, rokovať s nimi o záležitostiach, ktoré sa ich týkajú, a rešpektovať ich kultúru a tradície.  

„Vy ste živou pripomienkou poslania, ktoré nám všetkým zveril Boh: chrániť náš spoločný domov,“ povedal František tisíckam pôvodných obyvateľov Peru oblečeným v tradičných odevoch. 

Pápež vo svojom príhovore odsúdil aj rozšírené sexuálne zneužívanie žien, ktoré sa v Amazónii stávajú predmetom obchodovania a sú pod hrozbou násilia nútené k prostitúcii. Varoval pritom, že „chamtivosť, peniaze a moc“ sú „falošní bohovia“, ktorí korumpujú ľudí, štátnu moc a devastujú vzácne amazonské ekosystémy.  


František s indiánskou čelenkou na hlave a ďalšími ozdobami – darmi od zástupcov peruánskych indiánskych kmeňov na stretnutí v koloseu v peruánskom meste Puerto Maldonado. Foto – TASR/AP

Pápež vyzval na pohostinnosť k migrantom

Pápež František vyzval kresťanov, aby boli pohostinní k migrantom. Podľa neho nie je možné „hovoriť o kresťanskej radosti tam, kde sa (pred inými) zatvárajú dvere“. František sa takto vyjadril počas omše, ktorú vo štvrtok celebroval na pláži Tichého oceánu neďaleko čilského mesta Iquique, kam pred obedom miestneho času priletel z metropole Santiago. Na omši sa zúčastnilo zhruba 100 000 veriacich, uviedla agentúra DPA. 

Iquique, čo v jazyku aymara znamená „Zem snov“, ktoré v ostatnom čase zažilo prílev desaťtisícov migrantov prevažne z okolitých krajín, podľa pápeža pripomína „veľkosť mužov a žien“, ktorí sa „zoči-voči nepriazni osudu nevzdali, ale vydali sa na cestu hľadania (lepšieho) života“. Práve tí sú podľa pápeža, z ktorého homílie citoval Vatikánsky rozhlas, „ikonou Svätej rodiny, ktorá musela prejsť púšťou, aby mohla prežiť“.

František kresťanov vyzval, aby boli „vnímavými voči všetkým situáciám nespravodlivosti a novým formám vykorisťovania“ a druhým ponúkali to, čo majú, „i keď sa zdá, že to nie je veľa“. 

Omša bola poslednou pápežovou verejnou zastávkou v Čile, ktorú absolvoval pred večerným odletom do susedného Peru, kde sa zdrží do nedele. V Peru František navštívi metropolu Lima, prístavné mesto Trujillo ležiace na severe krajiny a Puerto Maldonado v povodí Amazonky.


Vo štvrtok pri prejazde papamobilom v Čilskom meste Iquique pomohol pápež policajtke, ktorú splašený kôň vyhodil zo sedla

František sa stretol s predstaviteľmi utláčanej komunity a kritizoval násilie

Pápež František, ktorý v stredu v rámci návštevy juhoamerického Čile celebroval omšu v Temucu, 600 km južne od Santiaga, využil túto príležitosť na pranierovanie diskriminácie a útlaku domorodých Mapučov, s ktorých predstaviteľmi sa na krátky čas aj osobne stretol.

„Jednota (spoločnosti) nevznikne neutralizáciou alebo umlčaním odlišností, nie je to klamný obraz vynútenej integrácie alebo asimilujúcej diskriminácie,“ citovala slová hlavy katolíckej cirkvi tlačová agentúra DPA.

Jednotu si podľa pápežových slov neslobodno zamieňať s dusiacou uniformitou, ktorá obvykle vzchádza z nadvlády a moci silnejších.

Na omši na niekdajšom letisku v Maquehe sa zúčastnilo okolo 200 000 ľudí, teda výrazne menej ako organizátormi očakávaných pol milióna návštevníkov. Nechýbali však medzi nimi ani takmer dva tucty predstaviteľov domorodých komunít Mapučov z Čile a Argentíny.

Inzercia

Iba niekoľko hodín pred príchodom pápeža do oblasti v južnom Čile tam zaznamenali ďalšie podpaľačské útoky, ktorých terčom sa stali tri vrtuľníky, škola a kostol, iba 90 km od Temuca. Na miestach činov sa našli letáky podpísané aktivistami z radov Mapučov.

Pápež František tak využil sv. omšu, aby varoval, že jestvujú dva druhy násilia, ktoré ohrozujú procesy zjednotenia a zmierenia. Násilie, ktoré vedie k ničeniu, môže mať za následok iba väčšie násilie.

Za „násilie“ však označil aj fakt, že niektoré „krásne dohody“ sa v praxi nikdy nerealizujú a ničia tak nádeje ľudí.

Vo štvrtok sa pápež presunie z Čile do Peru, kde budú zastávkami jeho návštevy, trvajúcej do nedele, metropola Lima, prístavné mesto Trujillo na severe krajiny a Puerto Maldonado v povodí Amazonky.

Pápež sa stretol so skupinou obetí pohlavného zneužívania kňazmi

Pápež František sa počas svojej návštevy v Čile v utorok stretol s niekoľkými obeťami pohlavného zneužívania zo strany miestnych katolíckych kňazov. Informoval o tom v noci na stredu vatikánsky hovorca Greg Burke.

Stretnutie bolo súkromné: bol na ňom len pápež a obete zneužívania. Uskutočnilo sa v budove apoštolskej nunciatúry v Santiagu, dodal Burke. Spresnil, že stretnutie sa konalo v úzkom kruhu a bez nezainteresovaných, aby obete „mohli vyrozprávať svoje trápenie pápežovi Františkovi, ktorý ich vypočul, modlil sa a plakal s nimi“.  

Už v utorok pápež poprosil Čiľanov o odpustenie za „nenapraviteľné škody“ napáchané na deťoch, ktoré boli sexuálne zneužité kňazmi. Vyhlásil, že cíti bolesť a hanbu za tieto činy, ktoré poškodili obraz katolíckej cirkvi v Čile. Dodal, že chce obete podporiť a postarať sa, aby sa takéto zneužívanie viac neopakovalo.

Agentúra AP zároveň v utorok informovala o troch útokoch na katolícke kostoly, ktoré sa odohrali v prvý celý deň pápežovho pobytu v Čile.

Kostoly vypálili v utorok v skorých ranných hodinách miestneho času v regióne Araucanía. Od piatka sa tak v Čile stalo terčom útoku zápalnou bombou celkovo deväť kostolov.

František prosil o odpustenie

Pápež František pricestoval do čilského hlavného mesta Santiago v pondelok večer.

Návštevu začal prejavom pred čilskou prezidentkou Michelle Bacheletovou, poslancami, sudcami a ďalšími predstaviteľmi krajiny. Vo svojej reči sa priamo vyjadril aj k prípadom sexuálneho zneužívania detí kňazmi v katolíckej cirkvi.

Škandály narušili dôveryhodnosť katolíckej cirkvi a zároveň pápežovi skomplikovali pobyt v krajine.

František povedal, že „cítil povinnosť vyjadriť svoju bolesť a hanbu nad nenapraviteľnou škodou, ktorú niektorí členovia cirkvi spôsobili deťom“. Dodal, že sa pridal k ďalším biskupom so žiadosťou o odpustenie. Chce tiež podporiť obete a postarať sa, aby sa takéto zneužívanie viac neopakovalo.

Je to prvá pápežova cesta do tejto andskej krajiny so 17 miliónmi obyvateľov, odkedy sa v roku 2013 postavil do čela cirkvi. V Čile v súčasnosti vládne aj hnev nad Františkovým rozhodnutím z roku 2015 vymenovať biskupa, ktorý mal blízko k čilskému najznámejšiemu pedofilnému kňazovi Fernandovi Karadimovi. Toho Vatikán v roku 2011 uznal za vinného z desaťročia trvajúceho zneužívania desiatok detí, informovala tlačová agentúra AP.

Juan Barros, biskup z juhočilského mesta Osorno, vždy popieral, že vedel o Karadimovom správaní, keď bol kňaz jeho chránencom. Mnohí Čiľania tomu však nedokážu uveriť.

„Nie je len čas, aby pápež požiadal o odpustenie za zneužívanie, ale aj čas v tejto veci konať,“ povedal Juan Carlos Cruz, Karadimova obeť.

Po vystúpení z lietadla privítala pápeža čilská prezidentka Michelle Bacheletová, a keď obaja kráčali po červenom koberci, hrala kapela. Pápež sa odviezol k centru mesta v čiernom sedane, obklopenom niekoľkými autami. Potom si František presadol do papamobilu a mával malým skupinkám priaznivcov, ktorí lemovali ulice.

Davy ľudí však boli viditeľne menšie v porovnaní s pápežovými návštevami v ostatných latinskoamerických krajinách.

„Nech žije pápež!“ kričali niektorí, keď pápež išiel v papamobile okolo nich.

Iní držali transparenty, ktoré pápeža kritizovali alebo ho vyzývali k činom.

„Zastav zneužívanie, František!“ uvádzalo sa na jednom pútači. „Môžeš, a preto musíš!“

Františkova cesta je zameraná na zdôraznenie kritickej situácie prisťahovalcov a domorodých obyvateľov a na vyzdvihnutie potreby zachovať amazonský prales. Do popredia sa však počas týždňov pred pápežovou návštevou dostal problém sexuálneho zneužívania kňazmi.

Niekoľko hodín pred príletom Františka do Santiaga vyzvali aktivisti na potrestanie kňazov, ktorí sexuálne zneužívali svoje obete, ale aj tých, čo pomáhali kryť tieto zločiny.

Na prvom z viacerých takýchto podujatí sa zúčastnilo okolo 200 ľudí. Ich cieľom je, aby sa škandál okolo sexuálneho zneužívania kňazmi stal počas Františkovej návštevy hlavnou témou v krajine.

Väčšina Čiľanov sa naďalej pokladá za katolíkov, ale cirkev stratila svoj vplyv a prestala byť morálnou autoritou. Prispeli k tomu spomínané škandály, sekularizácia a elitárstvo duchovenstva.

Podľa agentúry AP treba však povedať aj to, že mnohí sa nevedia dočkať, kedy uvidia pápeža a oslávia s ním vieru.

Foto - TASR/AP

Odporúčame