Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
17. január 2018

Penta im ustúpila, no majú ďalší problém. Košické mníšky opäť bojujú o kláštor

Sestry karmelitánky z Košíc sa znovu bránia zámerom developera, ktorý by ohrozil charakter ich kláštora.
Penta im ustúpila, no majú ďalší problém. Košické mníšky opäť bojujú o kláštor

Kláštor Nepoškvrného Srdca Panny Márie a sv. Jozefa na košickom sídlisku KVP. (Foto: podpisem.sk)

Nebolo to tak dávno, čo chcela finančná skupina Penta postaviť v tesnom susedstve kláštora bosých karmelitánok bytovky. Podľa pôvodného plánu by sa ich noví obyvatelia pozerali mníškam rovno do záhrady a okien. Pre prísne klauzúrované rehoľníčky, ktoré majú byť ukryté pred svetom v tichu a modlitbe, to znamenalo vážnu hrozbu. 

Spustili preto petíciu, ktorá zabrala. V lete 2016 miestne zastupiteľstvo odkleplo zámer Penty, ale v zmenenej podobe. Developer ustúpil tlaku verejnosti a znížil zastavanosť územia, ako aj výškovosť budov, takže intimita sestier zostane z pravej strany ich pozemku zachovaná. 

Tieto dni však karmelitánky opäť volajú o pomoc. Problém majú so západným susedom, ktorý vlastní reštauráciu a priľahlý areál, na ktorom sa rozhodol stavať obytné bloky a rodinné domy rovno pri múre kláštora. 

„Podľa pôvodného plánu tam mal byť jazdecký areál, ktorý nenarušoval naše súkromie ani klauzúru,“ tvrdia sestry karmelitánky v maile, kde žiadajú o podporu. 

Majiteľ pozemku však podľa sestier svojvoľne zmenil plány, preto spustili novú petíciu

V sprievodnom texte petície sa uvádza, že pozemok vľavo od kláštora patrí Jazdeckému klubu EMCAR, ktorý ho získal od mesta Košice za cenovo výhodných podmienok s tým, že na ňom vybuduje jazdecký areál. 

„Aktuálne však investor spojený s jazdeckým klubom na tomto pozemku plánuje namiesto výstavby jazdeckého areálu výstavbu viacpodlažných obytných domov. Ide o konanie v rozpore s podmienkami kúpnej zmluvy, navyše zásadným spôsobom narúšajúce intimitu sestier karmelitánok, ktorá je potrebná k plneniu ich poslania – tichým modlitbám za dobro sveta v skrytom spôsobe života,“ píše sa v petícii, ktorú od 19. decembra podporilo viac ako 9 400 ľudí. 

Denník Postoj sa na petíciu a tvrdenie sestier pýtal aj Jazdeckého klubu EMCAR, konkrétnu odpoveď však nedostal. „Vzhľadom na to, že v najbližšej dobe sú v príprave rokovania k danej petícii, vyjadrím sa až potom,“ napísal Anton Bucsko zo spoločnosti.

Podľa informácií Postoja by sa malo spornou výstavbou pri kláštore zaoberať najbližšie rokovanie miestneho zastupiteľstva. 

Inzercia

Situácia plánovanej výstavby. Z ľavej strany riešia sestry spor s jazdeckým klubom. (Zdroj: podpisem.sk)

Karmelitánky postavili kláštor na košickom sídlisku KVP v roku 1995. Kontemplatívne sestry žijú podľa prísnej pápežskej klauzúry len v ohraničenom priestore kláštora a priľahlej záhrady, kde sú aj pochovávané. 

Ako pripomínajú v petícii, kláštor postavili v tichom prostredí, kde podľa pôvodného územného plánu nebola plánovaná rozsiahla výstavba. 

Developerské zámery ich však prinútili brániť sa. Že to má význam, dokazuje úspech predchádzajúcej petície, keď Penta napokon okresala svoj zámer o tretinu. Ako písal košický Korzár, z pôvodných 310 bytov bude 225. Developer tiež znížil podlažia obytných blokov. Najbližšie pri kláštore má zo štyroch pôvodných podlaží dve, ďalší blok zo šiestich štyri a v poslednom ostane šesť podlaží plus jedno ustúpené. V novom projekte je viac zelene aj detské ihrisko.

V podobnej situácii sú sestry karmelitánky dnes, a preto otvorene hovoria, že im ostala jediná možnosť – petícia, tak ako pred niekoľkými rokmi. „Vtedy nám to veľmi pomohlo a Penta vďaka petícii a verejnej mienke prispôsobila stavebné plány našej prosbe,“ uviedli sestričky. 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame