Chrám Božieho hrobu po sporoch kvôli daniam opäť otvoria

Chrám Božieho hrobu po sporoch kvôli daniam opäť otvoria

Pohľad na zrekonštruovanú Ediculu (z latinčiny výklenok veže či „domček“), ktorá ukrýva miesto Ježišovho hrobu, počas slávnostného otvorenia pre verejnosť v Bazilike Božieho hrobu v jeruzalemskom Starom Meste 22. marca 2017 (TASR/AP)

Poprední predstavitelia kresťanských cirkví v Izraeli v utorok oznámili, že znovuotvoria jeruzalemský Chrám Božieho hrobu, ktorý je od nedele zavretý pre spory okolo platenia daní z cirkevných majetkov. 

Rozhodli sa tak po tom, ako izraelská vláda v utorok oznámila, že zmrazila kontroverzný návrh zákona týkajúci sa predaja pozemkov cirkvami.

Mesto Jeruzalem zase odložilo vyberanie daní za majetky vo vlastníctve cirkví, informovala agentúra AP. 

Predstavitelia hlavných kresťanských cirkví v Izraeli vrátane rímskokatolíckej a gréckej pravoslávnej informovali, že Chrám Božieho hrobu znovu otvoria v stredu.

Táto bazilika je podľa kresťanskej tradície postavená na mieste Ježišovho ukrižovania, pochovania a zmŕtvychvstania a patrí medzi najnavštevovanejšie kresťanské pamätihodnosti. 

Dovedna trojdňovým zatvorením chrámu cirkvi protestovali okrem iného proti izraelským plánom na zdaňovanie svojich nehnuteľností.

K tomuto kroku pristúpili krátko pred Veľkou nocou, ktorá je pre kresťanov najvýznamnejším sviatkom a keď do Jeruzalema prichádza mnoho turistov a pútnikov.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a primátor Jeruzalema Nir Barkat sa zároveň podľa utorňajšieho vyhlásenia izraelskej vlády dohodli na vzniku tímu, ktorý pod vedením ministra pre regionálnu spoluprácu Cachiho Hanegbiho bude spolu s cirkevnými hodnostármi hľadať riešenie otázky výberu daní v Jeruzaleme.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo