Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
17. apríl 2018

Kardinál Burke príde na Slovensko, bude mať prednášku aj tridentskú omšu

Kritik pápežovej exhortácie Amoris laetitia navštívi Bratislavu koncom budúceho týždňa.
Kardinál Burke príde na Slovensko, bude mať prednášku aj tridentskú omšu

Foto: Pavol Rábara

Na Slovensko pricestuje kardinál Raymond Leo Burke. Emeritný prefekt Apoštolskej signatúry bude mať koncom budúceho týždňa v Bratislave prednášku o manželstve aj omšu podľa Misála sv. Jána XXIII.

Americký kardinál Burke je patrónom Suverénneho rádu maltézskych rytierov, známy je aj zanieteným postojom v otázkach pro-life a tiež obľubou tradičnej liturgie.

V poslednom čase sa však zviditeľnil ako kritik pomerov vo Vatikáne. Je jedným z autorov tzv. dubií – piatich otázok pre pápeža Františka, ktoré sa týkajú exhortácie Amoris laetitia. Zverejnenie otvoreného listu s dubiami vyvolalo polemiku, pápež doteraz na list priamo neodpovedal. Medzičasom dvaja zo štyroch signatárov, kardináli Meisner a Caffara, zomreli. 

Kardinál Burke bude v piatok 27. apríla o 16.30 v Modrom kostole na Bezručovej ulici v Bratislave celebrovať votívnu svätú omšu k Božskému Srdcu. Následne vystúpi o 18.00 na Bratislavských Hanusových dňoch s prednáškou na tému nerozlučiteľnosti kresťanského manželstva. Prednáška sa bude konať v priestoroch divadla Malá scéna na Dostojevského rad 7. 

Ako ďalej informovala TK KBS, v sobotu 28. apríla o 10.30 bude kardinál Burke celebrovať sv. omšu podľa Misála sv. Jána XXIII. (teda podľa staršieho spôsobu slávenia rímskeho obradu) v kostole alžbetínok na Špitálskej ulici v Bratislave.

Inzercia

Prečítajte si rozhovor s kardinálom Burkem: 
Cirkev si nie je istá sama sebou Zdieľať

Kardinál Burke príde do Bratislavy na pozvanie Spoločenstva Ladislava Hanusa, ktoré organizuje od 20. do 28. apríla festival zameraný na aktuálne otázky kresťanstva a kultúry Bratislavské Hanusove dni. Prednášku kardinála spoluorganizuje nadácia Slovakia Christiana. 

Tento rok ide už o druhú návštevu významného cirkevného preláta na Slovensku. Vo februári navštívil Bratislavu na pozvanie KBS emeritný prefekt Kongregácie pre náuku viery nemecký kardinál Gerhard Ludwig Müller. Vystúpil na konferencii o encyklike Veritatis splendor, denníku Postoj poskytol otvorený rozhovor

Americký kardinál Burke bol za kardinála vymenovaný Benediktom XVI. v roku 2010. Na Slovensku bol naposledy v roku 2012, vtedy ešte ako prefekt Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry vystúpil s príhovorom pri pamätníku nenarodených detí pri Modrom kostolíku v Bratislave.

V máji zavíta na Slovensko ďalší výzamný kardinál Luis Antonio Tagle, arcibiskup filipínskej Manily. Prezident Katolíckej biblickej federácie, ktorý je zároveň aj prezidentom Medzinárodnej katolíckej charity, vystúpi v sobotu 26. mája na podujatí v Ružomberku s názvom Slávnosť Božieho slova. Organizuje ho Katolíckej biblické dielo v spolupráci s Konferenciou biskupov Slovenska.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.