Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
19. október 2016

Nosí dlhú vlečku a oponuje pápežovi. Kto je kardinál Burke?

Večer prinesieme rozhovor s kardinálom Raymondom Burkem. Je známy pre svoju kombináciu striktnej vernosti učeniu, dôrazu na liturgiu a silného hlasu v politicko-spoločenskom živote.  
Nosí dlhú vlečku a oponuje pápežovi. Kto je kardinál Burke?

Raymond kardinál Leo Burke (Foto: Flickr.com/Phil Roussin)

Je tvrdým obhajcom manželskej morálky a odporca podávania sv. prijímania politikom presadzujúcim potraty. Na omši, ktorú slúži väčšinou po latinsky, nosí za sebou dlhú vlečku ako cirkevní preláti zo 16. storočia.

Možno by ste sa k nemu spočiatku aj báli priblížiť. Keď mu však pobozkáte prsteň a začne sa s vami rozprávať, zistíte, aký je to milý a srdečný človek. 

Čo symbolizuje 68-ročný americký kardinál Raymond Leo Burke?

Zosadený?

„Kánonické právo nie je pre slabé povahy,“ odpovedal raz kardinál Burke jednému mladíkovi na otázku, či mu odporúča študovať kánonické právo. Raymond Leo Burke je v Cirkvi predovšetkým uznávaná kapacita v oblasti cirkevných kánonov.

Rozhovor s kardinálom Burkom: 
Cirkev si nie je istá sama sebou Zdieľať

Ako pripomína National Catholic Register, Burke bol vysvätený za kňaza pápežom Pavlom VI. za americkú diecézu La Crosse vo Wisconsite. Vzápätí šiel študovať na Pápežskú Gregoriánsku univerzitu do Ríma, kde v roku 1984 získal doktorát z kánonického práva. Nakrátko sa vrátil do rodnej Ameriky, ale onedlho bol späť v Ríme a hneď na Najvyššom tribunáli Apoštolskej signatúry, čo je niečo ako najvyšší súd Cirkvi.  

Na tribunáli zastával pozíciu „obhajca zväzku“ pri kauzách manželských nulít. Bol vôbec prvým Američanom na tomto poste. Podľa právnika Benedicta Nguyena z Burkeho diecézy v La Crosse to bolo preto, že už jeho dizertačná práca vyvolala veľký ohlas. Venoval sa v nej manželstvu a konkrétne psychologickým prekážkam manželstva.

V roku 2006 ho pápež Benedikt XVI. povolal za sudcu Apoštolskej signatúry, o dva roky sa stal prefektom, teda šéfom tejto inštitúcie a v roku 2010 kardinálom.

Pred dvomi rokmi, v novembri 2014, ho pápež František odvolal z postu prefekta a zároveň menoval za predstaveného rádu Maltézskych rytierov. 

Podľa niektorých pozorovateľov bol kardinál Burke odvolaný pre silný odpor voči pokusom zmeniť učenie Cirkvi o podávaní Eucharistie rozvedeným a znovu zosobášeným párom. Iní zase upozorňovali, že Burkemu jednoducho po piatich rokoch uplynula štandardná fukčná lehota.


Foto: Flickr.com/Goat_Girl

Fakt je ten, že oproti pozícii na Apoštolskej signatúre je pôsobenie na čele Matézkych rytierov skôr čestný post. Niektorých zase vyrušilo, že z čela najvyššieho cirkevného tribunálu bol kardinál Burke odvolaný mesiac po mimoriadnej synode biskupov o rodine, kde sa posekal s nemeckým kardinálom Walterom Kasperom. Ten navrhoval zmeniť prístup Cirkvi k rozvedeným, proti čomu Burke verejne vystúpil a Kasperove argumenty odmietol.

Akokoľvek, vplyv, ktorý zanechal kardinál Burke ako elitný cirkevný sudca, zostáva výrazný. „Cirkevní právnici budú ešte desaťročia čítať a študovať verdikty vydané za éry kardinála Burkeho,“ vyjadril sa pre National Catholic Register cirkevný právnik Ed Peters.

Rodina, synoda a prijímanie politikom

Rayomond L. Burke na seba upútal pozornosť aj pri pôsobení v americkej cirkvi. Ako arcibiskup St. Louis začal verejne kritizovať podávanie sv. prijímania pro-choice politikom. V USA si za to vyslúžil uznanie, ale aj odsúdenie. „Inšpiroval mnoho biskupov, aby sa začali o tejto téme rozprávať s politikmi,“ spomína si arcibiskup Kansas City Joseph Naumann.

Kardinála Burka bolo počuť aj pri vlaňajšej riadnej Synode biskupov o rodine. 

Po tom, čo pápež František vydal postsynodálnu exhortáciu Amoris laetitia, kardinál Burke sa vyjadril, že nejde o záväzné učenie Cirkvi, ale pápežov dokument treba čítať kriticky vo svetle Katechizmu a Magistéria. „Časti, ktoré plne vyjadrujú Magistérium Cirkvi, sú v poriadku, ale sú tam aj úvahy Svätého Otca, ktoré nie sú magistériom,“ povedal Burke.

Kardinál Burke a ďalší ľudia v hierarchii podľa jeho slov žiadajú od pápeža Františka, aby vydal k exhortácii akýsi doplňujúci dokument. „Verím, že niečo sa musí udiať (…), nie však z dôvodu nepriateľstva či odporu, ale jednoducho na popud duší, ktoré sa dostávajú do zmätku,“ povedal 68-ročný kardinál.

Inzercia

„Nie som Františkov nepriateľ“

Kardinál Burke je muž tvrdej reči. Nesvedčí o tom len jeho obhajoba tradície a učenia Cirkvi, ale aj mnohé vyjadrenia k spoločenskému životu. Potvrdil to aj toto leto, keď sa pomerne ostro vyjadril na adresu islamu. „Niet pochýb, že islam chce vládnuť svetu,“ cituje kardinála britský Catholic Herald.

Podobne hovoril aj vo svojej najnovšej knihe Hope for the World, čo je rozsiahly rozhovor medzi kardinálom a francúzskym novinárom Guillaumom d’Alançonom.

Začiatkom septembra sa zase kardinál Burke vyjadril, že kresťania a moslimovia neveria v rovnakého Boha, pretože Boh islamu je „vladár“ a islamské právo nie je založené na láske. „Povedať, že všetci veríme v lásku, nie je prosto pravda,“ dodal Burke.

Tieto vyjadrenia sú v kontraste s tým, ako sa o islame vyjadril pápež František pri návrate zo Svetových dní mládeže v Krakove, keď hovoril o tom, že nie je správne stotožňovať islam s násilím. 


Kardinál Burke vchádza do kostola v talianskom Sassari v dlhej vlečke „cappa magna“.

Celkom isto nie je kardinál Burke s pápežom Františkom na tej istej vlnovej dĺžke. Portál Crux upozorňuje, že v spomínanej knihe rozhovorov cituje Burke svätého Jána Pavla II., Benedikta XVI. či svätého Pia X., ale súčasného pápeža len okrajovo.

„Viem, že ľudia ma prezývajú pápežov nepriateľ. Ja som však nikdy nebol a ani nie som jeho nepriateľ,“ ohradil sa kardinál Burke v auguste. „Povedal som pápežovi osobne, počas jedného z našich priateľských rozhovorov: Svätý Otče, jediný spôsob, ako vám môžem slúžiť, je hovoriť pravdu. A on odpovedal: Presne to chcem.“

Burkov vlastný záväzok „nahlas brániť, čo Cirkev vždy učila a praktizovala“, však v očiach mnohých bude znamenať, že hoci nie je americký kardinál rovno pápežovým protivníkom, tak v istých témach minimálne jeho protiváhou.

Stará škola, srdečný pán

Kardinál Burke nie je len tvrdým obhajcom konzervativizmu v Cirkvi, ale aj vyznávač tradičnej liturgie. Rád slúži tridentskú svätú omšu, ako ukázala aj jeho minulotýždňová návšteva Českej republiky. Okrem toho je známy tým, že pri niektorých liturgických sláveniach nosí dlhú vlečku, tzv. cappu magnu. Podľa vlastných slov to nerobí z rozmaru, ale zámerne ako gesto. 

Liturgiu nevníma len ako „prejav antikvariátneho sentimentu“, ale podstatný zdroj milosti a svätosti. A je presvedčený, že strata dôslednosti liturgie v niektorých krajinách súvisí s úpadkom v spoločnosti, rodine i Cirkvi.

Dá sa povedať, že svet, ktorý reprezentuje kardinál Burke, nie je dnes v Cirkvi úplne trendy. Predstavuje totiž kombináciu striktnej vernosti Učeniu, dôraz na liturgiu a silný hlas v politicko-spoločenskom živote. 

Aj preto stojí za to prečítať si rozhovor s kardinálom Burkem na Postoji, ktorý priniesieme už dnes večer.

Interview vzniklo pri jeho návšteve Brna minulý týždeň, kde sa kardinál zúčastnil na pro-life konferencii. Prestávku medzi prednáškovými blokmi venoval novinárom. Keď sme spolu s kolegom Jaroslavom Daniškom vyšli z auly na chodbu, aby sme sa mu predstavili, sám k nám podišiel a zvítal sa. V očiach mu svietilo niečo medzi múdrosťou a šibalstvom.

Z každého jeho pohybu, slova či gesta bolo cítiť veľkú istotu. Rozprával pokojne a rozvážne. Bolo cítiť, že tento muž miluje Cirkev a že niektoré veci ho skutočne trápia. Zároveň nepôsobil ako zatrpknutý pesimista či odporca pápeža. Po skončení nahrávania sa s nami pustil do reči, so mnou o liturgii, s kolegom Jaroslavom aj o slovenskej cirkvi.

Obaja sme mali pocit, že nechce, aby sme odišli. Lenže vonku čakali ďalší novinári, nervózni ako pred spoveďou. A tak sme odchádzali so zážitkom na človeka, ktorého sa oplatí počúvať. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame