Nemecko: Vatikán poslal kardinálsku návštevu k luxusnému biskupovi

Biskupa nemeckého Limburgu veriaci obviňujú z prepychu a autoritatívneho prístupu. Vatikán poslal jedného z kardinálov, aby tieto informácie preveril.

Feudálne knieža alebo obeť ohovárania? Na 53-ročného biskupa západonemeckej diecézy Limburg Franza-Petera Tebartza-van Elst sa už dlhší čas valí silná kritika. Dôvod? Luxusný štýl života a autoritárske vystupovanie. Podľa portálu Vatican Insider ho v otvorenom liste vyzvalo k zmene postojov 4 400 veriacich, medzi ktorými nechýbajú ani kňazi a zamestnanci cirkevných inštitúcií. Keď list prečítali na konci omše vo frankfurtskom dóme, veriaci tlieskali.

Najvážnejšie obvinenie znie, že výstavba pastoračného centra, v ktorom sídli aj biskupský úrad, sa predražila z 5,5 milióna eur na 15 až 20 miliónov.

Vatikánska Kongregácia pre biskupov zareagovala neštandardne. Do diecézy nezaslala apoštolského vizitátora, ktorý by prešetril vznesené obvinenia, ale „bratskú návštevu“. Aspoň takto mala byť podľa denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung označená cesta kardinála Giovanniho Lajola do Limburgu. Bývalý predseda Governatorátu Mestského štátu Vatikán, 78-ročný kardinál Lajolo nebol vybraný náhodou: v rokoch 1995 – 2003 pôsobil ako nuncius práve v Nemecku.

Tebartz-van Elst, ktorého za biskupa menoval Benedikt XVI. v roku 2007, pondelkový príchod kardinála Lajola privítal. Podľa vlastných slov sám požiadal o preverenie obvinení. Biskup tiež zverejnil list, v ktorom mu prefekt Kongregácie pre biskupov Marc Ouellet vyjadril plnú podporu a apoštolskú vizitáciu označil za neodôvodnenú.

Imrich Gazda

Súvisiace články: Otrasy v Slovinsku a Kamerune. Traja arcibiskupi museli abdikovať

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo