Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. september 2013

Nemecko: Vatikán poslal kardinálsku návštevu k luxusnému biskupovi

Biskupa nemeckého Limburgu veriaci obviňujú z prepychu a autoritatívneho prístupu. Vatikán poslal jedného z kardinálov, aby tieto informácie preveril. Feudálne knieža alebo obeť ohovárania? Na 53-ročného biskupa západonemeckej diecézy Limburg Franza-Petera Tebartza-van Elst sa už dlhší čas valí si...

Biskupa nemeckého Limburgu veriaci obviňujú z prepychu a autoritatívneho prístupu. Vatikán poslal jedného z kardinálov, aby tieto informácie preveril.

Feudálne knieža alebo obeť ohovárania? Na 53-ročného biskupa západonemeckej diecézy Limburg Franza-Petera Tebartza-van Elst sa už dlhší čas valí silná kritika. Dôvod? Luxusný štýl života a autoritárske vystupovanie. Podľa portálu Vatican Insider ho v otvorenom liste vyzvalo k zmene postojov 4 400 veriacich, medzi ktorými nechýbajú ani kňazi a zamestnanci cirkevných inštitúcií. Keď list prečítali na konci omše vo frankfurtskom dóme, veriaci tlieskali.

Najvážnejšie obvinenie znie, že výstavba pastoračného centra, v ktorom sídli aj biskupský úrad, sa predražila z 5,5 milióna eur na 15 až 20 miliónov.

Vatikánska Kongregácia pre biskupov zareagovala neštandardne. Do diecézy nezaslala apoštolského vizitátora, ktorý by prešetril vznesené obvinenia, ale „bratskú návštevu“. Aspoň takto mala byť podľa denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung označená cesta kardinála Giovanniho Lajola do Limburgu. Bývalý predseda Governatorátu Mestského štátu Vatikán, 78-ročný kardinál Lajolo nebol vybraný náhodou: v rokoch 1995 – 2003 pôsobil ako nuncius práve v Nemecku.

Tebartz-van Elst, ktorého za biskupa menoval Benedikt XVI. v roku 2007, pondelkový príchod kardinála Lajola privítal. Podľa vlastných slov sám požiadal o preverenie obvinení. Biskup tiež zverejnil list, v ktorom mu prefekt Kongregácie pre biskupov Marc Ouellet vyjadril plnú podporu a apoštolskú vizitáciu označil za neodôvodnenú.

Imrich Gazda

Súvisiace články: Otrasy v Slovinsku a Kamerune. Traja arcibiskupi museli abdikovať

Foto: wikipedia.org

Inzercia

Odporúčame

Afgánsky poslanec navrhol popravovať kresťanských konvertitov

Afgánsky poslanec navrhol popravovať kresťanských konvertitov

Člen afgánskeho parlamentu Nazir Ahmad Hanafi navrhol popraviť každého obyvateľa, ktorý prestúpi na kresťanstvo. Chce tak zabrániť šíreniu kresťanskej viery v krajine. Podľa miestnych zdrojov tajne konvertovali aj niektorí poslanci. Viac v článku Afgánsky poslanec šokoval návrhom popravovať kresťans...

Pápežov apel: Vojna je jazykom smrti a porážkou ľudstva

Pápežov apel: Vojna je jazykom smrti a porážkou ľudstva

Asi 100 000 ľudí sa v sobotu večer na Námestí sv. Petra zúčastnilo modlitbovej vigílie za pokoj v Sýrii. V dave boli aj stovky moslimov. „Vojna je vždy porážkou ľudstva,“ vyzýval pápež František. Ďalší z Františkových zázrakov. Takto niektorí komentovali jedinečnú udalosť na Námestí sv. Petra – kre...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.