Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
31. máj 2018

V Litmanovej sa nedejú zázraky na počkanie

Rozprávali sme sa s duchovným správcom pútnického miesta v Litmanovej Marcelom Pisiom.
V Litmanovej sa nedejú zázraky na počkanie

Už osem rokov žije v drevenici uprostred lesa, no o žiadnej pokojnej idylke nemôže byť reč. Denne sa stretáva s množstvom ľudí, ktorí sa chodia pomodliť na pútnické miesto v Litmanovej, kde sa pred vyše dvadsiatimi rokmi údajne zjavovala Panna Mária.

Duchovný správca hory Zvir, gréckokatolícky kňaz Marcel Pisio v rozhovore vysvetľuje, prečo sa tu mnohí ľudia opakovane vracajú, čo si myslí o rôznych fanatických prejavoch, prečo sa Panna Mária zjavila deťom, a nie pápežovi a čo by preňho znamenalo, ak by sa ukázalo, že zjavenia neboli pravdivé. 

Spomínate si, kedy ste prvý raz počuli o Litmanovej?

Bolo to začiatkom 90. rokov, keď som chodil na základnú školu. Prišli sme na púť ešte v čase, keď zjavenia prebiehali. Pamätám si aj cestu autobusom, strašne pršalo, napriek tomu bola hora plná ľudí. V strede bol vysoký stožiar s červeným svetlom. Ľudia sa modlili ruženec, no keď sa svetlo rozžiarilo, dav úplne zmĺkol.

Prečo?

Svetlo rozsvecovali vtedy, keď sa začalo zjavenie. Po štyroch-piatich minútach zhaslo a ľudia pokračovali v modlitbe. 

To ste ešte netušili, že na tomto mieste budete pôsobiť ako kňaz. Aká bola vaša reakcia, keď ste sa dozvedeli, že vás prešovský arcibiskup Ján Babjak posiela do Litmanovej?

Nechcel som tu ísť. Nevedel som si predstaviť, že budem bývať v drevenici uprostred lesa. Napokon som na hore Zvir už osem rokov.

Aká je vaša pracovná náplň?

Kým kňaz vo farnosti má okolo seba stále spoločenstvo a môže si vytýčiť konkrétne pastoračné ciele, duchovný správca na pútnickom mieste sa venuje stále iným ľuďom.

Koľko vás je spolu?

Na samotnej hore som sám, pričom mi pomáha jeden bohoslovec. Dole v dedine sú ďalší dvaja spolubratia vyhradení pre službu pútnikom. Riaditeľ nášho pútnického centra je zároveň litmanovským farárom.

Ľuďom som k dispozícii prakticky nonstop. Keď sa ráno zobudím, za oknom už vidím prvých ľudí. Večer, keď idem spať, počujem, ako odchádzajú posledné autá. Neraz sa tu zjavia pútnici aj o jednej-druhej v noci.

Čo tu robia?

Vracajú sa napríklad z práce kdesi v zahraničí, tak sa cestou domov zastavia pomodliť a poďakovať. V sobotu dopoludnia sa tu zasa objavujú nevesty so svojimi nastávajúcimi. Zaparkujú, chvíľu sa pomodlia v kaplnke a idú naspäť.

Čo je LitmanováHora Zvir pri Litmanovej je mariánske pútnické miesto neďaleko Starej Ľubovne, kde sa v rokoch 1990 – 1995 údajne zjavovala Panna Mária, a to 11-ročnej Ivetke a 12-ročnej Katke. Dialo sa tak v drevenom zrube, ktorý dodnes stojí na lúke obkolesenej lesmi. Panna Mária sa dievčatám predstavila ako Nepoškvrnená čistota a želala si, aby sa ľudia prichádzali na toto miesto modliť. Pravosť zjavení je stále predmetom skúmania zo strany cirkvi. V roku 2004 gréckokatolícky arcibiskup Ján Babjak ustanovil horu Zvir za miesto modlitby a v roku 2008 za pútnické miesto. Každoročne tu prichádzajú desiatky tisíc pútnikov.

Zdroj – horazvir.sk, foto – Flickr.com/Krzysiek


Koľkých do Litmanovej privádza viera a koľkých len zvedavosť?

Väčšinou prichádzajú veriaci ľudia, pre ktorých nie je hora Zvir miestom senzácie, ale modlitby. Aj po ôsmich rokoch, čo tu pôsobím, ma stále prekvapuje veľké množstvo ľudí z rôznych kútov Slovenska, ktorí prichádzajú po prvýkrát. A potom ich tu vidím znova a znova.

Prečo sa neustále vracajú?

Často to nevedia ani oni sami. Čosi ich tu priťahuje – pokoj, duchovná atmosféra. Iní však vedia povedať celkom presne, že práve na tomto mieste sa im podarilo zachrániť manželstvo alebo vzťah s deťmi.

Dejú sa v Litmanovej zázraky?

Áno. Niektorí si však Litmanovú mýlia s nemocnicou a čakajú, že sa tu vyliečia zo všetkých chorôb a závislostí. Ale Boh chce v prvom rade uzdravovať srdcia ľudí. Až potom, keď je uzdravené vnútro, môže Boh urobiť aj fyzický zázrak.

Neďaleko miesta, kde sa údajne zjavila Panna Mária, je prameň, z ktorého si ľudia berú aj niekoľko litrov vody. Načo im je?

Niektorí v nej kúpu svoje malé deti. Jedna mladá mamička mi zasa hovorila, že mala problémy s dojčením, ale odkedy začala piť vodu z Litmanovej, tak dojčí bez problémov.

Niektorým sa to môže javiť ako kresťanská mágia.

Môže, ale nie je to tak, lebo tu nejde o vodu.

A o čo?

O prejav viery. Panna Mária v jednom zo svojich posolstiev povedala, aby ľudia užívali túto vodu s vierou. Aj Ježiš povedal slepému – tvoja viera ťa uzdravila. Čiže podstatná je viera, nie samotná voda. Ako som povedal pred chvíľou, ak to Boh uzná za dobré, tak môže dôjsť k zázračnému uzdraveniu. Môže, ale nemusí. Poznám prípady, keď chorý človek užíval vodu z Litmanovej, no aj tak zomrel. Ale poznám aj prípady, keď lekári konštatovali, že choroba z nejakých nevysvetliteľných príčin pominula.

Niektorí veriaci sa dokážu na pútnické miesta a úctu k Panne Márii upnúť až tak, že to hraničí s fanatizmom.

To áno, ale éra, keď niektorí videli Pannu Máriu na každom liste či kmeni stromu v Litmanovej, je už, našťastie, preč. Ale aj dnes sa objavujú rôzne letáky s výzvami, že sa blíži koniec sveta. Občas za nimi stoja ľudia s jasnou psychickou poruchou. Niektorí sú schopní volať mi o druhej v noci, pretože mi potrebujú zvestovať nejaké apokalyptické posolstvo.

Podobné veci sa šíria aj internetom a kolujú v rôznych náboženských skupinách.

Ľudia sa zbytočne nechávajú oberať o vnútorný pokoj. Boh nie je viazaný tým, či sa v presne stanovenom čase pomodlíme presný počet modlitieb a výzvu prepošleme aj presnému počtu ľudí. Veriaci by svoj čas mali radšej venovať čítaniu Svätého písma, a nie takýmto hlúpostiam.

Čomu venujete najviac času?

Spovedaniu. Počas piatich rokov, čo som pôsobil v klasickej farnosti, som sa nestretol s toľkými ťažkými životnými príbehmi ako tu. Ľudia vo veľkom prichádzajú aj preto, lebo máme povolenie udeľovať rozhrešenie v prípadoch vyhradených len najvyššej cirkevnej autorite. Ale prichádzajú aj preto, že v ich farnosti sa spovedá málo. A to už nie je v poriadku.

S čím sa ľudia najčastejšie boria?

Trápia ich najmä nezvládnuté vzťahy, že rodiny sú rozdelené kvôli práci v zahraničí. Stretám sa aj s podnikateľmi, ktorí majú výčitky svedomia kvôli kráteniu daní či nevyplácaniu miezd svojim zamestnancom.

Inzercia

To sú veľmi zlé veci, ale pozitívne je, že ľudia začínajú byť vnímaví už aj na hriechy proti sociálnej spravodlivosti. Napokon, podľa katolíckej morálky patrí nevyplatenie spravodlivej mzdy medzi do neba volajúce hriechy.

Áno, ale vždy treba ľuďom prízvukovať, že sa nestačí len vyspovedať, ale že spáchané zlo treba napraviť. Nemôžu čakať rozhrešenie s tým, že budú kradnúť ďalej. Osobne poznám niekoľko šéfov veľkých firiem, ktorým sa začalo dariť práve vo chvíli, keď začali robiť svoj biznis poctivo.

Máte nejaký odhad, koľko ľudí do Litmanovej vlastne prichádza?

Ročne ich je okolo štvrť milióna. Najčastejšie prichádzajú cez sviatky alebo počas veľkej a malých pútí.

Aký je medzi nimi rozdiel?

Veľká púť sa koná 5. augusta, teda vo výročný deň začiatku zjavení v roku 1990. Malé púte sa konajú vždy v nedeľu po prvom piatku, lebo v tieto nedele pokračovali zjavenia až do roku 1995.

„K mariánskym zjaveniam nedochádza preto, že všetko je v poriadku. Práve naopak, Panna Mária sa zjavuje, aby vyzývala k modlitbe, pokániu a obráteniu.“ Zdieľať

Klesol počet pútnikov po toľkých rokoch?

Kdeže, práve naopak. Chodí tu raz toľko ľudí ako v minulosti. Niektoré rodiny s deťmi na tomto mieste trávia celé nedele. Prídu na liturgiu aj o hodinu skôr, po skončení si rozložia deku na tráve, hrajú sa a nechce sa im odísť. Kedysi boli aspoň zimné mesiace pokojnejšie, ale v posledných rokoch ľudia prichádzajú aj v zime.

Čomu to pripisujete?

Od roku 2009 sa na hore Zvir každý deň slávi liturgia a spovedá sa. Predtým tu bývala liturgia len v nedele po prvom piatku. Vďaka úsiliu arcibiskupa Babjaka kraj opravil cestu a vybudovalo sa aj kvalitné pútnické zázemie, takže ľudia sa na hore cítia komfortne. Dnes majú zvýšené nároky už aj pútnici. Pani, ktorá predáva suveníry, by o tom vedela rozprávať.

Mnohých, ktorí prichádzajú pravidelne, už poznám po mene alebo aspoň po tvári. Keď niekto zrazu nepríde, tak sa pýtam, čo sa s ním stalo. Napríklad jeden pán chodieva na liturgiu vždy vo štvrtok a v nedeľu popoludní. Pred časom sa stalo, že v jednom týždni neprišiel ani raz. Vedel som, že žije sám, tak som napísal jeho príbuznej, aby preverila, či je v poriadku. Potom sa mi ozvala späť, že sa mu pokazilo auto a musel si zohnať nové. A naozaj, na ďalší týždeň prišiel s novým autom a poprosil ma, aby som mu ho posvätil (úsmev).

Prichádzajú sem aj dievčatá, ktorým sa Panna Mária údajne zjavovala?

Iveta Korčaková Hudáková aj Katarína Vislocká žijú už niekoľko rokov v zahraničí, kde majú svoje rodiny. Iveta zvykne prísť z Londýna každý rok na veľkú púť, Katka to má z USA predsa len o čosi ďalej.

Obe sú stále presvedčené, že sa im skutočne zjavovala Panna Mária?

Áno, priamo som sa ich na to pýtal. Nie je pre ne ľahké o tom rozprávať, keďže ide o veci, ktoré nás absolútne presahujú. Ťažko sa pre opísanie hlbokého duchovného zážitku nachádzajú ľudské slová. Keď však o tom hovoria, cítite, že im môžete veriť. 

Niekto by mohol povedať, že po čomsi takom môžu kroky vizionárok nabrať len jeden smer, a to kdesi do kontemplatívneho kláštora. Ony však skončili v manželstve a v zahraničí.

Aj to je dôkaz toho, že nepostupovali podľa nejakých spoločenských očakávaní alebo podľa nejakého scenára. Napokon, poznáme prípady aj iných vizionárok, ktoré sa po zázračných zjaveniach nezavreli do kláštora.

Mnoho Litmanovčanov odišlo za prácou do zahraničia, takže odchod Ivety a Katky nie je ničím výnimočný. Aj keď pre obe to bol určite spôsob, ako sa odstrihnúť od tohto prostredia. Museli sa naučiť žiť normálny život. Vezmite si, že v čase zjavení mali 11 a 12 rokov, prešli mnohými vypočúvaniami a šetreniami. Ľudia, ktorí v tom čase prichádzali na miesto zjavení, nakúkali cez plot do dvorov, kde bývali, lebo ich chceli vidieť a dotknúť sa ich.

Obe chodievali do školy v susednej obci Jarabiná, ktorá mala silný socialistický ráz, a ten si zachovala aj po páde totality. Viacerí učitelia a učiteľky sa k nim nesprávali najlepšie.   

Prečítajte si aj
Tajomstvá fatimského tajomstva Zdieľať

Katolíci nie sú povinní veriť mariánskym zjaveniam. Dokonca ani tým, ktoré cirkev uznala. Ak ale pripustíme ich pravosť, tak sa natíska otázka, aký dôvod má Panna Mária, aby sa zjavovala na toľkých miestach?

Emeritný pápež Benedikt XVI. upozorňoval, aby sme si nemysleli, že k mariánskym zjaveniam dochádza preto, že všetko je v poriadku. Práve naopak, Panna Mária sa zjavuje, aby vyzývala k modlitbe, pokániu a obráteniu. Pripomínam to aj tunajším obyvateľom, aby si nemysleli, že zjavenia v Litmanovej sú akýmsi vyznamenaním či pochvalou. Naopak, sú upozornením, že treba čosi zmeniť.

Mariánske zjavenia majú vo viacerých známych prípadoch podobný scenár – Panna Mária sa zjaví deťom, ktorým najprv nik neverí, potom sa chýr rozšíri do okolia, začne prichádzať veľké množstvo ľudí, neraz dôjde k nejakému zázračnému úkazu... Nie je to príliš šablónovité?

A aký iný scenár by ste si predstavovali?

Napríklad že sa zjaví pápežovi alebo biskupovi...

Možno sa zjavuje deťom kvôli nám ostatným, aby sme tomu ľahšie uverili. Ak by ste si prečítali zápisnice z vypočúvaní malej Ivety a Katky, tak by ste pochopili, že hovorili také veci, ktoré sa nemali kde naučiť, mohol im ich povedať len ktosi zhora. Pri pápežovi či biskupovi by sme si skôr povedali, že ako teológovia a duchovné osoby to môžu mať aj z vlastnej hlavy.

Prečo sa po roku 1995 zjavenia v Litmanovej skončili?

Panna Mária dievčatám 6. augusta oznámila, že toto je posledné zjavenie, ale že na hore Zvir bude naďalej prítomná.

Od týchto údajných zjavení uplynulo už viac ako dvadsať rokov. V akom štádiu je skúmanie ich pravosti?

Na miestnej úrovni je proces uzavretý a čaká sa na rozhodnutie Vatikánu. Ale pokiaľ dobre viem, podobných prípadov tam majú okolo 18-tisíc, takže nejaké skoré rozhodnutie nemožno čakať. Arcibiskup Babjak však horu Zvir už pred desiatimi rokmi vyhlásil za pútnické miesto, keďže to bolo v jeho kompetencii.

On zrejme verí tomu, že zjavenia boli pravé.

Áno. Stále zdôrazňuje, že to vidieť na tom, čo všetko sa tu robí. Ľudia chodia na liturgie, spovedajú sa, ich životy sa na tomto mieste menia k lepšiemu. On sám tu prichádza pomerne často. Viackrát sa zmienil, že Litmanová a Ľutina sú dve komory jeho srdca.

A vy osobne pravosti zjavení veríte?

(Ticho.) Ak by aj neboli pravdivé, môj kňazský život by to žiadnym spôsobom neovplyvnilo. Ja nie som v Litmanovej preto, aby som potvrdzoval alebo vyvracal pravosť zjavení. Mojou úlohou je sláviť liturgiu, spovedať a byť pútnikom k dispozícii. A dobré veci, ktoré tu denne zažívam, sú podľa mňa znakom toho, že toto miesto je poznačené Božou prítomnosťou.  

Kto je Marcel PisioNarodil sa v roku 1979 v Trebišove. Strednú školu absolvoval v Michalovciach v odbore elektrotechnika. Na štúdium teológie a do kňazského seminára ho prijali na druhý pokus. Teológiu študoval na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. Za kňaza bol vysvätený v roku 2004 ako slobodný. Po roku kaplánskej služby v Bardejove absolvoval štúdium na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme. Po štyroch rokoch pôsobenia v malej farnosti neďaleko Sniny bol v roku 2010 ustanovený za duchovného správcu mariánskeho pútnického miesta na hore Zvir v Litmanovej.


Foto – Adam Takáč

Odporúčame