Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. jún 2018

Pápež vyzval na väčšiu slobodu tlače vo svete

Štáty, ktoré chcú niečo skrývať, vždy zastavia médiá a slobodu tlače. Musíme za ňu bojovať, povedal František.
Pápež vyzval na väčšiu slobodu tlače vo svete

Foto: Pápež František (TASR/AP)

Pápež František vyzval na väčšiu slobodu tlače vo svete, pričom poukázal na prípad dvoch novinárov agentúry Reuters, ktorých uväznili v Mjanmarsku na základe obvinení z prechovávania tajných dokumentov.

František navštívil túto ázijskú krajinu minulý rok v novembri, neskôr mal v susednom Bangladéši emotívne stretnutie s rohinskými utečencami, ktorí sem utiekli z Jakchainského štátu v Mjanmarsku.

„Právo na informácie sa vždy musí chrániť, a nielen v súvislosti s Rohingami. Štáty, ktoré chcú niečo skrývať, vždy zastavia médiá a slobodu tlače. Musíme za ňu bojovať,“ uviedol pápež v rozhovore pre Reuters, zverejnenom v piatok.

Dvojicu reportérov zadržiavajú mjanmarské úrady od vlaňajšieho decembra na základe zákona o úradnom tajomstve ešte z koloniálnej éry.

Predmetná legislatíva umožňuje poslať ľudí za mreže na maximálne 14 rokov.

Inzercia

Novinári v čase svojho zatknutia pracovali na prípade zabitia desiatich rohinských moslimov v jednej z obcí Jakchainského štátu.

Hovorca mjanmarskej vlády vyhlásil, že tamojšie súdnictvo je nezávislé od vedenia štátu, tak ako aj v iných demokratických krajinách.

Pápež bez uvedenia konkrétnych krajín odsúdil útoky na slobodu tlače „takzvanými demokratickými“ vládami a poznamenal, že zlé rozhodnutia sa často robia v „bielych rukaviciach“.

„Na niektorých miestach diktátorské vlády pod rúškom demokracie stále pokračujú v takýchto veciach,“ vyhlásil František.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.