Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
07. júl 2018

Pápež sa v Bari stretol a modlil s kresťanskými predstaviteľmi Blízkeho východu

Pápež František privítal v sobotu lídrov pravoslávnych, východných katolíckych a protestantských cirkví z Blízkeho východu na ekumenickom stretnutí, ktorého účastníci sa spoločne modlili za mier v tomto vojnami poznačenom regióne.
Pápež sa v Bari stretol a modlil s kresťanskými predstaviteľmi Blízkeho východu

Zriedkavé vrcholné stretnutie sa na pozvanie pápeža konalo v meste Bari na juhovýchodnom pobreží Talianska, v ktorom sa nachádza hrob sv. Mikuláša, svätca z 3. - 4. storočia, ktorého uctievajú katolíci i pravoslávni kresťania.

Pápež pripísal problémy Blízkeho východu sčasti "prahnutiu po zisku, ktorý kradmo využíva ropné a plynové" zdroje, ako aj náboženskému fundamentalizmu a obchodu so zbraňami, píše agentúra DPA.

"Tak mnoho konfliktov bolo podnietených aj formami fundamentalizmu a fanatizmu, ktoré pod zásterou náboženstva znesvätili Božie meno a prenasledovali odvekých susedov," povedal František. "Vojna je dcérou moci a chudoby. Poraziť ju možno zrieknutím sa prahnutia po nadvláde a odstránením chudoby," vyhlásil tiež pápež.

Zopakoval súčasne výzvy, aby bol Jeruzalem ochránený pred "rôznymi spormi a napätím" a aby bol status quo v tomto meste "rešpektovaný na základe rozhodnutia medzinárodného spoločenstva".

František sa vyjadril po tom, ako viedol za zatvorenými dverami v rímskokatolíckej bazilike v Bari so svojimi hosťami rozhovory o ekumenizme. Práve v tomto chráme si v úvode dňa pápež a ďalší kresťanskí predstavitelia uctili relikvie sv. Mikuláša a zapálili lampu pri jeho hrobe ako symbol jednoty.

Náboženskí predstavitelia následne viedli na miestnej pobrežnej promenáde modlitby pred davom 70-tisíc ľudí, vyplýva z odhadov talianskej polície.

"Svojím pohľadom tu môžeme vnímať horizont a more a cítime, že nás to núti prežiť tento deň s mysľou i srdcom upriamenými na Blízky východ, križovatku kultúr a kolísku veľkých monoteistických náboženstiev," citoval pápeža spravodajský portál Svätej stolice Vatican News.


Pápež František, ekumenický pravoslávny patriarcha a konštantínopolský arcibiskup Bartolomej I. (vľavo) a  koptský pápež Tawadros II. vypúšťajú holubice pred Bazilikou sv. Mikuláša v Bari. Foto - TASR/AP

Inzercia

Prekrásny región Blízkeho východu podľa Františka "pokryl, zvlášť v posledných rokoch, hustý závoj chmár: vojna, násilie a pustošenie, okupácie a formy fundamentalizmu, nútené migrácie a opúšťanie domovov, a to všetko za mlčania toľkých a za spoluviny mnohých".

Sobotňajšie stretnutie bolo osobitne zamerané na kresťanské menšiny na Blízkom východe, ktorých rady sa v uplynulých rokoch vážne zmenšili v čase, keď krajiny ako Sýria, Irak a Egypt sužujú útoky islamistických extrémistov.

"Je tu riziko, že prítomnosť našich bratov a sestier vo viere zanikne, čím sa zohyzdí samotná tvár tohto regiónu, pretože Blízky východ bez kresťanov by už viac nebol Blízkym východom," povedal pápež.

Na ekumenickej modlitbe za pokoj v tomto regióne sa zúčastnili predstavitelia dvoch desiatok kresťanských cirkví. Pravoslávie zastupovali okrem iných ekumenický patriarcha Konštantínopola Bartolomej I., koptský pápež a patriarcha Alexandrie Tawadros II. a delegát Ruskej pravoslávnej cirkvi metropolita Hilarion.

Východné katolícke cirkvi reprezentovali chaldejský patriarcha Babylonie kardinál Louis Raphael I. Sako či koptský patriarcha Alexandrie Ibrahim a protestantské cirkvi aj biskup Evanjelickej luteránskej cirkvi v Jordánsku a Svätej zemi Sani Ibrahim Azar.

O bezpečnostné opatrenia v súvislosti so stretnutím sa staralo 1000 policajtov, 250 bezpečnostných kamier i drony, informovala s odvolaním sa na miestne úrady talianska agentúra ANSA.

František neorganizoval modlitby za mier na Blízkom východe po prvý raz. V roku 2014 pozval vtedajšieho izraelského prezidenta Šimona Peresa a palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása do Vatikánu, aby sa spoločne modlili za mier, neviedlo to však k uvoľneniu napätých izraelsko-palestínskych vzťahov.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Prednicejské ohlasovanie Krista

Prednicejské ohlasovanie Krista

Aby sme plne chápali prvé kresťanské storočia, nestačí ich ohraničiť od neskoršej nicejskej doby. Vnútri tohto rámca musíme odlišovať aj prakresťanstvo a rané kresťanstvo.